Są zmiany w definicjach budowli i budynku - MF poprawiło projekt

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Ministerstwo Finansów poprawiło projekt zmian w podatku od nieruchomości. Zadowoleni mogą być m.in. właściciele farm fotowoltaicznych, sieci przesyłowych i... krasnali ogrodowych. Resort odchodzi od kontrowersyjnej koncepcji całości techniczno-użytkowej, która prowadziłaby do wzrostu opodatkowania. Wprowadza natomiast nieprecyzyjne pojęcie urządzenia budowlanego, co może prowadzić do uznania za budowle wysokowartościowych urządzeń technicznych. Eksperci oceniają, że mimo szeregu korzystnych zmian nadal istnieć będzie ryzyko sporów.

05.09.2024

MF zapewnia: Nie będzie nowego podatku od fotowoltaiki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem nowych obciążeń podatkowych dla farm i instalacji fotowoltaicznych - potwierdził w środę resort. Zaznaczył, że w projekcie zmiany ustawy o podatkach lokalnych utrzymany będzie dotychczasowy sposób opodatkowania. Wątpliwości dotyczące objęcia daniną fotowoltaiki mają związek z przygotowywanymi zmianami w definicji budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości.

21.08.2024

Rada gminy ograniczyła grono podatników, którzy mogą skorzystać z inkasa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Rada gminy istotnie naruszyła prawo, ograniczając pobór podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego w drodze inkasa wyłącznie do osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej – stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu. Kolegium RIO wytknęło, że rada gminy jest uprawniona jedynie do zarządzenia poboru podatków w drodze inkasa, nie zaś do określania podmiotów, które będą mogły skorzystać z tej formy płatności.

20.08.2024

Ekologiczna energia jednak z niższym podatkiem

Podatki i opłaty lokalne

Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają płacić podatek od nieruchomości tylko od części budowlanej elektrowni. Unikną więc dużego wzrostu obciążeń. Ministerstwo Finansów chce poprawić w trakcie konsultacji kontrowersyjny projekt, z którego wynika, że podatek objąłby również urządzenia i panele. Prawnicy postulują, by przy okazji prac nad ustawą kompleksowo uregulować kwestie budowli związanych z odnawialnymi źródłami energii.

07.08.2024

Wiceminister Neneman: Nie będzie 10-krotnej podwyżki podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Nie będzie tak, że jakiś sektor zapłaci 10-krotnie, 5-krotnie czy 2-krotnie większy podatek od nieruchomości, chyba że w tym sektorze są podmioty, które w gminie A płacą podatek od budynku, a w gminie B od budowli, a sądy raczej ustaliły, że to powinna być budowla - powiedział w czwartek wiceminister finansów Jarosław Neneman, odnosząc się do projektu zmian w opodatkowani budynków i budowli. Zaznaczył, że szczegółowe rozwiązania zostaną ustalone w procesie konsultacji.

18.07.2024

RPO apeluje o głębszą reformę danin samorządowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Projekt zmian w podatku od nieruchomości zasadniczo spełnia wymóg opracowania autonomicznej definicji budynku oraz budowli na cele podatkowe. Brak jednak przepisu, który wskazywałby, że obiekt uznany za budynek nie może być budowlą, a to może powodować istotne wątpliwości podatników - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO ponownie apeluje o głębszą reformę danin samorządowych.

11.07.2024

Przedsiębiorcy przeciw zmianom w definicji budowli

Podatki i opłaty lokalne

Zmiany definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku przedsiębiorców. Doprowadzą do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej kraju. Są sprzeczne z deklarowanym przez resort finansów status quo w zakresie opodatkowania budowli - ostrzega Konfederacja Lewiatan, sprzeciwiając się tym propozycjom.

09.07.2024

TSUE rozstrzygnie sprawę polskiego podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kwestię zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości w kontekście pomocy publicznej - w poniedziałek odbyła się rozprawa w sprawie C-453/23. Wyrok po myśli podatników będzie oznaczał, że właściciele bocznic, którzy już zastosowali zwolnienie, nie będą musieli zwracać podatku z odsetkami jako nielegalnej pomocy publicznej. Jeżeli wyrok potwierdzi, że Polska była zobowiązana do notyfikacji zwolnienia, część podatników będzie musiała zwrócić pomoc.

09.07.2024

Rewolucja w podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Nowa definicja budowli będzie z jednej strony dość kazuistyczna - tam gdzie zawiera wyliczenie rodzajów obiektów będących budowlami (np. mosty, oczyszczalnie ścieków, parkingi). Z drugiej strony, pozostawia sporo przestrzeni do interpretacji, gdy obejmuje definicją budowli instalacje i urządzenia stanowiące wraz z określonymi budowlami całość techniczno-użytkową - piszą Marcin Kukuła i Mikołaj Jabłoński z EY Polska.

02.07.2024

Ekologiczna energia może być droższa przez podatek

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają od 2025 r. płacić podatek zarówno od konstrukcji wsporczej, jak i paneli fotowoltaicznych, co oznacza duży wzrost obciążeń. Mimo iż projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów nie wskazuje tego wprost, to zostawia furtkę dla organów podatkowych. Przedsiębiorcy ostrzegają, że podwyżka podatku może przełożyć się na wzrost cen ekologicznej energii.

01.07.2024

Zamiast starych problemów, będą nowe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Kilka dni temu, po wielu szumnych zapowiedziach, światło dzienne ujrzała kolejna odsłona sagi dotyczącej opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości. Czekali na nią wszyscy – podatnicy, samorządowcy, doradcy podatkowi i naukowcy. Nowy odcinek okazał się jednak rozczarowujący. Problemy zostaną – ba, nawet ich przybędzie. W dodatku więcej osób będzie płacić podatek.

27.06.2024

Dr Kałążny: Zmiany w definicji budowli będą rewolucyjne

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Za rewolucję w podatku od nieruchomości można uznać wprowadzenie do definicji budowli pojęcia całości techniczno-użytkowej. Oznacza to, że podatek należy zapłacić nie tylko od wartości samej budowli (np. sieci lub zbiornika), ale również od urządzeń i instalacji, które są z nią połączone. Skutkiem tych zmian będzie w wielu przypadkach wzrost obciążeń podatkowych - pisze dr Adam Kałążny, partner associate w Deloitte.

21.06.2024

Nowa definicja budowli - podwyżka podatku i liczne spory

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Nieruchomości

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową definicję budowli, która nie będzie już odwoływać się do przepisów pozapodatkowych. Według ekspertów, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, projekt wprowadza duże zmiany i przyczyni się do zwiększenia obciążeń podatkowych oraz powstania nowych sporów. Niespodzianką jest odwołanie do pojęcia całości techniczno-użytkowej, czego efektem może być opodatkowanie urządzeń i wyposażenia technicznego związanego z budowlą.

19.06.2024

Katalog budowli w załączniku do ustawy - jest projekt ustawy

Podatki i opłaty lokalne

Do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zostaną wprowadzone definicje budowli i budynku, bez konieczności odwoływania się do przepisów pozapodatkowych. Lista konkretnych budowli będzie stanowiła załącznik do ustawy - zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Garaże wielostanowiskowe będą objęte taką stawką podatku, jak budynki mieszkalne. Według ekspertów, wbrew zapowiedziom MF zmiany te mogą być bardzo istotne.

17.06.2024

Firmy mogą dopłacić podatek od terminali kolejowych

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Przy okazji zmian w definicji budowli Ministerstwo Finansów chce rozwiązać problem dotyczący opodatkowania infrastruktury kolejowej. Obowiązujące w praktyce od 1 stycznia 2024 r. zwolnienie z podatku od nieruchomości dla terminali kolejowych zostanie uchylone z mocą wsteczną - od 1 stycznia 2024 r. Przedsiębiorcy, którzy z niego korzystają, będą musieli dopłacić podatek. 8 lipca odbędzie się rozprawa w TSUE dotycząca zwolnienia z podatku w kontekście pomocy publicznej.

14.06.2024

Nowa definicja budowli to wyzwania dla firm i gmin

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Przedsiębiorcy nie powinni się spodziewać rewolucyjnych zmian w podatku od nieruchomości - zapowiada Ministerstwo Finansów, które przedstawi niedługo projekt zmian realizujących wytyczne Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci ostrzegają, że nawet niewielkie zmiany będą wymagać od przedsiębiorców kilku tygodni przygotowań. Do nowych przepisów zostaną przeniesione regulacje, które dotychczas były przedmiotem sporów, ale to daje też szansę na korzystne ich rozstrzygnięcie.

23.05.2024

SN: Sąd źle wyliczył grzywnę za błąd w fakturze

Prawo karne Podatki i opłaty lokalne

Podatniczka została skazana na zapłacenie grzywny z powodu fałszywej faktury. Sąd orzekający uwzględnił wniosek o skazanie, w sytuacji gdy uzgodniona w nim grzywna kwotowa wynosiła 33 tys. zł, mimo że nie stanowiła równowartości postulowanej – i ostatecznie orzeczonej - grzywny 500 stawek dziennych w wysokości 95 zł. Sąd naruszył w ten sposób rażąco prawo – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

14.05.2024

WSA: Gmina pobiera opłatę za grób, nie za "pochowanie w grobie"

Podatki i opłaty lokalne

Gmina uchwaliła stawki opłat cmentarnych. Zdaniem prokuratora wśród nich znalazły się opłaty za usługi pogrzebowe, których gmina nie może pobierać. Sąd Administracyjny przyznał mu rację tylko częściowo - za ekshumację płaci ten podmiot, na którego zlecenie jest ona dokonywana. Gmina nie dokonuje takich czynności.

20.04.2024

Zmiana jednego przepisu nie pomoże

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Kwestia opodatkowania budowli cały czas pozostaje problematyczna. Największym problemem jest oczywiście brak właściwej definicji, która pozwoliłaby w spójny i jednoznaczny sposób kwalifikować obiekty budowlane do tej właśnie kategorii. To jednak nie wszystko. Wątpliwości w zakresie podatku od nieruchomości jest tyle, że całą ustawę należałoby napisać od nowa, a same budowle całościowo potraktować w osobnym akcie prawnym.

25.03.2024

Podatek od nieruchomości pełen sprzeczności - konieczne głębsze zmiany

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w podatku od nieruchomości, dotyczące definicji budowli oraz opodatkowania garaży, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że danina ta sprawia tak wiele problemów, że konieczna jest głębsza reforma. Ale zanim zostanie wprowadzona, możliwe są kolejne spory – tym razem dotyczące zwolnienia z podatku infrastruktury portów rzecznych, co wynika z wyroku NSA.

25.03.2024