SN: Zawieszony radca pisał kasacje i kierował izbą skarbową

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radcy prawnemu, który mimo zawieszenia w czynnościach sporządzał kasacje i inne pisma procesowe, a także pełnił funkcję dyrektora izby skarbowej grozi wydalenie z zawodu. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zgodziła się z ministrem sprawiedliwości, iż kara 25 tys. zł jest niewspółmierna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu.

25.11.2020

SN: Pochopne uniewinnienie w sprawie o przywłaszczenie pieniędzy klienta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sąd rejonowy wydał wyrok skazujący, uznając że oskarżony przywłaszczył pieniądze swojego klienta. Natomiast sąd okręgowy uniewinnił oskarżonego. Ustalenia sądu odwoławczego były jednak błędne. Sąd ten naruszył zasady oceny dowodów. Nie było podstaw do kwestionowania wiarygodności zeznań pokrzywdzonego - orzekł Sąd Najwyższy.

25.11.2020

TK po raz kolejny odkłada sprawę przedłużenia kadencji RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 12 stycznia 2021 r. przesunął termin rozprawy w sprawie przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. To trzecia zmiana terminu rozprawy w tej sprawie. A tymczasem PiS zapowiada dokonanie wyboru nowego RPO.

24.11.2020

Nie tak łatwo skierować alkoholika na przymusowe leczenie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Osoby, które nadużywają alkoholu mogą zostać zobowiązane przez sąd do poddania się leczeniu odwykowemu. Jest to możliwe, o ile zostanie ustalone, że z powodu nałogu dochodzi do negatywnych zjawisk: w szczególności rozkładu życia rodzinnego. Sąd nie może jednak przymusowo nakazać leczyć alkoholika.

24.11.2020

Prezydencki projekt w sprawie aborcji teraz czeka na uzasadnienie TK

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trwa patowa sytuacja w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego likwidującym jedną z przesłanek dopuszczających przerywanie ciąży. Orzeczenie wciąż nie jest publikowane, nie toczą się też prace nad nowelizacją, która miała nieco stępić ostrość tej decyzji. Obóz władzy uzasadnia to oczekiwaniem na uzasadnienie wyroku Trybunału.

24.11.2020

Praca dla skazanego, tylko gdzie? Koronawirus uderza w kary wolnościowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wraz z drugą falą koronawirusa większość miejsc, w których skazani mogli wykonywać prace społecznie użyteczne zostało zamkniętych, albo wprowadzono w nich restrykcje, które taką pracę uniemożliwiają. Kuratorzy występują więc do sądów o zawieszenie wykonania takiej kary lub - co też się zdarza - o zastępczą karę pozbawienia wolności.

24.11.2020

Tłumacze przysięgli w sądach najbardziej zagrożeni wirusem

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy zabezpieczyły przed zarażeniem COVID-19 sędziów, pełnomocników, obrońców, strony, ale nie tłumaczy przysięgłych. To oni są najbardziej narażeni na pandemię wykonując prace dla wymiaru sprawiedliwości - uważają przedstawiciele tego zawodu. Ministerstwo Sprawiedliwości odsyła tłumaczy, by interweniowali w konkretnych sądach, gdzie jest zagrożenie epidemiczne.

24.11.2020

System Informacji Finansowej pozwoli na lepszą kontrolę rachunków bankowych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo gospodarcze

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ministerstwo finansów pracuje nad projektem ustawy o Systemie Informacji Finansowej m.in. do gromadzenia i przetwarzania informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach. Zgodnie z założeniami, projektowane przepisy mają być przyjęte przez rząd w I kwartale 2021 r.

23.11.2020

SA: Szkody na osobie mogą powstać w innym momencie niż zdarzenie, które je wywołało

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Powódka doznała poważnych obrażeń ciała w wypadku, który miał miejsce wiele lat temu. Oprócz przyznania zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanej należało też ustalić odpowiedzialność pozwanego na przyszłość za skutki wypadku, któremu ona uległa. Nie można przesądzić tego, czy stan zdrowia powódki w przyszłości nie ulegnie zmianie - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

23.11.2020

Prawo karne bezwzględne dla osób z chorobami psychicznymi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

By sprawcę przestępstwa, który ma ograniczoną poczytalność i nie rokuje szans na skuteczną terapię na wolności, umieścić w zakładzie psychiatrycznym - trzeba go skazać na bezwzględną karę pozbawienia wolności. Sędziowie stają więc przed nie lada dylematem - nie widzą potrzeby takiej kary, widzą za to potrzebę leczenia szpitalnego.

23.11.2020

Polskie dzieci nadal bez pełnej ochrony - petycja do Senatu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mimo upływu siedmiu lat Polska wciąż nie ratyfikowała III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka. Ma on istotne znaczenie, bo ustanawia mechanizm skargowy, pozwalający na komunikowanie Komitetowi Praw Dziecka przypadków naruszeń i łamania ich praw. A problemy są - jak mówią prawnicy - m.in. w zakresie dostępu do opieki psychiatrycznej, przemocy, czy prawa do edukacji.

21.11.2020

Prawnik w garniturze - prestiżowo, praktycznie i eko

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Garnitur to bardzo uniwersalne ubranie. Dobrze skrojone garnitury są ponadczasowe, nie wychodzą łatwo z mody. Nie musimy więc co sezon zmieniać naszej garderoby. Dzięki temu kupujemy mniej i nie przyczyniamy się do zanieczyszczania naszej planety. Młody prawnik w garniturze wygląda poważniej i robi dobre wrażenie na klientach. Co najważniejsze, garnitur mobilizuje też do pracy nad sobą,

21.11.2020

Katowice: Nie będzie wymiany sędziów w sprawie dyscyplinarnej sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawę sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie i byłego członka oraz rzecznika KRS Waldemara Żurka, obwinionego o uchybienie godności urzędu w związku z wypowiedziami na temat sędziego Kamila Zaradkiewicza i Krajowej Rady Sądownictwa, będzie rozpoznawał pierwotnie wyznaczony do tego skład sądu dyscyplinarnego w Katowicach.

20.11.2020

Adwokatura szykuje się do nadzwyczajnego zjazdu? Decyzja ma zapaść wkrótce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Finalizują się prace nad projektem zmian w regulaminie zgromadzeń adwokackich i krajowego zjazdu. Ma być - jak mówią jego autorzy - jak najbardziej elastyczny i niekontrowersyjny, tak by jego przyjęcie było techniczną formalnością. Problem tkwi jednak właśnie w tym ostatnim etapie, zgodnie z obecnymi przepisami może to zrobić krajowy zjazd - decyzja o zwołaniu nadzwyczajnego ma więc wkrótce zapaść.

20.11.2020

Prof. Manowska: Nie zamierzam komplikować sytuacji frankowiczów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Jednym z największych wyzwań stojących przed Sądem Najwyższym jest dbałość o spójność orzecznictwa - w samym SN i w całym sądownictwie powszechnym - mówi I prezes prof. Małgorzata Manowska. I jako przykład podaje problematykę kredytów frankowych, gdzie toczy się obecnie spór o znaczenie niektórych rozwiązań umownych, a Sąd Najwyższy przygotowuje się do wydania uchwały.

20.11.2020

Szczyt UE bez decyzji w sprawie budżetu i mechanizmu praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przeprowadzony w czwartek po południu wideoszczyt Unii Europejskiej nie przyniósł rozstrzygnięcia w sprawie wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności. Premierzy Węgier, Polski i Słowenii przedstawili swoje stanowiska w tej sprawie, ale nie było na ten temat dyskusji. Zapowiadane są dalsze rozmowy.

19.11.2020

Niemieccy sędziowie krytykują pozbawienie sędziego Tulei immunitetu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego w sprawie sędziego Igora Tulei pokazuje, jak bardzo Polska oddaliła się już od prawno-państwowych standardów Unii Europejskiej - oświadczył szef Niemieckiego Związku Sędziów Sven Rebehn. I dodał, że "rząd w Warszawie ignoruje Trybunał Sprawiedliwości UE, który wstrzymał dalszą działalność uzależnionej politycznie Izby Dyscyplinarnej".

19.11.2020

"Tarcze" wycięły część licytacji nieruchomości - problem także dla dłużników

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Zakaz eksmisji i przeprowadzania dużej części licytacji nieruchomości, miał co do zasady chronić przed skutkami koronowirusa. Efektem jest jednak spadek takich licytacji o ponad 50 proc. Dane wynikają z porównania pierwszego półrocza 2020 r. i 2019 r. Co ważne jednak - jak mówią komornicy - przepisy nie uderzyły jedynie w wierzycieli, ale też w dłużników - choćby frankowych.

19.11.2020