Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w komunikacie, że zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości będzie badał czy Fundusz Sprawiedliwości był zarządzany prawidłowo i czy środki w jego ramach były wydawane zgodnie z prawem i z założeniami.

Przede wszystkim przeanalizuje zawiadomienia dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, które w ostatnich latach zostały skierowane do poszczególnych prokuratur w kraju. Chodzi o wszelkie zawiadomienia – zarówno od osób fizycznych, jak i od instytucji państwowych. Zespół śledczy sprawdzi m.in. postępowanie przygotowawcze dotyczące fundacji Ex Bono. Obejmuje ono zawiadomienie Najwyższej Izby Kontroli i zostało skierowane do Prokuratury Rejonowej w Opolu.

Czytaj też w LEX: Świercz Bartłomiej, Rola Prokuratury w systemie zwalczania korupcji w Polsce >

Ważnym elementem działań Zespołu będzie kwestia zakupu systemu PEGASUS z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości.

Czytaj też: Roman Giertych na czele Zespołu ds. Rozliczeń >

 

Wypłaty wstrzymane

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowało na początku stycznia, że 27 grudnia zostały wstrzymane wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. Zaznaczono, że od tego dnia każda płatność przed zrealizowaniem podlega analizie merytorycznej i nie zostanie wykonana bez indywidualnej zgody. 

Natomiast 18 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało komunikat, w którym wskazało, że rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 2017 roku ws. Funduszu Sprawiedliwości (Dz.U. z 2019 r. poz. 683) umożliwiło Ministrowi Sprawiedliwości zawieranie umów o powierzenie zadania, które nie było objęte programem Funduszu lub naborem wniosków (zgodnie z par. 11).

MS zaprezentowało listę organizacji, którym Dysponent Funduszu powierzył zadania poza naborem i które mają być realizowane do 2026 r.

Łączna kwota przyznanych dotacji na ten okres to: 48 133 727 zł. Szczegółowy wykaz przyznanych dotacji dostępny jest tutaj >