Kaczyński: Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Dodał, że już we wrześniu pojawią się projekty rządowe dotyczące tej sprawy. Na razie - w reakcji na lipcowy wyrok Trybunału Sprawidliwości UE - na częściowe zawieszenie funkcjonowania izby zdecydowała się pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska ograniczyła funkcjonowanie tej izby.

07.08.2021

Ruch Pierwszej Prezes SN w połowie słuszny, choć niezrozumiały

Prawnicy

Częściowe zawieszenie postępowań dyscyplinarnych przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego to ruch w dobrym kierunku, ale... połowiczny - uważają prawnicy. Według nich, zarządzenia wydane ostatnio przez prof. Małgorzatę Manowską nie zadowolą ani TSUE, ani Komisji Europejskiej - to decyzje na przetrwanie. Wskazują więc konkretne propozycje zmian - m.in. konieczność uregulowania spraw dyscyplinarnych ustawą. Do ataku na I Prezes przystąpił Zbigniew Ziobro.

07.08.2021

Będą zmiany w nakładaniu kar porządkowych przez sąd

Wymiar sprawiedliwości

Do wymierzenia kary porządkowej w postaci grzywny będzie uprawniony skład sądu, względem którego dopuszczono się obrazy. W sprawach większego kalibru - w przypadku kar porządkowych pozbawienia wolności lub ubliżenia sądowi, innemu organowi państwowemu lub innym osobom w piśmie lub korespondencji elektronicznej skierowanej do sądu, sprawa zostanie przekazana innemu składowi - wynika z założeń do noweli Prawa o ustroju sądów powszechnych.

07.08.2021

Prezes Manowska poprawiła czwartkowe zarządzenie ws. Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek I Prezes nakazała Izbie Dyscyplinarnej wstrzymanie się od orzekania w sprawach sędziowskich i prokuratorskich. Wydała w tej sprawie dwa zarządzenia. Jedno z nich zostało zmienione. Po poprawkach nie obejmuje postępowań immunitetowych prokuratorów.

06.08.2021

Długi po zmarłym, który znęcał się nad rodziną - SN uwzględnia skargę prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych, brak złożonego w terminie przez spadkobierców oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza - wskazał Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę nadzwyczajną w sprawie wdowy i dzieci po zmarłym dłużniku.

06.08.2021

Asystenci mogliby zwracać pozwy, ale MS czeka ze zmianą przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości jeszcze w ubiegłym roku rozważało zwiększenie kompetencji asystentów sędziów tak, by mogli dokonywać zwrotu pism procesowych, które nie zostały należycie opłacone lub nie odpowiadają warunkom formalnym. W ocenie prawników to dobry kierunek, bo sądy są przytłoczone i pandemią, i zaległościami. Problem w tym, że pomysł utknął w resorcie.

06.08.2021

I Prezes nakazuje Izbie Dyscyplinarnej wstrzymanie się od orzekania w sprawach sędziowskich i prokuratorskich

Prawnicy

Prof. Małgorzata Manowska, I Prezes SN wydała w czwartek wieczorem 5 sierpnia br. dwa zarządzenia w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 lipca 2021 r. , w których nakazała sprawy dyscyplinarne sędziów i prokuratorów przekazywać do swego sekretariatu. A będące w toku - do rozważenia prezesowi Izby Dyscyplinarnej, czy je kontynuować.

05.08.2021

RPO przyłącza się do pytania prejudycjalnego w sprawie sądownictwa w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto X Wydział Gospodarczy wystąpił z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce wiedzieć, czy sądem w rozumieniu prawa UE jest sąd, w którym zasiada osoba rekomendowana przez Krajową Radę Sądownictwa, wybraną sprzecznie z polskimi przepisami konstytucyjnymi i ustawowymi, a uczestnicy konkursu nie mieli prawa odwołania do sądu. RPO przyłącza się do sprawy.

05.08.2021

Sądy mają nowe systemy, prokuratura też - będą nowe sygnatury

Prokuratura

W prokuraturze wdrażany jest ogólnokrajowy, ujednolicony system teleinformatyczny. Od pierwszego sierpnia nastąpiły m.in. zmiany w budowie sygnatur i znaków spraw. Oznaczenia literowe jednostek zostały zastąpione oznaczeniami liczbowymi. Każda jednostka ma też mieć specjalny kod identyfikacyjny. Celem jest niepowtarzalna sygnatura/znak dla każdej sprawy.

05.08.2021

e-KRS zatkany wnioskami od stron bez pełnomocnika

Wymiar sprawiedliwości

e-KRS działa już ponad miesiąc i co do zasady miał przyspieszyć procedury związane z wpisami czy zmianami, dotyczącymi spółek. Problem w tym, że strony nie wiedzą, iż jeśli nie są reprezentowane przez profesjonalnego pełnomocnika, muszą do e-wniosków dołączać papierowe oryginały dokumentów. Efekt - sądy wysyłają wezwania, a sprawy zalegają na półkach.

05.08.2021

Sąd już sam sięga po elektroniczny wypis aktu notarialnego

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca miało nastąpić połączenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Na przeszkodzie stanęły problemy techniczne. Jak ustaliło Prawo.pl, ostatecznie - z kilkutygodniowym opóźnieniem - sądy mogą sięgać po informacje z bazy notariuszy.

05.08.2021

NIK punktuje Fundusz Sprawiedliwości, MS czeka na raport

Według kontrolerów NIK nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości ma „bezprecedensowy zakres”. Spośród niemal 700 mln zł zbadanych dotacji jedynie co trzecia złotówka (228,5 mln zł) przeznaczona została na pomoc dla ofiar przestępstw. Reszta - jak wskazali - jest dość swobodnie wydawana pod hasłem „przeciwdziałania przyczynom przestępczości”.

04.08.2021

Zapowiada się koniec Izby Dyscyplinarnej SN?

Prawnicy

Senat przygotował nowelizację ustawy zmierzającą do likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Jednak do czasu wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu przez rząd, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zawiesić swoją działalność - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Rząd szykuje się do zmiany ustawy.

04.08.2021

Izba Dyscyplinarna SN zawiesza sędziów w czynnościach, mimo wyroku TSUE

Prawnicy

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej przerwali urlop, aby zająć się zarządzeniami prezesów sądów w sprawie natychmiastowego odsunięcia od orzekania dwóch sędziów, którzy są podejrzani o popełnienie przestępstw kryminalnych. W jednej ze spraw zawieszono sędziego bezterminowo i obniżono mu wynagrodzenie o 50 procent, w drugiej - stwierdzono niewłaściwość Izby.

04.08.2021

Uprowadzenie transgraniczne - SN uwzględnia kolejną kasację prokuratury

Prawo rodzinne

Skarga kasacyjna dotyczyła postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z czerwca 2020 r., na mocy którego matka została zobowiązana do powrotu 3-letniego syna do Niemiec, bądź wydania go jego ojcu. Sąd Najwyższy je uchylił i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Prokurator Generalny podnosił, że sąd nie uwzględnił dobra dziecka, bo nie sprawdził, jakie skutki wywrze na nim powrót do ojca.

04.08.2021

Nie żyje mecenas Jacek Kondracki

Prawnicy

Uznany adwokat Jacek Kondracki zmarł w nocy, z poniedziałku na wtorek. Prawnik miał 78 lat. W ubiegłym roku został uhonorowany odznaczeniem Adwokatura Zasłużonym. Był jednym z najlepszych obrońców - to niepowetowana strata, nie tylko dla Adwokatury.

03.08.2021

Legitymacje adwokackie i radcowskie przejdą do lamusa? Samorządy chcą wersji elektronicznej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

E-legitymacje: adwokacka oraz aplikanta adwokackiego miałyby być umieszczane w aplikacji mObywatel. Co więcej, dawałyby możliwość logowania się np. do panelu adwokackiego. NRA nieoficjalnie liczy, że takie zmiany uda się wprowadzić już w 2022 roku. Chciałaby też, by przez mObywatel można było logować się do portalu informacyjnego sądu. Nad e-legitymacją pracują też radcy prawni.

03.08.2021

Krajowa Rada Sądownictwa również przeciw zamrożeniu płac pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Od kilku tygodni trwają protesty pracowników sądów i prokuratur przeciwko planowanemu zamrożeniu płac w przyszłym roku. Uchwałę w tym zakresie przyjęła też Krajowa Rada Sądownictwa. Podkreśla w niej, że taka decyzja może spowodować odpływ doświadczonych pracowników z sądów, wskazuje również że obecna struktura wynagrodzeń nie pomaga w realizacji nowych zadań, np. z zakresu nowych technologii.

02.08.2021

KRS: Trybunał unijny odniósł się do obaw i wrażeń, nie do faktów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa oświadczyła, że "z głębokim niepokojem i rozczarowaniem przyjmuje stwierdzenia zawarte w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca 2021 r., że nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej". Z tego powodu, że Izba ta została niewłaściwie obsadzona wyłącznie sędziami wyłonionymi przez Radę. Zaapelowała też o umiar w krytyce Rady.

31.07.2021

Cztery listy I Prezes SN w sprawie wyroków TSUE. Prezydent: będą zmiany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wysłała pisma o podobnej treści do: prezydenta, premiera, marszałek Sejmu oraz marszałka Senatu. Zwróciła w nich uwagę na potrzebę reakcji na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i pogłębiający się paraliż postępowań w Izbie Dyscyplinarnej SN. Prezydent odpowiada, że "wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze".

30.07.2021