Problemy z praworządnością w Polsce dotyczą też stosowania prawa antymonopolowego

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Działalność szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poddana jest kontroli sądowej. Jednakże problem pogorszenia stanu praworządności dotyka również sądy. Trzeba wobec tego pamiętać, że gdyby doszło do rozpoznania odwołania od decyzji Prezesa UOKiK przez skład sędziowski obsadzony z udziałem „neoKRS”, mielibyśmy do czynienia z nieważnym wyrokiem.

07.04.2022

Zbrodnie wojenne trzeba udowodnić, a dane świadków - zabezpieczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na terenach, z których wycofały się rosyjskie wojska, zaczęto zabezpieczać dowody zbrodni wojennych, w tym te, które mogłyby świadczyć o ludobójstwie. Także w Polsce - bo takimi dowodami mogą być choćby relacje uchodźców wojennych. I powstaje problem - informacje o nich muszą być chronione. Prawnicy analizują, jak to zrobić, by nic nie umknęło, ale też, by nie traumatyzować i nie wystawiać na zagrożenie tych, którzy zbrodniarzom umknęli.

07.04.2022

Zbyt niskie stawki adwokackie - prezes NRA pisze do premiera

Wymiar sprawiedliwości

Rażąco niski poziom stawek za pomoc prawną świadczoną z urzędu jest istotny nie tylko z perspektywy adwokatów, których praca wciąż nie jest wynagradzana adekwatnie do poświęconego czasu i nakładu obowiązków, ale przede wszystkim beneficjentów tej pomocy, czyli obywateli będących w trudnej sytuacji materialnej - pisze do premiera Przemysław Rosati, prezes NRA.

06.04.2022

Skarga nadzwyczajna w sprawie śmiertelnego pobicia kierowcy za oblanie błotem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do Sądu Najwyższego trafiła skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego od wyroku lubelskiego sądu, który skazał dwóch mężczyzn na 4 i 5 lat więzienia za śmiertelne pobicie kierowcy. Powodem zbrodni było ochlapanie sprawców błotem. Zdaniem PG, oskarżeni działali z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia pokrzywdzonego, dlatego należy przyjąć, że zachowaniem swoim wyczerpali znamiona zbrodni zabójstwa.

06.04.2022

SN: Uchwała trzech izb obowiązuje, TK jej nie uchylił

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ocena co do sprzeczności składu sądu z przepisami prawa, gdy zasiada w nim osoba powołana po 23 stycznia 2020 r. na urząd sędziego w sądzie powszechnym, wymaga każdorazowo prowadzenia ustaleń według kryteriów określonych w uzasadnieniu uchwały składu połączonych Izb Sądu Najwyższego - taki jest sens uchwały, którą podjął Sąd Najwyższy w Izbie Pracy I Ubezpieczeń Społecznych.

06.04.2022

Sędzia Dariusz Sielicki: Zbrodnie w Buczy kwalifikują się jako ludobójstwo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zbrodni wojennych jest wiele, zbrodni ludobójstwa uznawanych przez społeczność międzynarodową znacznie mniej. Jednak to, co wydarzyło się w Buczy, ze względu na skalę, jak również to, kogo ta zbrodnia dotyczy, bazując na swoim doświadczeniu, na orzecznictwie międzynarodowym, w tym w sprawie Srebrenicy, zakwalifikowałbym jako ludobójstwo - mówi sędzia dr Dariusz Sielicki, który orzekał w Sądzie Najwyższym w Kosowie.

06.04.2022

Nowe zasady przedawnienia uderzą we frankowiczów i mediacje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Od końca czerwca zawezwanie do ugody, ale też mediacja, będą jedynie zawieszały, a nie przerywały, bieg terminu przedawnienia. Zmiana ma pomóc w walce np. z nieuczciwymi windykatorami, ale - jak oceniają prawnicy - uderzy w konsumentów, m.in. we frankowiczów. Banki zapewne zmienią taktykę i, zamiast propozycji ugód, zaczną od razu składać pozwy o zapłatę. Na atrakcyjności straci także mediacja.

06.04.2022

Po prawie trzech latach wraca projekt zmian postępowania wobec nieletnich

Wymiar sprawiedliwości

Będą nowe - okręgowe ośrodki wychowawcze dla nieletnich, a nastolatek, który mocno "nabroi" w szkole będzie mógł być kierowany do różnych prac porządkowych na jej terenie. Co więcej, wprowadzona zostanie minimalna granica odpowiedzialności za przejawy demoralizacji - 10 lat - to propozycje zawarte w projekcie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, który właśnie przyjął rząd.

05.04.2022

Rzecznik TSUE: Brak karalności w państwie wydającym to nie powód wstrzymania ENA

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Organ sądowy wykonujący europejski nakaz aresztowania nie może odmówić jego wykonania z tego powodu, że niektóre z poszczególnych czynów ukaranych w wydającym nakaz państwie członkowskim jako jedno przestępstwo nie podlegają sankcji karnej w państwie członkowskim wykonującym nakaz - uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma wydać w tej sprawie wyrok.

05.04.2022

Frankowicze długo jeszcze poczekają na rozstrzygnięcie TSUE o przedawnieniu roszczeń

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Dopiero na jesieni 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok ważny dla tysięcy frankowiczów. Chodzi o rozwianie wątpliwości dotyczących początku biegu przedawnienia ich roszczeń przeciwko bankom. Na razie odbyła się rozprawa. Zdominował ją problem niewydolności Sądu Najwyższego w obszarze kredytów frankowych.

05.04.2022

Prokuratorzy poskarżyli się na przeciążenie pracą i... wylądowali na karnych delegacjach

Wymiar sprawiedliwości

Czterech prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu zostało karnie oddelegowanych do innych jednostek. W dodatku dość odległych. O tym, że z początkiem tygodnia mają być w innym miejscu, dowiedzieli się w piątek. Prokuratorzy mówią jednak, że to zaledwie czubek góry lodowej. W okolicznych prokuraturach też brakuje rąk do pracy, a ci, którzy o tym głośną mówią, ponoszą dotkliwe konsekwencje.

05.04.2022

Bucza nową Srebrenicą - zbrodnia wojenna czy ludobójstwo?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W ukraińskiej miejscowości Bucza, podczas gdy okupowana była przez wojska rosyjskie, doszło do masakry bezbronnych cywilów. Międzynarodowa opinia potępia to bestialstwo agresorów i zastanawia się, czy to "tylko" zbrodnia wojenna, czy już zbrodnia przeciwko ludzkości, czy może "zbrodnia zbrodni", czyli ludobójstwo. Ale wszyscy poza Rosją i jej sympatykami są zgodni, że niezależnie od kwalifikacji, sprawcy powinni zostać ukarani.

05.04.2022

Solidarna Polska nie poprze zmian w sądach, PiS sugeruje współpracę z opozycją

Wymiar sprawiedliwości

Solidarna Polska nie może brać odpowiedzialności za całkowitą anarchizację, zakorkowanie i rozpad polskich sądów – powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. A do tego prowadziłyby, według niego, niektóre z propozycji prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym. A szef klubu PiS nie wyklucza rozpadu koalicji i przyjęcia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną we współpracy z częścią opozycji.

04.04.2022

Maseczki "zdjęte", czas szerzej otworzyć sądy

Wymiar sprawiedliwości

Od tygodnia obowiązuje luzowanie obostrzeń covidowych, na ulicach, w sklepach, w szkołach widać nieliczne osoby w maseczkach. Także prawnicy coraz głośniej mówią o tym, że zmiany powinny objąć również sądy - począwszy od limitów interesantów, obostrzeń związanych ze stawianiem się na rozprawę, po wyznaczanie posiedzeń niejawnych. Bo te niepokoją ich choćby ze względu na prawo do sądu.

04.04.2022

Iustitia apeluje do rządu o zaprzestanie podważania traktatów europejskich

Wymiar sprawiedliwości

Wolna i bezpieczna Polska, to Polska w Unii Europejskiej, silna wartościami tworzącymi fundamenty państwa prawa i opartymi na nich sojuszami.Jesteśmy sędziami polskimi i europejskimi, dlatego współtworzymy silny europejski ruch sędziowski, który będzie skutecznie walczył o zabezpieczenie podstawowych praw i wolności - brzmi uchwała programowa XXVIII Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP "Iustitia" w Katowicach.

03.04.2022

Profesor Markiewicz ponownie szefem Iustitii

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach prof. Krystian Markiewicz został ponownie wybrany na prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Funkcję tę pełni nieprzerwanie od 2016 r. Tym razem głosowało za nim 131 ze 134 delegatów. Prezesa Iustitii wybrano podczas XXVIII Zjazdu Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP w Katowicach. Przyświeca mu hasło: "Rządy prawa wspólna sprawa".

02.04.2022

25. rocznica uchwalenia Konstytucji RP

Wymiar sprawiedliwości

2 kwietnia 2022 roku wypada 25. rocznica uchwalenia Konstytucji RP. W nowej ustawie zasadniczej znalazły się zasady ustrojowe odpowiadające wymogom demokratycznego państwa prawa oraz obszerny katalog praw obywatelskich nawiązujący swoją treścią do rozbudowanych systemów ochrony praw człowieka funkcjonujących w ramach ONZ i Rady Europy – przypomina Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

02.04.2022

W Sosnowcu rozpoczął pracę sąd okręgowy

Wymiar sprawiedliwości

W piątek w liczącym około 200 tys. mieszkańców Sosnowcu w woj. śląskim rozpoczął działalność nowy sąd okręgowy. To szósta tego typu jednostka w regonie, po sądach okręgowych w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach i Rybniku. Minister Sprawiedliwości powołał z dniem 1 kwietnia 2022 roku na funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Sosnowcu sędzię Ewę Łąpińską.

01.04.2022

Amnesty: Polska wśród państw ograniczających prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zamiast zająć się głęboko zakorzenionymi nierównościami społeczno-ekonomicznymi w celu zapewnienia sprawiedliwego i szybkiego wyjścia z pandemii Covid-19, państwa w całej Europie nieustannie atakowały prawa człowieka. W celu uciszenia głosów krytyki brały na celownik pokojowych demonstrantów, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, sądownictwo i organizacje społeczeństwa obywatelskiego - stwierdziła Amnesty International.

01.04.2022