KE uruchamia kolejną procedurę przeciwko Polsce w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pozwalanie Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego "na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów" narusza unijne standardy praworządności - uznała Komisja Europejska, która poinformowała w czwartek o wszczęciu w tej sprawie procedury przeciwko Polsce.

03.12.2020

Jawności rozpraw nie można wyłączyć, ale można ograniczyć

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia Covid-19 skutkuje wyłączaniem jawności rozpraw cywilnych i karnych, co w sposób oczywisty łamie konstytucję. Nie można dopuścić do tego, by całkowicie została wyłączona jawność - podkreślają prawnicy. Także wydawanie orzeczeń ma następować pod społeczną kontrolą, czego nie zapewnia ich publikowanie w internecie.

03.12.2020

Strasburg: Proces prowadzony przez sędziego powołanego z naruszeniem prawa jest nierzetelny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 1 grudnia uznał, że wadliwe powołanie sędziego do orzekania w sądzie apelacyjnym, sprzeczne z obowiązującymi wówczas przepisami proceduralnymi, sprowadza się do naruszenia prawa do rzetelnego procesu i zagraża podważeniem społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

01.12.2020

Parlament Holandii  wzywa rząd do pozwania Polski ws. praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba niższa holenderskiego parlamentu przyjęła we wtorek uchwałę wzywającą rząd tego państwa do podjęcia kroków w celu postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niewykonaniem wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

01.12.2020

TSUE: 18 marca opinia rzecznika generalnego, wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej później

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował we wtorek, że opinia rzecznika generalnego w sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie wydana 18 marca 2021 r. Komisja Europejska podtrzymała swoja skargę, za zmian w polskim sądownictwie broniła wiceminister sprawiedliwości.

01.12.2020

TSUE: Dziś rozprawa w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

1 grudnia w Trybunale Sprawiedliwości UE odbędzie się rozprawa dotycząca Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał w Luksemburgu wysłucha argumentów rządu Polski i Komisji Europejskiej, która zaskarżyła polskie przepisy. Potem rzecznik generalny przygotuje opinię, a następnie Trybunał wyda orzeczenie.

01.12.2020

Adwokatura dostanie narzędzia do zakończenia wyborów? Propozycja wkrótce w Sejmie

Prawnicy Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka ma dostać upoważnienie do uchwalenia zmian regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, a treść przyjmowanych uchwał ma być ważna bez względu na kworum - takie zmiany, jak dowiedziało się Prawo.pl, planuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt ma wkrótce trafić do Sejmu. Jeśli zostanie uchwalony, być może nie będzie konieczne zwoływanie nadzwyczajnego zjazdu.

01.12.2020

Tylko co czwarty Polak ufa Trybunałowi Konstytucyjnemu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaledwie 26,4 proce Polaków ma zaufanie do obecnego Trybunału Konstytucyjnego - wynika z najnowszego badania IBRIS. Większym zaufaniem cieszą się rząd (33,7 proc.), parlament (27,1 proc.), a największym: wojsko (74,1 proc.), NATO (68,7 proc.) i Unia Europejska (55,4 proc.). W 2015 roku zaufanie do Trybunału miało 42 proc. Polaków.

30.11.2020

Sędzia Wypych-Knieć: W sądzie każda sprawa zostanie rozpoznana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby wymiar sprawiedliwości był nowoczesny, a sądy doetatyzowane, to postępowania sądowe trwałyby odpowiednio krócej. Każda sprawa, którą obywatel kieruje do sądu, będzie rozpoznana. Brak etatów sędziowskich przekłada się jednak na czas rozpoznania spraw – wskazuje sędzia Anna Wypych-Knieć. A jako największe wyzwanie wskazuje informatyzację sądów.

30.11.2020

Prawnik w garniturze – rachunek zysków i kosztów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Teoretycznie pod togą nie widać, czy mamy na sobie marynarkę, czy może podkoszulek z grafiką z „Gwiezdnych Wojen”. Zakładając garnitur mówimy jednak klientom, że traktujemy ich poważnie. Nie chodzi tylko o to, że chcemy dla kogoś „ładnie wyglądać”. Nasz strój pokazuje, że poświęciliśmy czas na przygotowanie koszuli, krawata i czystych butów ponieważ szanujemy naszą pracę oraz ludzi,

28.11.2020

Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2020 - 15 grudnia ogłoszenie laureatów konkursu

Prawnicy

"Prawnicy Liderzy Jutra" – pod takim hasłem Wolters Kluwer Polska organizuje uroczystą Galę IX edycji Konkursu Rising Stars 2020. W tym roku finał prestiżowego konkursu po raz pierwszy odbędzie się online. Na początku listopada Kapituła wyłoniła 35 nominowanych do nagrody, podczas Gali ogłoszonych zostanie dziesięciu finalistów oraz pięciu laureatów nagród specjalnych.

27.11.2020

SN: Od uchwały izby adwokackiej w sprawie składek nie przysługuje druga instancja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skargi Ministra Sprawiedliwości na uchwały organów samorządu adwokackiego nie są rozpatrywane przez Sąd Najwyższy ani w pierwszej instancji, ani też w ogóle w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i skargę Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie składek odrzuciła. Sąd orzekał w jednoosobowym składzie.

27.11.2020

Status aplikanta, który mógł a nie podszedł do tegorocznego egzaminu - o rok dłużej

Prawnicy Strefa aplikanta

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by w związku z trwającą epidemią koronawirusa wydłużony został o kolejny rok status aplikantów, którzy złożyli wniosek o dopuszczenie do egzaminów adwokackiego albo radcowskiego przełożonych z marca na czerwiec 2020 r., spełnili wymogi i ostatecznie do nich nie przystąpili. Co ważne, nie mają mieć znaczenia przyczyny tej absencji.

26.11.2020

Część prac prawników gorzej oceniana w ewaluacji

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Specyfiką nauk prawnych jest to, że jest tu sporo glos, komentarzy i innych form działalności naukowej. Obecne rozporządzenie ewaluacyjne jest krzywdzące dla poszczególnych nauk - ocenia dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w polemicznym komentarzu do wywiadu z prof. Emanuelem Kulczyckim.

26.11.2020

Bohdan Zdziennicki: Grzebanie w uzasadnieniu nie naprawi złego i nieważnego wyroku TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Powoływanie się przez polityków na konieczność zapoznania się z uzasadnieniem wyroku w sprawie ograniczenia prawa do aborcji przed jego publikacją i ewentualną zmianą ustawy nie ma podstaw - mówi dr Bohdan Zdziennicki, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że to wyrok i tak nieważny, ponieważ w jego wydaniu uczestniczyli dublerzy i sędzia, która była jednym z autorów tego wniosku.

26.11.2020

SN: Zawieszony radca pisał kasacje i kierował izbą skarbową

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radcy prawnemu, który mimo zawieszenia w czynnościach sporządzał kasacje i inne pisma procesowe, a także pełnił funkcję dyrektora izby skarbowej grozi wydalenie z zawodu. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zgodziła się z ministrem sprawiedliwości, iż kara 25 tys. zł jest niewspółmierna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu.

25.11.2020

TK po raz kolejny odkłada sprawę przedłużenia kadencji RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 12 stycznia 2021 r. przesunął termin rozprawy w sprawie przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. To trzecia zmiana terminu rozprawy w tej sprawie. A tymczasem PiS zapowiada dokonanie wyboru nowego RPO.

24.11.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Notariusz nie może prostować aktu, którego nie widział

Prawo karne Prawnicy

Notariusz, który dysponuje jedynie wypisem aktu notarialnego, nie jest uprawniony do sprostowania aktu obciążonego błędem. Został ukarany upomnieniem za zbyt pochopnie i bez rozwagi uwzględnienie żądania strony i jej interesu prawnego, bo dokonał czynności wbrew obowiązującym przepisom, co Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zaakceptowała.

24.11.2020

Prof. Kulczycki: Czasopisma prawnicze muszą się otworzyć, żeby były wyżej punktowane

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Środowisko prawnicze albo nie przygotowało się, albo nie chce zauważyć przemian technologicznych odnośnie publikacji naukowych. Od lat polityka naukowa bardzo mocno idzie w stronę otwartości: otwartych artykułów naukowych, cytowań, abstraktów - mówi prof. Emanuel Kulczycki. I dodaje, że otwartą sprawą jest, na ile są to publikacje naukowe, a na ile analizy warsztatowe.

24.11.2020