Prawo.pl
Uprawniony do prawa pierwokupu np. przedsiębiorstwa upadłego (lub innych praw i roszczeń), który nie zgłosił swego uprawnienia w terminie, właściwemu organowi w postepowaniu upadłościowym toczącym się wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności, gospodarczej traci możliwość powoływania się na nie w późniejszym terminie - pisze adwokat dr Paweł Janda.
Paweł Janda
18.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prawo gospodarcze

Legislacja w Polsce 2020 r. - kolejny raport o inflacji prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
W 2020 roku ogłoszono w polskich dziennikach urzędowych 125.890 nowych aktów prawnych. Przynajmniej raz znowelizowanych zostało 22.567 aktów. Tylko ustawa covidowa została zmieniona 66 razy. Te trzy liczby pokazują, z jaką skalą inflacji prawa mamy do czynienia. Jacek Jasionek, redaktor programu LEX Wolters Kluwer pisze o zmienności polskiego prawa w 2020 roku.
Jacek Jasionek
18.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Zgodnie z projektem, którym ma się zająć Sejm, podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną oraz dostawcy usług cyfrowych, mają mieć obowiązek niezwłocznego zabezpieczenia danych na żądanie sądu lub prokuratora. Może to oznaczać dostęp, choćby dla policji, do naszych internetowych kontaktów, przeszukiwanych stron, zakupów w sieci czy też adresów i godzin w jakich przesyłamy maile.
Patrycja Rojek-Socha
18.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja Nowe technologie
Poniedziałek 18 stycznia br. będzie pierwszym dniem akcji protestacyjnej sędziów. Sędziowie żądają przywrócenia do pracy zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną: Igora Tuleyi, Beaty Morawiec oraz Pawła Juszczyszyna. Stowarzyszenie Iustitia zaapelowało do sędziów o powstrzymywanie się od wyznaczania rozpraw w tym dniu i każdym kolejnym 18. dniu miesiąca.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.01.2021
Prawnicy

Alimenty dla studenta - wyzwanie dla przyszłego prawnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Gdy student trudnego kierunku, jak np. prawo, nie jest w stanie pracować, musi liczyć na wsparcie rodziny. Gdy są z tym problemy, czasami konieczne jest podjęcie decyzji o wytoczeniu powództwa o alimenty. W takiej sytuacji, bądź w sporze o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego musi jednak dowodzić, że nie jest w stanie sam się utrzymać.
Aleksandra Partyk
16.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Przedstawianie zarzutów w szpitalu – osobie nieprzytomnej, z którą nie ma żadnego kontaktu – było nieprawidłowe i bezskuteczne - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich i zwraca się do premiera o wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za takie naruszenie. Tymczasem posłowie PiS chcą zmienić art. 248, by również w nim obowiązywała "fikcja doręczeń".
Patrycja Rojek-Socha
16.01.2021
Wymiar sprawiedliwości

Prof. Jan Widacki: Wielu skazanych to osoby niewinne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Amerykańcy naukowcy zajmujący się analizami pomyłek sądowych wyliczyli, że około 5 proc. skazań dotyczy osób niewinnych. Podejrzewam, że w Polsce odsetek pomyłek sądowych jest dużo większy. Gdyby nawet uznać, że wynosi on „tylko” 5 procent, to i tak liczba niewinnie skazanych jest ogromna - podkreśla prof. dr hab. Jan Widacki.
Aleksandra Partyk
16.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

I prezes SN pyta prawników o sytuację w KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zwróciła się o opinię prawną w związku z sytuacją w Krajowej Radzie Sądownictwa, aby działać na podstawie obiektywnej wykładni przepisów - poinformował rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski. Chodzi o odwołanie przewodniczącego i rzecznika Rady.
Krzysztof Sobczak
15.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kolegium Sądu Najwyższego wydało dwie uchwały, podjęte na posiedzeniu 18 grudnia 2020 r. skierowane do pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej, o doprecyzowanie zakresu zabezpieczenia ustanowionego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 kwietnia 2020 r. Chodzi o powstrzymanie się przez Izbę Dyscyplinarną od uchylania immunitetów sędziom.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prokuratorzy i asesorzy prokuratury znaleźli się wraz z żołnierzami, policjantami, strażakami czy strażnikami granicznymi w grupie pierwszej, której szczepienia mają rozpocząć się po medykach i seniorach. W tej grupie nie znaleźli się natomiast ani sędziowie ani kuratorzy sądowi - choć ci ostatni wielokrotnie apelowali o to w związku z pracą głównie w terenie.
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Wydało się - ta KRS wszystko może

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dla naszego państwa i jego obywateli nie ma większego znaczenia, czy Krajową Radą Sądownictwa kierować będą panowie Mazur i Mitera, czy ktoś inny z tego grona. Jedynym pożytkiem z przeprowadzonej tam rewolucji kadrowej jest ujawnienie, co oni sami naprawdę myślą i jak traktują swoją pracę w tym organie. I nie jest to wzór z państwa prawa.
Krzysztof Sobczak
15.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Począwszy od 15 stycznia do 15 lutego 2021 r. można zgłaszać kandydatury adwokatek, które w roku 2020 wykazały się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową. Rok temu zmieniono nazwę konkursu z Kobiety Adwokatury na Adwokatkę Roku.
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2021
Prawnicy
Prawo i Sprawiedliwość przy okazji walki z terroryzmem chce unormować i ograniczyć dostęp do akt zakończonych postępowań przygotowawczych. Propozycje - w ocenie prawników - praktycznie odbierają taką możliwość dziennikarzom, ale będą też utrudnieniem dla obrońców i oskarżonych. Projektodawcy tłumaczą, że obecnie dostęp do akt jest zbyt łatwy
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
20 stycznia 2021 r. kandydaci na prokuratorów i sędziów mają termin egzaminu na aplikacje w trybie stacjonarnym - w sumie 1700 osób. Choć Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury wprowadziła pewne środki bezpieczeństwa w związku z pandemią, kandydaci obawiają się o zdrowie swoje i najbliższych. W sprawie interweniuje RPO.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2021
Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała w czwartek o odwołaniu z funkcji przewodniczącego Rady sędziego Leszka Mazura (na zdjęciu) i rzecznika prasowego sędziego Macieja Mitery. Wniosek w tej sprawie złożył sędzia Marek Jaskulski. Za odwołaniem Mazura głosowało 13 członków Rady, dwóch było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Sobczak
14.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jeżeli dojdzie do skazania aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych za plakat "tęczowej Maryi" będą one miały solidne podstawy do walki o swoje prawa w Strasburgu. Skazanie w takiej sprawie naruszałoby przepisy Kodeksu karnego, ale również postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Łukasz Bucki,
Łukasz Bucki
14.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Już 676 prawników z Polski wystąpiło przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Najlepszym wynikiem pod względem ilości spraw prowadzonych przed Trybunałem może się poszczycić adwokat Monika Gąsiorowska z Warszawy - ma na swoim koncie 60 z nich - wynika z raportu "Polscy prawnicy przed ETPC: 1994-2020" przygotowanego przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2021
Wymiar sprawiedliwości
Posłowie PiS proponują, by w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w terminie 6 miesięcy po dniu ich odwołania, nie biegło przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. W ocenie prawników to zbędna, a wręcz szkodliwa propozycja.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Prokurator jak nadsędzia? Ten kierunek widoczny jest od kilku lat i być może wkrótce jego uprawnienia jeszcze wzrosną. Posłowie PiS wnieśli projekt zmian w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego, który ma "doregulować" kwestię m.in. listu żelaznego, co oznaczałoby uzależnienie jego wydania w postępowaniu przygotowawczym od braku sprzeciwu... prokuratora.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Doktor nauk prawnych nie musi odbywać aplikacji i może przystąpić do egzaminu radcowskiego lub adwokackiego bez spełniania tego wymogu. Wystarczy, że przedstawi komisji egzaminacyjnej dokument potwierdzający zdobycie stopnia naukowego. Jednak problem w tym, że nie zawsze wiadomo, jaki to ma być dokument.
Monika Sewastianowicz
14.01.2021
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął postępowanie karne w sprawie sędziów, którzy orzekali w sprawie przeniesienia prokuratora Mariusza Krasonia z Prokuratury Regionalnej w Krakowie do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki. Zarzuca im przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. A RPO widzi w tym przekroczenie zasady niezawisłości sędziów
Krzysztof Sobczak
13.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zadośćuczynienie za uchybienie dobremu imieniu dziennikarza, który został skrytykowany przez innego dziennikarza w postach na blogu internetowym, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii. Zdaniem Trybunału ochrona prawa do dobrego imienia musi zostać zrównoważona z ochroną wolności wyrażania opinii.
Katarzyna Warecka
13.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej negatywnie oceniło propozycje legislacyjne zawarte w poselskim projekcie nowelizacji kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nimi to ukarany mandatem będzie musiał udowodnić, że nie popełnił wykroczenia. Zmiany miałyby też uniemożliwiać odmówienie przyjęcia wystawionego przez policjanta mandatu,
Patrycja Rojek-Socha
13.01.2021
Wymiar sprawiedliwości
Od lat ponad pięciu władza wiele mówi o naprawie wymiaru sprawiedliwości. Próbuje naprawić sądownictwo, ale niestety zabrała się za sądownictwo powszechne. Oczywiście stan sądownictwa powszechnego jest zły. Jest to zadanie bardzo trudne, a bez poważnego przygotowania, o którym zapomniano, skazane raczej na porażkę. Tymczasem całkowicie pomijane jest sądownictwo administracyjne
Marek Isański
13.01.2021
Prawnicy Doradca podatkowy
Wysłanie zawiadomienia o rozprawie innej niż oskarżony osobie nie spełnia podstawowego warunku przeprowadzenia procesu pod nieobecność oskarżonego, jakim jest prawidłowe poinformowanie go o jej terminie i miejscu - orzekł Sąd Najwyższy. Dodał, że zmiana przepisów postępowania karnego, która nastąpiła w 2015 r., nie uprawniała sądu do prowadzenia rozprawy pod nieobecność oskarżonego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W poselskiej propozycji zmian w kodeksie wykroczeń znalazł się też przepis dotyczący wiceministrów w Ministerstwie Sprawiedliwości odpowiedzialnych za nadzór nad sądami. Techniczna zmiana, lub jak kto woli wrzutka, ma jednak znacznie głębsze znaczenie. Poprawia bowiem nie przepis, który obowiązuje, a ten z dopiero co zawetowanej przez prezydenta ustawy. I po raz kolejny obnaża chaos legislacyjny.
Patrycja Rojek-Socha
13.01.2021
Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria DLA Piper doradzała Respect Energy, jednemu z największych niezależnych podmiotów na polskim rynku energii elektrycznej, przy obsłudze prawnej budowy największego kompleksu farm fotowoltaicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2021
Rynek
Ograniczony dostęp osób pozbawionych wolności do opieki zdrowotnej w czasie pandemii zawiera nowelizacja ustawy o służbie więziennej, którą rozpatrzył 12 stycznia Senat. W czasie pandemii badaniom kontrolnym będą poddawane osoby przed zwolnieniem z zakładu karnego, tylko wtedy, gdy ich stan zdrowia tego wymaga lub kiedy zgłaszają dolegliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.01.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy uchylił w części uchwałę Krajowej Rady Sadownictwa z 1 października ubiegłego roku w sprawie konkursu na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Zdaniem Izby Kontroli Nadzwyczajnej uchwała ta wymyka się spod kontroli sądowej, jest w pełni dowolna. Wątpliwości budzi zdawkowy sposób uzasadnienia, a kandydaci odrzuceni mieli wyższe kwalifikacje niż ci rekomendowani prezydentowi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.01.2021
Prawnicy
Można uznać, że postanowienia umowy dotyczące rozliczeń w złotówkach są bezskuteczne, a jednocześnie brak jest podstaw do rozliczeń we franku szwajcarskim - wynika z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego. Nasuwa się refleksja, że warunki umowy nie mogą być traktowane jako jednoznaczne i przejrzyste, a jako nieprzejrzyste nie powinny wiązać konsumenta
Mariusz Korpalski
12.01.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe