Zbrodnia agresji przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze

Zbrodnia agresji a orzecznictwo Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze - już w najbliższą środą 20 września, Project Sunflowers i EU Project Pravo-Justice organizują webinar poświęcony tej tematyce. Zagadnienie przedstawi prof. Patrycja Grzebyk, prawniczka i politolożka, specjalizująca się w międzynarodowym prawie karnym oraz międzynarodowym prawie humanitarnym.

18.09.2023

MS chce, by prokurator był częściej na sali sądowej

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy, w tym sędziowie, od dawna podkreślają, że przepis sankcjonujący nieobecność prokuratora na sali sądowej powinien ulec zmianie. Chodzi - przypomnijmy - o sprawy, w których postępowanie przygotowawcze zakończyło się dochodzeniem. MS też zdaje się problem dostrzegać, bo proponuje katalog spraw, w których prokurator ma się do sądu stawić. Tyle że... w rozporządzeniu.

18.09.2023

Roszczenia dotyczące waloryzacji mogą obrócić się przeciwko bankom

Wymiar sprawiedliwości

Kredytobiorcy obawiają się zapowiadanych przez banki żądań waloryzacji, czyli urealnienia kwoty kredytu, która od momentu jego udostępnienia straciła do dziś na wartości. Pełnomocnicy frankowiczów uważają jednak, że na gruncie niedawnego wyroku TSUE, ich klienci nie mają powodów do obaw, a niewykluczone, że TSUE odpowie wprost na pytanie o dopuszczalność waloryzacji sądowej na rzecz banków.

18.09.2023

W październiku Kongres Federacji Adwokatur Europejskich FBE

Prawnicy

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku w dniach 5-7 października 2023 roku organizuje Kongres (Intermediate Meeting) Federacji Adwokatur Europejskich FBE (The European Bars Federation / Fédération des Barreaux d’Europe). Za udział w Kongresie przysługuje 15 punktów szkoleniowych.

16.09.2023

Minister Ziobro wie, kto brał łapówki

Prawo karne

Z materiałów operacyjnych, które posiadamy, nie ma w tej chwili cienia dowodu, że Piotr Wawrzyk uczestniczył w procederze przestępczym wydawania wiz w sposób korupcyjny - zapewnił w mediach minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że nadal będzie natomiast występował o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu.

16.09.2023

Pracownicy sądów i prokuratur w Marszu Gniewu

Wymiar sprawiedliwości

Bez nas sądy nie istnieją - w piątek, 15 września, ulicami Warszawy przeszli pracownicy budżetówki, m.in. sądów i prokuratury, domagając się podwyżki wynagrodzeń w wysokości 20 proc. w 2023 r. i kolejnych 24 proc. od 1 stycznia 2024 r. Chcą też systemowych rozwiązań w zakresie kształtowania płac pracowników budżetówki poprzez powiązanie ich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

15.09.2023

SO: Wynagrodzenie sędziego nie może być uznaniowe, a rząd nie może z wyjątku czynić zasady

Wymiar sprawiedliwości

Zapadają już prawomocne wyroki w sprawie ustalania podstawy wynagrodzeń sędziowskich i prokuratorskich za pomocą ustawy okołobudżetowej. Sądy powołują się przy tym i na Konstytucje, i na wyrok TK, który wskazywał, że nawet w trudnej sytuacji budżetu państwa wynagrodzenia sędziów powinny być bardziej chronione niż wynagrodzenia wszystkich innych funkcjonariuszy i pracowników sfery budżetowej. Sądy dostrzegają, że przesłanką do "zamrożenia" mogła być pandemia, ale w kolejnych latach - 2022, 2023, nie było już ku temu uzasadnienia.

15.09.2023

Prokurator zawnioskuje o przyspieszenie terminu, nawet do prezesa sądu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by prokurator mógł wnioskować o pilne wyznaczenie terminu rozprawy lub posiedzenia wówczas, gdy istnieje ryzyko dla realizacji celów postępowania karnego. Jeśli w takiej sytuacji przewodniczący składu orzekającego nie zareaguje, szef prokuratury wystąpi z wnioskiem o pilny termin do prezesa sądu. Co ciekawe, projekt trafił do RCL pod koniec sierpnia i został już znacząco poprawiony.

15.09.2023

E-rozprawy i e-doręczenia na stałe, przepadek auta pijanego i mocniejszy Prokurator Krajowy

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Nowelizacja procedury cywilnej i 30 innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wprowadza na stałe e-rozprawy, e-doręczenia przez portal informacyjny sądu, składy jednoosobowe w II instancji, obniża część opłat sądowych, ale też m.in. uchyla przepis wstrzymujący bieg terminów przedawnienia karalności czynu w sprawach o przestępstwa i zwiększa uprawnienia Prokuratora Krajowego.

14.09.2023

Sędzia Zabłocki wydaje kronikę „tłusto-chudych lat”

Prawnicy

Są takie momenty życia, w których sędziemu nie wolno milczeć. Czasem trzeba dać świadectwo prawdzie, bo milczenie jest rodzajem współuczestnictwa, jeśli chce się zachować twarz. Ta myśl przyświecała sędziemu Stanisławowi Zabłockiemu, byłemu prezesowi Izby Karnej Sądu Najwyższego przy pisaniu najnowszej książki „Notatki 2014–2020, czyli sześć lat tłusto-chudych”.

13.09.2023

Pozew jak przelew przez internet? PiS obiecuje pełną cyfryzację sądów w 7 lat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do 2030 r. miałaby powstać możliwość zakładania każdej spraw w sądzie przez internet - taka obietnica znalazła się w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Na krok w tym kierunku była szansa podczas niedawnych prac parlamentarnych nad nowelizacją procedury cywilnej - samorządy adwokacki i radcowski postulowały składanie choćby apelacji przez portal informacyjny sądów. Skończyło się jednak na wprowadzeniu na stałe e-doręczeń pism procesowych.

13.09.2023

PiS wraca do propozycji zmian w ustawie o notariacie

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada w swoim programie wyborczym zmniejszenie kognicji sądów poprzez rozszerzenie kompetencji notariuszy. Chodzi o umożliwienie im dokonywania wpisów do ksiąg wieczystych i wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Szykuje się więc trzecie podejście do tego tematu - w Sejmie utknął projekt poselski, a wcześniej Sejm odrzucił projekt rządowy.

13.09.2023

PiS wraca z pomysłem połączenia samorządów radców prawnych i adwokatów

Prawnicy

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada w swoim programie połączenie odrębnych dziś samorządów: adwokackiego i radcowskiego w jeden. Nie jest to nowość, bo rządzący występowali już z tym pomysłem kilka lat temu. PiS chce również, aby adwokaci mogli podejmować pracę na etacie na takich samych warunkach, na jakich dzisiaj podejmują ją radcy prawni.

12.09.2023

MS: Kuratorowi przysługuje odzież robocza lub ekwiwalent za zniszczone rzeczy

Wymiar sprawiedliwości

Kurator sądowy, pracując w terenie, niszczy swoją odzież i buty, ma więc prawo do odzieży i butów roboczych, ekwiwalentu za używanie własnych rzeczy lub odszkodowania, w sytuacji gdy zostaną zniszczone - wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości w piśmie skierowanym do prezesów sądów okręgowych. Zaleca również, by było to brane pod uwagę przy podejmowanych w takich sprawach decyzjach.

12.09.2023

Po co mediom prawnym prawnicy? Odpowiedź w trakcie Akademii Pana Lexa

Prawnicy

Po co mediom prawnym prawnicy? - to tytuł najbliższego webinaru Akademii Pana Lexa. Nie będzie typowym szkoleniem. Ewa Usowicz - redaktor naczelna Prawo.pl opowie jego uczestnikom o współpracy prawniczych mediów z prawnikami. Będą mogli się dowiedzieć jak nawiązać współpracę z mediami, jak pisać teksty, żeby ich czytano i publikowano oraz jakie mogą z tego wynikać korzyści właśnie dla prawnika.

11.09.2023

Doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez prof. Wróbla oceni SN

Prawo karne

Prokuratorzy, którzy występują na co dzień w Sądzie Najwyższym, gdy słyszą o dołączeniu do akt sprawy akt osobowych sędziego, nie protestują, nie inicjują postępowania z urzędu, bo od lipca 2022 r. obowiązuje procedura testowa, wprowadzona nowelizacją prezydenta. I dopiero teraz Krajowa Rada Sądownictwa wniosła doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez prof. Włodzimierza Wróbla, jakoby przekroczył kompetencje.

11.09.2023

Dziecko w sądzie już ze swoim reprezentantem

Wymiar sprawiedliwości

Dziecko, którego nie mogą w sądzie reprezentować rodzice, ma mieć ustanawianego przez sąd opiekuńczy reprezentanta, a nie jak wcześniej kuratora. Jeśli sprawa tego wymaga - ze względu na choćby poziom skomplikowania - ma nim być adwokat lub radca prawny, co ważne taki, który zna się na tego typu sprawach - przepisy już obowiązują, a od 15 lutego 2024 r. wejdą kolejne dotyczące samych list adwokatów i radców, którzy mogą pełnić tę funkcję.

11.09.2023

TSUE o praworządności w Rumunii: System awansowania sędziów jest zgodny z prawem UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system awansowania sędziów do sądu wyższej instancji, opierający się na ocenie ich pracy i zachowania, przeprowadzanej przez sędziów tego sądu, jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Materialne warunki oraz zasady proceduralne muszą być jednak ukształtowane w taki sposób, aby pozwolić na wykluczenie wszelkich uzasadnionych wątpliwości co do niezależności i niezawisłości zainteresowanych sędziów po uzyskaniu przez nich awansu.

10.09.2023

Adwokatura przygotowuje się na sztuczną inteligencję

Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura przygotowuje się do kolejnych zmian w Kodeksie Etyki, tym razem w zakresie stosowania narzędzi generetywnej inteligencji, takich jak ChatGPT przez adwokatów i aplikantów adwokackich. Założenia - na razie wstępne - przedstawiono podczas zakończonego w sobotę, 9 września, plenarnego posiedzenia NRA.

09.09.2023

Trudno zbadać, czy narzeczony jest w pełni świadomy zawarcia małżeństwa

Prawo cywilne

Osoby, które chcą uzyskać orzeczenie, że małżeństwo istniejące nigdy nie zostało zawarte sięgają po rozmaite argumenty. Choćby takie jak brak pełniej świadomości, wprowadzenie w błąd czy bigamia. Ale nie ma obecnie przepisów, które jednoznacznie wskazywałby, że to kierownik USC jest zobowiązany do zbadania czy w danym przypadku zachodzą okoliczności wskazujące na wadę oświadczenia woli o wstąpieniu w związek małżeński.

09.09.2023