Prawo.pl
Możliwe jest przyjęcie nawet znaczących ograniczeń dotyczących udzielania urlopów wypoczynkowych w pewnych okresach. Nie można jednak z góry, bez odniesienia do konkretnie istniejącej sytuacji, wyłączyć możliwości korzystania w regularnych okresach zwiększonego zapotrzebowania na pracę z urlopów na żądanie.
Marek Rotkiewicz
29.07.2024
Prawo pracy
Przygotowujemy w systemie e-Urząd Skarbowy nową funkcjonalność, dzięki której każda osoba fizyczna będzie mogła udostępnić widok swojego konta i dostęp do niektórych funkcji księgowemu czy doradcy podatkowemu. Pozwoli to pełnomocnikowi zweryfikować poprawność rozliczeń i złożyć ewentualną korektę - mówi serwisowi Prawo.pl Małgorzata Krok, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Monika Pogroszewska
29.07.2024
Doradca podatkowy Administracja publiczna
Półmetek wakacji zbliża się wielkimi krokami, część rodziców jeszcze planuje z dziećmi zagraniczne wypady. Tam gdzie jest konflikt między byłymi partnerami, są i wnioski do sądów o zezwolenie na wydanie dziecku paszportu. Prawnicy są zgodni, że takie kwestie powinno się uwzględniać jeszcze na etapie regulowania kontaktów z dzieckiem. A w orzecznictwie wskazywane jest, że na zagraniczny wyjazd potrzebna jest zgoda obojga rodziców posiadających pełną władzę rodzicielską.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
27.07.2024
Prawo rodzinne
Dane osobowe to dziś żyła złota. Na ich handlu można nieźle zarobić. Nie oznacza to jednak, że za każdym wyciekiem stoją cyberprzestępcy. Okazuje się, że często są to zbiegi okoliczności, zwykły pech czy bezmyślność. Przykładów nie brakuje - pracownik firmy gastronomicznej zgubił pendrive’a z danymi osobowymi. Kurierowi skradziono przesyłkę, która zawierała dane klientów banku. W obu tych wypadkach firmy zapłaciły wysokie kary pieniężne.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.07.2024
RODO Ochrona danych

Nowe świadczenie pielęgnacyjne, stare problemy z różnicowaniem opiekunów

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Błędna urzędowa interpretacja przepisów o świadczeniu wspierającym i świadczeniach rodzinnych powoduje, że rodzic, który w tym roku przeszedł na świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach na dwoje dzieci, a w zeszłym pobierał je na starych zasadach na jedno dziecko, jest traktowany inaczej niż rodzic, który od początku tego roku pobiera to świadczenie na nowych zasadach. Ten pierwszy będzie stratny o kilka tysięcy złotych.
Beata Dązbłaż
27.07.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
W karcie informacyjnej lekarz błędnie zinterpretował notatkę o zasłabnięciu pracownicy i zapisał, że do poparzenia wrzątkiem doszło na skutek omdlenia. Skutkowało to wydaniem decyzji, w której organ odmówił przyznania prawa do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy. Sąd uznał, że twierdzenia z karty informacyjnej pozostawały w sprzeczności z pozostałymi dowodami, które wskazywały, że przyczyną wypadku nie było omdlenie, tylko pęknięcie dzbanka.
Dorian Lesner
27.07.2024
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Wolne od podatku dochodowego są przychody podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Suma przychodów zwolnionych od podatku nie może jednak przekroczyć w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Ulga na powrót dotyczy wielu migrujących w poszukiwaniu pracy podatników, również tych osiągających przychody na terytorium Austrii.
Malwina Pasternak-Janik
27.07.2024
Domowe finanse PIT
Uwzględnienie wniosku o ubezwłasnowolnienie nie powoduje, że pełnomocnictwo procesowe radcy prawnego i jednocześnie kuratora udzielone przez osobę, która została ubezwłasnowolniona wygasło – orzekł Sąd Najwyższy. Jednak w tej sprawie umocowanie wygasło z chwilą zwolnienia kuratora, co nastąpiło przed wniesieniem skargi kasacyjnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.07.2024
Prawnicy
Wśród prawników popularne jest powiedzenie, że „nieznajomość prawa szkodzi”. Jeśli coś wygląda jak banał i brzmi jak banał, prawdopodobnie jest to banał. Taki, który najczęściej słyszą klienci od swojego mecenasa, gdy przychodzi im zmierzyć się z problemem prawnym, o którym nie mieli pojęcia. Lecz skoro nieznajomość prawa szkodzi, to kto odpowiada za to, że ludzie go nie znają? – zastanawia się Katarzyna Armińska-Waszczyk, radca prawny.
Katarzyna Armińska-Waszczyk
27.07.2024
Prawnicy
Obowiązkowa ocena skutków regulacji przy projektach poselskich i konsultacje społeczne przed I czytaniem oraz uzasadnienie do sejmowych poprawek, ograniczenie tzw. przyspieszonych procedur ustawodawczych, podniesienie rangi wysłuchania publicznego oraz wymagane udostępnienie projektów w systemie informacyjnym Sejmu - to zmiany Regulaminie Sejmu RP przegłosowali posłowie. Realizują jeden z kamieni milowych KPO.
Robert Horbaczewski
26.07.2024
Administracja publiczna

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie...
Beata Dązbłaż Grażyna J. Leśniak
26.07.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od nowego roku będzie dodatek dopełniający do renty socjalnej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Z początkiem przyszłego roku mają wejść w życie przepisy, na podstawie których osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, pobierające rentę socjalną otrzymają do niej dodatek dopełniający. Będzie on co roku waloryzowany. Renta socjalna nie będzie jednak, jak pierwotnie zakładał projekt obywatelski, równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Beata Dązbłaż
26.07.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Nowy sposób ustalania płacy minimalnej powinien opierać się na zapisach unijnej dyrektywy, ale także wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Przedstawione przez MRPiPS założenia do projektu ustawy przewidują m.in. doprecyzowanie obliczania wskaźnika weryfikacyjnego.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2024
Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Ministerstwo Cyfryzacji cały czas zachęca do zastrzegania swojego numeru PESEL w aplikacji. Dzięki temu nikt go nie wykorzysta, nawet jeśli go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie na nas kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM. Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili, warto jednak wiedzieć, że aby zastrzec go ponownie, trzeba poczekać średnio od 30 minut do 12 godzin.
Inga Stawicka
26.07.2024
Rynek i konsument RODO
Internet rozwija się w zawrotnym tempie. Tymczasem ostatnia duża regulacja unijna, czyli dyrektywa o handlu elektronicznym, powstała 20 lat temu! Te przepisy kompletnie już nie odpowiadały współczesnym wyzwaniom. Trąciły mocno myszką. Dobrze więc, że mamy Akt o Usługach Cyfrowych i doczekaliśmy się odrębnych uregulowań dla dużych i małych graczy hostingowych, platform cyfrowych oraz wyszukiwarek internetowych. Wcześniej takich rozwiązań nie było - mówi prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.07.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Główny Inspektorat Pracy chce zmienić definicję stosunku pracy, rozszerzając do sześciu-siedmiu przesłanek kryteria pozwalające ustalić stosunek pracy. Do dotychczasowego podporządkowania, czyli możliwości wydawania poleceń i decydowania o miejscu i czasie pracy, doszłoby decydowanie przez pracodawcę m.in. o ubraniu. W ten sposób za pracowników uznani zostaliby m.in. lekarze i pielęgniarki, ochroniarze i portierzy, sprzątaczki, aktorzy a nawet adwokaci, którzy nie mogą pracować na etacie.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2024
Prawo pracy
W najnowszym projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej MSWiA doprecyzowało przepisy dotyczące Ewidencji Obrony Cywilnej, w której znajdą się dane osobowe emerytowanych funkcjonariuszy specsłużb. Dostęp do bazy będzie tajny - lub przynajmniej zastrzeżony (sprawa nie jest jeszcze przesądzona). Z projektu wykreślono przepisy, że w obronie cywilnej mają służyć także żołnierze sił zbrojnych RP, co budziło spory. Doprecyzowano też zapisy dotyczące samej obrony.
Robert Horbaczewski
26.07.2024
Samorząd terytorialny
Andrzej Domański, minister finansów, zapowiedział w czwartek, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt. Takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Według marszałka Sejmu Szymona Hołowni składkę zdrowotną można obniżyć bez ryzyka zapaści systemu ochrony zdrowia.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Kosztami środka zabezpieczającego nie może zostać obciążony podmiot, który w chwili jego zastosowania nie był właścicielem lub zarządcą obiektu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że kurator spadku zaczął pełnić swoją funkcję w momencie, w którym na nieruchomości nie istniał już budynek, ponieważ został rozebrany. Nie mógł on więc stać się jego zarządcą.
Dorian Lesner
25.07.2024
Budownictwo Nieruchomości
W środę 24 lipca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. To długo oczekiwane wdrożenie dyrektyw, które mają pozwolić konsumentom częściej korzystać z pozwów zbiorowych. Prac nad pierwszą wersją projektu nie ukończono w poprzedniej kadencji.
Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sprawiedliwość geograficzna, frankowicze w podobnych sprawach mają różne wyroki

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Niby identyczny problem, ale rozstrzygnięcie inne. Mimo bogatego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego frankowicze nie mają gwarancji, że ich sprawy zostaną potraktowane tak samo w różnych rejonach Polski. To efekt nie tylko niezawisłości sędziowskiej, ale również braku precyzji w procedurze cywilnej.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2024
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Przybywa pacjentów czekających w kolejce do rehabilitacji w poradniach. Dlatego NFZ proponuje, aby maksymalnie 20 proc. czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej było realizowane w domu, a pozostałe 80 proc. w poradni. Chce w ten sposób usprawnić dostęp do rehabilitacji ambulatoryjnej. Samorząd fizjoterapeutów uważa natomiast, że ograniczy to dostęp do fizjoterapii domowej i może prowadzić do zwolnień fizjoterapeutów. Trwają rozmowy i konsultacje zarządzenia prezesa NFZ.
Beata Dązbłaż
25.07.2024
Pacjent Zawody medyczne
W oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca. Niemniej brak precyzji w tym zakresie nie narusza prawa, jeżeli w okolicznościach danej sprawy, uwzględniając informacje podane pracownikowi przez pracodawcę w inny sposób, doszło do dostatecznego sprecyzowania tej przyczyny.
Dorian Lesner
25.07.2024
Prawo pracy

Rośnie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS

Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej obcokrajowców zgłoszonych zostało do ubezpieczeń w I Oddziale w Warszawie – 145 030. W dalszej kolejności w Oddziale we Wrocławiu – 86 059, w III Oddziale w Warszawie – 79 075, w Oddziale w Krakowie – 73 481 i w Oddziale w Gdańsku – 69 992.
Grażyna J. Leśniak
24.07.2024
Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał Zalando do właściwego informowania klientów o ich prawach podczas korzystania z platformy zakupowej. Z środowego komunikatu urzędu wynika również, że sklep będzie musiał też przyznać niektórym klientom po 40 złotych do wykorzystania w określony sposób. Dyrektywa Omnibus obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Od tego momentu urząd monitoruje, jak internetowe platformy handlowe dostosowały się do nowych obowiązków.
Krzysztof Koślicki
24.07.2024
Domowe finanse
56 proc. kobiet uważa, że ze względu na swoją płeć nie mają równych szans na awans - wynika z najnowszego raportu Hays Poland. Choć dążenia równościowe przynoszą kolejne sukcesy, dysproporcje wciąż pozostają widoczne. Mimo tego Polska jest europejskim wiceliderem w udziale kobiet na stanowiskach kierowniczych.
Grażyna J. Leśniak
24.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Jak ustrzec się przed oszustwami, nie narazić się na wysokie rachunki czy utratę naszych danych podczas wakacji, jak bezpiecznie korzystać z internetu? O tych i innych kwestiach i zasadach związanych z bezpiecznym korzystaniem z usług cyfrowych informuje Centrum Informacji Konsumenckiej w darmowym poradniku, który można pobrać na stronie internetowej.
Inga Stawicka
24.07.2024
Rynek i konsument
Mija prawie 20 lat od implementacji do polskiego prawa Dyrektywy 2002/14/WE ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej. Pomimo zacnego stażu ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, z zaskoczeniem stwierdzić można, że rozwiązania nią wprowadzone nie tylko nie są często stosowane, ale właściwie – że brak jest powszechnej wiedzy o ich obowiązywaniu – pisze adwokat Mirosława Żytkowska.
Mirosława Żytkowska
24.07.2024
Prawo pracy
Pracodawcy zastanawiają się, czy pracownik-sygnalista będzie osobą szczególnie chronioną w rozumieniu k.p.c., w stosunku do którego sąd będzie mógł orzec zabezpieczenie, a pracodawca nie będzie mógł z nim rozwiązać umowy o pracę do czasu ostatecznego orzeczenia w sprawie. Zdaniem prawników nie będzie, choć – jak twierdzą - sygnaliści tak pewnie będą uważali. Dla pracodawców będzie to wiązało się z obowiązkiem wykazania, że rozwiązanie umowy o pracę nie miało związku ze zgłoszeniem.
Grażyna J. Leśniak
24.07.2024
Prawo pracy Sygnaliści
Szkoły muszą zwiększyć liczbę zatrudnianych psychologów. Choć nowela weszła w życie w 2022 roku, do tej pory obowiązywały przepisy przejściowe, przewidujące łagodniejsze wymogi w tej materii. W przyszłym roku szkolnym na jednego ucznia w szkołach ma przypadać większa liczba specjalistów, co bywa problematyczne ze względu na ich dostępność.
Monika Sewastianowicz
24.07.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą