Zgodnie z zarządzeniem ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Adama Bodnara, do treści którego dotarło Prawo.pl, prokuratury mają teraz 14 dni na przekazanie zespołowi śledczemu w Prokuraturze Krajowej akt głównych i podręcznych, w tym materiałów, będących w toku, zawieszonych i zakończonych postępowań prowadzonych z zawiadomienia osób fizycznych oraz instytucji państwowych, a dotyczących właśnie Funduszu Sprawiedliwości.

Czytaj: W Prokuraturze Krajowej powstanie zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości >>

Zespół przeanalizuje akta i zdecyduje, czy zająć się sprawą   

Z zarządzenia wynika też, że zespół po dokonaniu analizy akt, podejmie decyzję, czy przejmie do dalszego prowadzenia będące w toku lub zawieszone postępowania przygotowawcze poszczególnych prokuratur.

Co więcej, jeśli zajdzie konieczność podjęcia na nowo umorzonego postępowania przygotowawczego (art. 327 par. 1 kodeksu postępowania karnego w sprawach oraz par. 2), to członkowie zespołu będą je prowadzić bądź zdecydują o wszczęciu śledztwa w sprawie, w której uprzednio odmówiono wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.

Czterech prokuratorów, skład może być poszerzony

W skład zespołu weszli:

  • Marzena Kowalska — prokurator Prokuratury Krajowej, wyznaczona do pełnienia funkcji kierownika zespołu,
  • Piotr Woźniak — prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, członek zespołu,
  • Marcin Wielgomas — prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, członek zespołu,
  • Ryszard Pęgal - prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, członek zespołu.

Z zarządzenie wynika jednak, że skład może być poszerzany.

Śledczy mają też współpracować z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i - jak wskazano innych instytucji państwowych.

Prokuratorzy powołani w skład zespołu będą zwolnieni z obowiązku realizacji swoich dotychczasowych zadań służbowych.

 

Wypłaty wstrzymane

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowało na początku stycznia, że 27 grudnia zostały wstrzymane wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. Zaznaczono, że od tego dnia każda płatność przed zrealizowaniem podlega analizie merytorycznej i nie zostanie wykonana bez indywidualnej zgody.

Natomiast 18 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało komunikat, w którym wskazało, że rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 2017 roku ws. Funduszu Sprawiedliwości (Dz.U. z 2019 r. poz. 683) umożliwiło ministrowi sprawiedliwości zawieranie umów o powierzenie zadania, które nie było objęte programem Funduszu lub naborem wniosków (zgodnie z par. 11).

MS zaprezentowało listę organizacji, którym Dysponent Funduszu powierzył zadania poza naborem i które mają być realizowane do 2026 r.

Łączna kwota przyznanych dotacji na ten okres to 48 133 727 zł.