Trybunał w Strasburgu poparł skargę kobiety, uznając, że doszło do pogwałcenia art. 8 i 9 Konwencji Praw Człowieka, mówiących o prawie do poszanowania życia prywatnego oraz o wolności myśli, sumienia i wyznania.
Kilkukrotny sprzeciw kobiety i decyzja lekarzy
53-letnia Rosa Edelmira Pindo Mulla pochodzi z Ekwadoru i mieszka w mieście Soria w Hiszpanii. W 2017 roku podczas badań lekarskich zalecono jej operację, która została wykonana, ale z powodu krwotoku przewieziono ją do innego szpitala, w Madrycie. Anestezjolodzy, gdy dowiedzieli się o wyznaniu kobiety, zasięgnęli opinii sędziego, który zezwolił na wszelką interwencję chirurgiczną, jaka pomogłaby ratować życie. Lekarze przeprowadzili operację i transfuzję.
Adwokaci reprezentujący państwo hiszpańskie wskazywali, że decyzję o transfuzji podjęta została bardzo pilnie. Niemniej sędziowie uznali, że pacjentka kilkakrotnie, w tym pisemnie, informowała o swej woli, by nie wykonywać u niej transfuzji nawet w sytuacji zagrożenia życia. Godziła się przy tym na inne rodzaje leczenia.
Czytaj też: Lekarze i białe fartuchy nie znikną z reklam suplementów, choć powinny >
Pacjent ma prawo decydować o leczeniu
ETPCz uznał, że pacjent może swobodnie decydować o operacji lub leczeniu, w tym transfuzji krwi, a w sytuacjach zagrożenia życia prawo do życia powstaje równolegle z prawem jednostki do samodzielnego decydowania o leczeniu.
Trybunał orzekł odszkodowanie za straty moralne w wys. 12 tys. euro oraz 14 tys. euro jako zwrot kosztów i wydatków sądowych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.