MS: Ośrodki wychowawczo-adaptacyjne ułatwią prace z trudną młodzieżą

Wymiar sprawiedliwości

Idea tworzenia nowych placówek to efekt sytuacji w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i sygnałów ze strony ich dyrektorów, że jest młodzież, z którą trudno im sobie poradzić - mówi w w rozmowie z Prawo.pl dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Dariusz Cieślik.

21.06.2019

Sędzia Łazarska: Sędziowie muszą wyjść z wieży z kości słoniowej

Wymiar sprawiedliwości

Nie wystarczy jedynie wydać orzeczenie, trzeba przekonać ludzi odpowiednimi argumentami, że jest ono sprawiedliwe. Przez 30 lat sędziowie nie do końca zrozumieli czym jest władza sądownicza i jakie są wobec niej oczekiwania społeczne - to chyba obecnie największy problem - mówi Prawo.pl Aneta Łazarska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

19.06.2019

Rzecznik konsumentów nie płaci kosztów procesu, ale zastępstwa procesowego tak

Prawo cywilne

Przepisy nie pozostawiają wątpliwości, że powiatowy rzecznik konsumentów nie poniesie żadnych kosztów postępowania – także tych, które będą wynikiem działalności samego rzecznika, np. złożonych przezeń wniosków dowodowych. W razie przegranej musi jednak ponieść koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej

18.06.2019

Europejski Nakaz Aresztowania sprawdza się w praktyce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) został wprowadzony do europejskiego porządku prawnego w celu uproszczenia i przyśpieszenia procedury związanej z wydawaniem przez państwa członkowskie Unii Europejskiej osób ściganych za przestępstwa. Polska jest jednym z państw najczęściej korzystających z tej instytucji.

17.06.2019

Przesłuchanie? Najpierw obrońca z urzędu!

Prawo karne Prawnicy

Od 25 maja tego roku każda osoba zatrzymana może żądać przyznania jej obrońcy z urzędu. Tego dnia upłynął bowiem termin na implementację unijnej dyrektywy w tej sprawie. W Polsce nie przyjęto odpowiednich przepisów, co oznacza bezpośrednie stosowanie tej regulacji - pisze Michał Hara z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

15.06.2019

Igor Tuleya: Sędzia ma prawo i obowiązek mówić o problemach sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie mogą uczestniczyć w debacie publicznej dotyczącej zmian w wymiarze sprawiedliwości, tak jak lekarze mogą dyskutować o naprawie służby zdrowia. I nie można im za to robić wyrzutów, a tym bardziej represjonować - mówi Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

14.06.2019

Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów: Nie da się zarządzać przy pomocy strachu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miała być ewolucja, a jest rewolucja, mamy szereg uwag do projektu ustawy. Zmienia się zakres uprawnień kuratora okręgowego, który nie będzie miał realnego wpływu na służbę. Kurator zawodowy traci przymioty pracownika merytorycznego, nie rozwiązano problemu naszego bezpieczeństwa - mówi Grzegorz Kozera

13.06.2019

Prof. Rogalski: Podsłuchy czasem potrzebne, ale prawa obywatelskie też muszą być chronione

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja RODO

W procesie tworzenia regulacji dotyczących stosowania podsłuchu ścierają się dwie wartości: prawa obywatelskie oraz potrzeby państwa w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości, poprzez posiadanie skutecznych narzędzi do walki nią. Kwestią kluczową jest znalezienie balansu pomiędzy tymi wartościami

10.06.2019

Środowiska prawnicze protestują i przygotowują własne projekty

Wymiar sprawiedliwości

Nie możemy milczeć, gdy widzimy demontaż wymiaru sprawiedliwości i psucie ustroju państwa, ale nie ograniczamy się do samej krytyki, przedstawiamy też projekty na rzecz poprawy jakości działania i sprawności polskich sądów - mówili podczas sobotniego II Kongresu Prawników Polskich szefowie samorządów adwokatów i radców prawnych oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

04.06.2019

Prof. Całkiewicz: Prawo chroni dzieci, problemem wykrywanie sprawców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Niedofinansowana policja, bez odpowiedniego zaplecza technicznego, obłożona sprawami i mechanizmy kontroli społecznej, które zwyczajnie zawodzą - to w ocenie radcy prawnego, prof. Akademii Leona Koźmińskiego Moniki Całkiewicz - główne bolączki ochrony dzieci w Polsce. Bo jak dodaje przepisy są, ale istotniejsza jest nieuchronność kary.

01.06.2019

Prezes Iustitii: Polskie sądy potrzebują oddzielenia od polityków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czas na to, by po 100 latach działania system, który zakłada trzymanie sędziów krótko na smyczy, zmienić. Zaczyna to też dostrzegać opinia publiczna jednoznacznie oceniając, że te ostatnie lata to jest okres coraz większego upolitycznienia sądów, Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego - mówi Krystian Markiewicz

01.06.2019

Dr Kawecki: Sztuczna inteligencja wyręczy sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W wielu krajach powstają systemy informatyczne mające ułatwiać, a w pewnym stopniu też zastępować pracę urzędników i sędziów. To jest możliwe, chociaż człowieka w ocenie konkretnej sprawy i podjęciu właściwej i sprawiedliwej decyzji takie urządzenia całkowicie raczej nie zastąpią - mówi dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.

30.05.2019

Niedobór kadr, nie procedury słabą stroną sądów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przyczyną niewydolności sądownictwa powszechnego nie jest słabość procedury cywilnej, ale braki kadrowe. Żadne uproszczenie procedur nie usunie tego problemu. Trzeba rozbudowywać kadry, tak jak rozbudowujemy metro, by wszyscy wygodnie i szybko mogli nim jeździć - twierdzi pisze Piotr Jeżółkowski z kancelarii Patpol Legal.

29.05.2019

Bobrowicz: Na mowę nienawiści zmiana przepisów nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości

Do walki z mową nienawiści wysokie kary nie wystarczą. Istotna jest też edukacja, budowanie języka tolerancji i podejście organów ścigania do hejtu - mówi w rozmowie z Prawo.pl prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz. Mowa nienawiści ma być jednym z głównych tematów zbliżającego się II Kongresu Prawników Polskich.

28.05.2019

Dziecko może być wykorzystane także w cyberprzestrzeni - w polskich przepisach luka

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizując przepisy dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci, nie dostosowano ich do wymogów współczesności. Nadal nie bierze się pod uwagę, że sprawcy nie jest niezbędne spotkanie w rzeczywistym świecie, wystarczy kontakt z dzieckiem w cyberprzestrzeni - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Małgorzata Skórzewska-Amberg

25.05.2019

Legalność dowodów rzutuje na rzetelność procesu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Podejście do tego, czy dowody uzyskane sprzecznie z prawem mogą być wykorzystywane w procesie karnym, rzutuje na efektywność ochrony praw jednostki, a także na legitymizację procesu karnego w społeczeństwie - twierdzi dr Wojciech Jasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

24.05.2019

Piebiak: Skuteczna mediacja to szybciej rozstrzygane spory

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza kolejnych propozycji zmian legislacyjnych w zakresie mediacji - mówi w rozmowie z Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I dodaje, że chodzi o takie rozwiązania, które w przyszłości pozwolą kierować do niej jeszcze więcej spraw.

23.05.2019

Sędzia Markiewicz: Bronimy niezależności sądów, chcemy prawdziwych zmian

Wymiar sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości wymaga istotnych zmian, nie tylko w zakresie poszczególnych procedur, ale też głębszych ustrojowych. Podczas Kongresu Prawników Polskich chcemy przedstawić prawnikom i społeczeństwu naszą odpowiedź na to co się obecnie dzieje - mówi w rozmowie z Prawo.pl sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

21.05.2019