„Starzy” sędziowie argumentują, że udział osób powołanych do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego po przeprowadzeniu postępowań konkursowych przy udziale KRS ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w składach orzekających Sądu Najwyższego prowadzi do naruszenia standardu rozpoznania sprawy przez bezstronny i niezależny sąd ustanowiony ustawą (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP i art. 6 ust. 1 EKPCz). A w konsekwencji narusza to gwarancje procesowe stron, zobowiązania międzynarodowe Rzeczypospolitej Polskiej i powoduje ryzyko odpowiedzialności odszkodowawczej państwa.
Sędziowie zaznaczają, że postępowanie prowadzące do wyłonienia kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego toczyło się na podstawie przepisów ustawowych rażąco naruszających odrębność oraz niezależność władzy sądowniczej (art. 173 Konstytucji RP) i nie zostało zakończone. Do powołania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego doszło mimo braku uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego o przedstawieniu Prezydentowi RP kandydatów na to stanowisko.
Ponadto, pełnienie funkcji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Prezesów Sądu Najwyższego przez osoby, których udział w składach orzekających prowadzi do naruszenia standardu rozpoznania sprawy przez bezstronny i niezależny sąd ustanowiony ustawą nie jest możliwe do pogodzenia z dobrem wymiaru sprawiedliwości.
Izby szczególne
Sposób obsadzenia, właściwość rzeczowa i miejsce przyznane Izbom Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Odpowiedzialności Zawodowej w strukturze organizacyjnej Sądu Najwyższego czyni z tych Izb sądy szczególne, a ponadto prowadzi do naruszenia standardu rozpoznania sprawy przez bezstronny i niezależny sąd ustanowiony ustawą.
- Apel ten wynika z konieczności przywrócenia praworządnego działania organów władzy publicznej, w tym najwyższego organu władzy sądowniczej, jakim jest Sąd Najwyższy, realizację gwarancji procesowych stron i odpowiedzialność za państwo - piszą sędziowie sygnatariusze.
Apelują do Prezesów Sądu Najwyższego kierujących pracami Izby Odpowiedzialności Zawodowej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych do zawieszenia prac tych Izb i przekazania spraw w nich zarejestrowanych do rozpoznania w pozostałych izbach Sądu Najwyższego, adekwatnie do ich przedmiotu. Organy państwa odpowiedzialne za przygotowanie i przebieg procesu legislacyjnego zaś do niezwłocznego podjęcia działań, które usuną zagrażające prawom i wolnościom obywatelskim naruszenia praworządności w zakresie organizacji i działania sądów, w tym Sądu Najwyższego.
Inaczej nie można wyrażać stanowiska
- Wobec tego, że od czerwca 2020 r. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego – powołując się na przepisy dotyczące zwalczania epidemii – odmawia zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, wystosowanie niniejszego apelu uznajemy za jedyną formę, w jakiej możemy wypowiedzieć się o istotnych społecznie kwestiach - piszą sygnatariusze.
Pod apelem widnieje lista adresatów: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Pierwszy Prezes i Prezesi Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny – Minister Sprawiedliwości, sędziowie Sądu Najwyższego powołani do pełnienia urzędu w postępowaniach prowadzonych przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.