NIK od 100 lat kontroluje struktury państwa

Wymiar sprawiedliwości

Rocznie kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzają kilkaset kontroli z różnych dziecin. Tylko w 2018 roku publikowano raporty dotyczące smogu w Polsce, działania komisji ds. błędów medycznych czy stanu kąpielisk. Analizowano też kontrolę żywności, ryzyko zakażeń w szpitalach czy nadzór w państwowych spółkach.

07.02.2019

SA: Wpis do księgi nieprawidłowy, ale bez odrębnego procesu się nie obejdzie

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Jeżeli wpis do księgi wieczystej miał charakter konstytutywny, próba kwestionowania jego prawidłowości w procesie o zapłatę będzie nieskuteczna. Małżonek, który nie odpowiada za długi męża może podważyć ważność hipoteki przymusowej tylko w odrębnym postępowaniu o uzgodnienie treści księgi wieczystej orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

07.02.2019

NSA: Wystarczy, że sąd pozna tajne dokumenty o wydaleniu cudzoziemca

Wymiar sprawiedliwości Policja

Algierczyk, mąż obywatelki Polski, został wydalony z kraju na podstawie decyzji wydanej w oparciu o niejawne materiały. Zdaniem NSA nie złamano przy tym prawa, a wgląd do tych dokumentów sądu rozpatrującego odwołanie zapewnił prawa proceduralne cudzoziemca.

06.02.2019

WSA: Sąd nie uzasadni wyroku, jeśli strona spóźni się z wnioskiem

Wymiar sprawiedliwości

Sąd odmówił przywrócenia stronie skarżącej terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienie niekorzystnego dla niego wyroku. Z tej przyczyny, sąd zobligowany był do orzeczenia o odmowie sporządzenia uzasadnienia wyroku - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

06.02.2019

Dziesięć skarg nadzwyczajnych - tysiące bezzasadnych wniosków

Wymiar sprawiedliwości

W ciągu 10 miesięcy obowiązywania skargi nadzwyczajnej do Prokuratury Krajowej i Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło ponad 6 tysięcy wniosków o jej wniesienie do Sądu Najwyższego. Ich zakres jest bardzo szeroki - od prawa spadkowego, poprzez prawo pracy, ubezpieczenia społeczne, błędy medyczne, sprawy o zapłatę i prawo karne.

06.02.2019

Mariusz Haładyj nowym prezesem Prokuratorii Generalnej RP 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii, z zawodu radca prawny, Mariusz Haładyj został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko prezesa Prokuratorii Generalnej RP. Jak poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, nowe obowiązki obejmie w środę 6 lutego.

05.02.2019

E-postępowania w sądach najwcześniej w 2020 roku

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele resortu sprawiedliwości jeszcze w ubiegłym roku informowali, że projekt dotyczący e-akt jest opracowywany i wkrótce zostanie przedstawiony opinii publicznej. Planowano, że pierwsze e-postępowania ruszą już w 2019 r. Z ustaleń Prawo.pl wynika jednak, że prace są nadal na etapie koncepcyjnym, a na zmiany poczekać trzeba będzie co najmniej rok.

05.02.2019

Sędzia Markiewicz: Trzeba wrócić do pytania o nadzór na sądami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli po zmianie władzy politycznej w naszym kraju doszłoby do przywracania konstytucyjnych standardów, to jedną ze zmian, o której należałoby rozmawiać, powinno być nowe zdefiniowanie nadzoru nad sądami - uważa prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jego zdaniem ministra powinna w tym zastąpić KRS.

05.02.2019

Szkoła o. Rydzyka ma uczyć sędziów komunikacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

"Podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji i negocjacji dla sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych" - to temat szkolenia dla sędziów, asesorów i referendarzy, którego oferta trafiła do krakowskiego Sądu Okręgowego.

04.02.2019

Zmalało zaufanie do sędziów i wszystkich prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aż o 8 punktów procentowych, z 54 do 46 proc. spadło w 2018 roku w Polsce zaufanie do sędziów. Prawie tak samo, bo o 7 punktów procentowych (z 58 do 51 proc.) obniżył się poziom zaufania do wszystkich zawodów prawniczych. Mocno, bo o 5 punktów proc. spadło też zaufanie do dziennikarzy telewizyjnych.

03.02.2019

SN oczekuje odpowiedzi Trybunału UE na swoje pytania

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien nadal zajmować się pytaniami prejudycjalnymi polskiego Sądu Najwyższego - stwierdził prezes SN kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józef Iwulski w odpowiedzi na pytanie TSUE.

02.02.2019

Skarga nadzwyczajna sposobem na sprzeczne wyroki spadkowe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd dwukrotnie i do tego rozbieżnie rozstrzygnął, kto ma prawo do spadku - stwierdził rzecznik praw obywatelskich. A ponieważ uznał, że sytuacji tej nie da się naprawić dostępnymi narzędziami prawnymi, postanowił skierować skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego o stwierdzenie nieważności drugiego postanowienia.

02.02.2019

Czajkowski: Ostracyzm wobec "nowych" sędziów w SN coraz mniejszy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej działa, sprawy powyznaczane są do marca, sędziowie mimo trudności, m.in. lokalowych, orzekają w sposób odpowiedzialny, a nie pozorowany - zapewnia w rozmowie z Prawo.pl p.o. prezesa Izby sędzia Dariusz Czajkowski. Dodaje, że mniej jest też przejawów ostracyzmu ze strony "starych" sędziów SN.

01.02.2019

RPO: Psychicznie chorych leczyć w szpitalach, nie w więzieniach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Osoby w ciężkim stanie choroby psychicznej nie mogą trafiać do jednostek penitencjarnych, skazani chorujący psychicznie, a stwarzający zagrożenie dla życia i zdrowia swojego i innych, którym więzienna służba zdrowia nie może zapewnić właściwych świadczeń lekarskich, powinni otrzymywać obligatoryjnie przerwę w karze i trafiać do zakładu psychiatrycznego

31.01.2019

Minister odwoła się od wyroku nakazującego przeproszenie byłej prezes sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Będzie apelacja od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, na podstawie którego minister sprawiedliwości ma przeprosić sędziego Beatę Morawiec za zarzuty ogłoszone w związku z jej odwołaniem ze stanowiska prezesa sądu. Zdaniem MS orzeczenie to może nieść negatywne konsekwencje dla wyjaśniania nieprawidłowości ujawnianych w sądach.

31.01.2019

RPO proponuje zmiany w przepisach o przemocy domowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trzeba zmienić definicję przemocy oraz lepiej pomagać jej ofiarom. Sprawca musi natychmiast dostawać nakaz opuszczenia mieszkania, które dzieli z ofiarą. Takie m.in. zmiany w prawie, po wycofaniu kontrowersyjnego projektu rządowego, proponuje rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem państwo musi zapewnić ochronę również ofiarom jednorazowego aktu przemocy.

31.01.2019