Konferencja zorganizowana została przez Okręgową Izbę Adwokacką w Warszawie, w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Inspiracją - jak podkreślano - była myśl, że na przestrzeni ostatnich stu lat historia Polski wymagała od każdego, ale szczególnie od sędziów i adwokatów, "odważnej i jasnej postawy wobec wyzwań, które ze sobą niosła". Panele dotyczą zarówno historii, jak i współczesności - współpracy i przenikania się obu zawodów prawniczych.
Cena promocyjna: 55.2 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Gersdorf: ekstraordynaryjne czasy, duża odwaga sędziów
I prezes SN podkreślała, że w tzw. normalnych czasach oba środowiska - adwokatów i sędziów - ze sobą się nie stykają lub stykają niechętnie, bo - jak dodała - zawsze jest podejrzenie, że mogą mówić o sprawach, które są na wokandzie.
- Czas jest teraz ekstraordynaryjny i pięknie się stało, że środowiska sędziowskie i adwokackie razem ze sobą współdziałają w celu obrony Kontsytucji i praworządności - mówiła.
Dodała, że działania te wymagają od sędziów bardzo dużej odwagi. - Nigdy nie spodziewałabym się, że sędziowie sądów powszechnych będą się tak wspaniale zachowywać. Za to składam im głęboki ukłon i podziękowanie - mówiła. Podziękowała też adwokatom, za wsparcie sędziów, także tych, wobec których toczą się postępowania dyscyplinarne.
Czytaj: Sędziowie o dyscyplinarkach - mamy mniej praw niż przestępca>>
Trela: Będziemy was wpierać
Z kolei prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela podkreślił, że obecne czasy wymagają współdziałania obu środowisk. Dodał, że trójpodział władzy jest obecnie na etapie zanikającym. - Pomiędzy władzą ustawodawczą i wykonawczą, zacierają się zupełnie granice. Opozycja w parlamencie nie ma prawa głosu, rekord uchwalania ustawy to 3 godziny 47 minut. Między władzą wykonawczą a ustawodawczą dochodzi do szczególnego zblatowania, a kwintesencją tego jest osoba ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego i posła na Sejm - w jednej osobie - mówił.
Dodał, że dlatego istotne są niezależne sądy - bo to one są szansą na obronę demokracji, ostoją demokracji. - Dlatego sędziowie wiedząc o tym, rozumiejąc to przyjmują taką pozycję i dlatego adwokatura tak żarliwie wspiera walkę sędziów o niezawisłość - mówił.
Podkreślił, że nie do zaakceptowania jest prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy wydali wyroki niepodobające się władzy, wypowiadali się publicznie w obronie niezależności sądów, czy prowadzili akcje edukacyjne poprzez rozprawy symulacyjne. - Adwokaci wiedzą o tych postępowaniach dyscyplinarnych, świadczymy pomoc indywidualną poszczególnym sędziom i nie pozwolimy, żeby im się stała krzywda za działania propaństowe i prospołeczne - zapewnił.
- Wierzę, że sędziowie i adwokaci obronią demokracje - dodał.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.