Sędzia Stępkowski: Nie poprawiamy wyroków kasacyjnych, stosujemy Konstytucję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ramach skargi nadzwyczajnej nie jest badana prawidłowość rozstrzygnięcia kasacyjnego Izby Karnej ani żadnej innej izby SN. To, co można odbierać jako swoistą „hierarchiczność” w Sądzie Najwyższym nie oznacza „poprawiania” wyroków kasacyjnych - mówi sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.

22.10.2019

Posiedzenie przygotowawcze – czy w sądzie powszechnym sprawdzą się rozwiązania z arbitrażu?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Instytucja posiedzenia przygotowawczego jest wzorowana na posiedzeniach organizacyjnych funkcjonujących postępowaniach przed stałymi sądami polubownymi. Może sprawić, że więcej spraw zostanie rozstrzygniętych w drodze mediacji. Czy tak będzie, zależy od przygotowania sędziów - piszą adwokaci Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski

19.10.2019

Prof. Zembrzuski: Nowe rozwiązania w procedurze cywilnej wyzwaniem dla praktyki

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Najbardziej kontrowersyjna w nowelizacji postępowania cywilnego wydaje się możliwość oddalenia w uproszczony sposób powództwa oczywiście bezzasadnego - uważa dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem przepis ten rodzi poważne wątpliwości w świetle konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego procesu.

18.10.2019

Jacek Dubois: Mam szczęście do zdolnych młodych prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tak się składa, że do mojej kancelarii trafiło w ostatnich latach kilku młodych, utalentowanych prawników. Michał Zacharski został w ubiegłym roku zwycięzcą konkursu "Rising Stars - Prawnicy Liderzy Jutra", a w tegorocznej edycji też zgłaszam mocną kandydaturę - mówi adwokat Jacek Dubois.

16.10.2019

Woiński: Silniejszy prokurator zaburza równowagę sił w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Zaostrzenie polityki karnej i wzmacnianie pozycji prokuratury nie poprawią sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Potrzebne są zmiany gruntowne i systemowe, które odciążą i sądy i prokuratury, ale nie kosztem gwarancji procesowych stron - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Mateusz Woiński z Katedry Prawa Karnego Akademii Leona Koźmińskiego.

04.10.2019

Furtek: W arbitrażu szybciej i nie zawsze drożej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Postępowania przed sądami powszechnymi są tańsze, w sądach arbitrażowych jest szybciej, ale drożej – to często stawiana teza. Ale czy prawdziwa? To zależy, jak liczymy – pisze radca prawny Marek Furtek, przewodniczący Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

03.10.2019

Adwokat: Dalsze zaostrzanie przepisów drogowego piractwa nie ukróci

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W Polsce kary za przestępstwa drogowe są surowsze niż w wielu innych krajach europejskich. Dalsze ich zaostrzenia problemu więc nie rozwiąże. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa może być natomiast zwiększenie kontroli, także np. poprzez zmianę przepisów dotyczących fotoradarów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Michał Burtowy .

28.09.2019

Adwokaci: Tajemnica zawodowa jak sejf z tektury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Poszanowanie tajemnicy adwokackiej jest fundamentem naszego zawodu. Przepisy zobowiązują nas do zachowania w tajemnicy wszystkiego o czym dowiedzieliśmy się w związku z udzieleniem pomocy prawnej - wskazują w komentarzu dla Prawo.pl adwokaci Przemysław Rosati i Wojciech Bergier, członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej.

27.09.2019

Debiut giełdowy daje kancelarii prawnej rozpoznawalność

Prawnicy Rynek

Przez debiut giełdowy zwiększyliśmy rozpoznawalność marki DWF, co pomogło nam zdobyć nowych klientów i pokazać jak chcemy zmieniać rynek usług prawniczych. Obecnie nie można pozwolić sobie na pozostanie przy tradycyjnym modelu świadczenia usług - twierdzi Andrew Leaitherland, prezes DWF Group.

27.09.2019

Dr Kłosowski: Specyfika usług prawnych nie może blokować rozwoju metod marketingu

Prawnicy Strefa aplikanta Prawo AI Małe i średnie firmy

Warto kultywować dobrze pojętą tradycję i kulturę zawodów prawniczych i ich samorządów, ale muszą one zdobyć się też na pewną elastyczność w zakresie relacji z rynkiem, w tym na więcej swobody w odniesieniu do korzystania z nowych technologii informatycznych w marketingu - twierdzi dr Andrzej Kłosowski.

26.09.2019

Szlachetko: Budowanie marki skuteczniejsze dla kancelarii niż marketing

Wymiar sprawiedliwości

Znalezienie niszy, interdyscyplinarność jest szansą dla kancelarii na odnalezienie swojego miejsca na rynku usług prawnych - twierdzi adwokat dr Jakub Szlachetko, właściciel kancelarii Szlachetko prawnicy&urbaniści. Przyznaje, że możliwość uzyskania kompleksowej obsługi prawnej, na różnych płaszczyznach ma dla klientów duże znaczenie.

23.09.2019

Ławnik SN: Sąd nie musi wiedzieć, kto przysłuchuje się rozprawom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postępowania dyscyplinarne w Sądzie Najwyższym powinny być jawne z wyjątkiem spraw dotyczących osobistego zdrowia czy kwestii prywatnych - uważa Marek Popowicz, ławnik Sądu Najwyższego. - Legitymowanie publiczności nie ma podstaw prawnych, więc to jest reżim i próba inwigilacji - dodaje.

20.09.2019

Zmiany w kpc - uwaga na nowe przepisy o doręczeniach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Jeśli po 7 listopada 2019 r. profesjonalny pełnomocnik nie zamieści w piśmie odpowiedniej formuły oświadczenia, sąd będzie musiał je zwrócić bez wzywania do usunięcia braku formalnego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego wszystkie sprawy, niezależnie od tego, kiedy zostały wszczęte, będą objęte jednolitą regulacją w tym zakresie.

19.09.2019

Zacharski: Wierzę, że efekt mrożący nie dotknie sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dobrze, że jest grupa adwokatów broniących ludzi represjonowanych za publiczne prezentowanie swoich poglądów. Ale ważniejsze jest to, że są wciąż sędziowie mający odwagę wydawać w takich sprawach orzeczenia zgodne z Konstytucją - mówi adwokat Michał Zacharski z kancelarii Dubois i Wspólnicy.

18.09.2019

Prof. Piotrowski: Ograniczenie immunitetu to uderzenie w prawa parlamentu

Proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość ograniczenie immunitetu parlamentarnego nie ma uzasadnienia w realnych potrzebach. Gdyby zostało wprowadzone, byłoby nieproporcjonalną ingerencją w prawa parlamentu, a tym samym niekonstytucyjne - twierdzi prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

16.09.2019

Prof. Balcerowicz: Dalsze zmiany w sądownictwie nie gwarantują trwałości demokracji

Wymiar sprawiedliwości

Bardziej mnie oburza próba zamachu na wymiar sprawiedliwości niż to co się dzieje z gospodarką - oświadczył twórca transformacji ustrojowej. - To co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości, to jest w złym sensie tego słowa - terapia szokowa - uważa prof. Leszek Balcerowicz, dr habilitowany nauk ekonomicznych, były wicepremier i minister finansów.

15.09.2019

Furtek: Zmiany w procedurze cywilnej impulsem do umocnienia polskiego arbitrażu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Sądy arbitrażowe będą mogły rozstrzygać jeszcze więcej sporów. Sejm doprecyzował bowiem kryteria tzw. zdatności arbitrażowej, co oznacza, że zakres przedmiotowy spraw poddawanych pod rozstrzygnięcie arbitrów rozszerzy się. O zmiany od lat zabiegało polskie środowisko arbitrażowe - pisze radca prawny Marek Furtek.

06.09.2019

Dr Skórzewska-Amberg: Wśród nastolatków od sextingu do przemocy krótka droga

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Udostępnianie i przesyłanie intymnych zdjęć, wiadomości, filmów zawierających treści seksualne jest wśród nastolatków coraz większym problemem. I reakcja powinna być stanowcza, bo pewne zachowania o charakterze seksualnym mogą być także wstępem do przemocy rówieśniczej - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Małgorzata Skórzewska-Amberg

31.08.2019