Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje, że jeśli placówka lekarza rodzinnego, do którego  pacjent jest przypisany, została zamknięta z powodu powodzi, może on zwrócić się o pomoc do każdej innej przychodni POZ, która ma umowę z NFZ. Wystarczy, by miał przy sobie dokumenty tożsamości.

Zobacz również: Pacjent z terenu objętego powodzią może zgłosić się do innego lekarza rodzinnego i apteki

 

Każdy pacjent otrzyma pomoc

Pacjenci nie wiedzą jednak, które jednostki ochrony zdrowia są czynne, a które zawiesiły lub ograniczyły działalność z powodu powodzi. Wychodząc im naprzeciw, NFZ uruchomił całodobową infolinię. Operatorzy numeru  800 190 590 pokierują pacjenta do odpowiedniej dla niego przychodni.

– Każdy pacjent z terenów objętych powodzią dowie się, gdzie otrzyma pomoc medyczną, a także do których miejsc nie należy się kierować – podkreślił Filip Nowak, prezes NFZ, podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia.

Jak zapewnia Filip Nowak, oddziały NFZ w województwach dolnośląskim, małopolskim, śląskim i opolskim stale monitorują sytuację w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych i uzdrowiskach w zakresie m.in. podtopień, braku prądu, ewakuacji pacjentów. 

– Jesteśmy w kontakcie z placówkami medycznymi na terenach dotkniętych przez powódź oraz ze służbami wojewódzkimi. Od teraz każdy lekarz POZ może przyjąć pacjenta, nawet z sąsiedniej gminy, a ten pacjent nie musi być zapisany na tzw. listę aktywną tego lekarza. Za tę wizytę zapłaci NFZ. Wspieramy działania dotyczące m. in. zapewnienia kontynuacji dializoterapii dla pacjentów. – wyjaśnił Filip Nowak. 

Zobacz też szkolenie online w LEX: Jak uniknąć naruszeń praw pacjenta w placówce - wskazówki dla personelu i kadry zarządzającej >

   

Uregulowania  prawne

NFZ opublikował zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Fundusz zaznacza w dokumencie, że w sytuacji braku możliwości udzielania realizacji świadczeń POZ, czego nie można było wcześniej przewidzieć, na obszarach objętych stanem klęski żywiołowej w części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, świadczenia te mogą zostać udzielone przez innego lekarza. Warunkiem jest umowa placówki POZ z funduszem. Płatnik zaznacza też, że do udzielania, sprawozdawania i rozliczania tych świadczeń, nie stosuje się ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania świadczeniobiorcy.

Zobacz też szkolenie online: Postępowanie z trudnym pacjentem w placówce medycznej >