united kingdom
ukraine

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE - ważny krok w sporze dotyczącym infrastruktury kolejowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo europejskie

Kwestia dotycząca polskiego zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości, poza bezpośrednim przełożeniem na polskich podatników, jest sprawą wysokiej rangi. Przy okazji rozważań na temat charakteru prawnego polskich zwolnień z podatku od nieruchomości konieczne były rozważania fundamentalne, dotyczące m. in. granic ingerencji Komisji Europejskiej w zmiany prawa podatkowego poszczególnych krajów Unii - piszą Adam Hellwig i Piotr Nowosielski z Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

21.10.2024

Jest opinia rzecznik generalnej ws. opodatkowania infrastruktury kolejowej

Podatki i opłaty lokalne Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE Julianne Kokott wydała w czwartek opinię w sprawie dotyczącej polskiego zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości (sprawa C-453/23). Stanowisko rzecznik jest korzystne dla właścicieli infrastruktury kolejowej. Jak wskazują eksperci, Trybunał zajmuje się zagadnieniem wysokiej wagi, które dotyczy granic zasad pomocy publicznej.

18.10.2024

Rząd przyjął projekt ws. definicji budynków i budowli, wraca problem OZE

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Rząd przyjął projekt przepisów, które wprowadzą do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych kompleksowe definicje budynku i budowli - poinformowało Ministerstwo Finansów. Wbrew wcześniejszym deklaracjom, w ostatniej wersji projektu pojawiła się zmiana, która może sprawić, że opodatkowane jak budowle będą również części techniczne m.in. elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

15.10.2024

Wątpliwa sprawczość rządzącej koalicji – kluczowych reform brak

Prawo karne Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Mija rok od wyborów wygranych przez partie z tzw. koalicji demokratycznej – wynik wzbudził nadzieję na zmiany, także legislacyjne. Niestety brakuje wielu istotnych reform w tym zakresie i spełnienia obietnic. Nadal mamy m.in. bałagan w wymiarze sprawiedliwości, rząd nie zajął się składką zdrowotną, podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, wycofał się z kredytu zero procent. Projekt deregulacji dla przedsiębiorców nadal nie wyszedł z resortu rozwoju, a pacjenci wciąż czekają na centralną e-rejestrację. Problemów jest więcej.

09.10.2024

Jak będą opodatkowane budynki i budowle - jest ostateczny projekt

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Ministerstwo Finansów przedstawiło trzecią wersję projektu, który zmieni definicje budowli i budynku w podatku od nieruchomości. Eksperci oceniają, że wbrew zapowiedziom rządu o zachowaniu podatkowego status quo, w niektórych obszarach dojdzie do zwiększenia opodatkowania. Przedmiotem sporów może być opodatkowanie wolnostojących trwale związanych z gruntem instalacji przemysłowych czy budowli wewnątrz budynku.

07.10.2024

Prof. Adamus: Brakuje systemowej ochrony prawnej na wypadek stanów nadzwyczajnych

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna Finanse Powódź

Przepisy o tzw. stanach nadzwyczajnych zawierają głównie regulacje pozwalające na ograniczenie praw obywatelskich na czas trwania stanu nadzwyczajnego. Nie odpowiada to absolutnie aktualnym potrzebom, jak i oczekiwaniom społecznym. Osoby dotknięte stanem klęski żywiołowej, a zwłaszcza przedsiębiorcy powinni zostać objęci szczególną, ochronną regulacją prawną. Takie przepisy warto przygotować na przyszłość - postuluje prof. Rafał Adamus.

24.09.2024

Definicja budowli – znów niekorzystne zmiany w projekcie

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejną wersją zmian w podatku od nieruchomości. Zanosi się na to, że trzecia odsłona projektu będzie bardziej profiskalna niż druga. Z zapowiedzi resortu wynika, że wolnostojące instalacje przemysłowe i urządzenia techniczne będą opodatkowane w całości, nie tylko od fundamentów. MF zostaje też przy kontrowersyjnej koncepcji opodatkowania budowli w budynkach.

24.09.2024

Wiele firm może zapłacić wyższy podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Mimo iż Ministerstwo Finansów poprawiło projekt zmian w podatku od nieruchomości, to planowane jest też wprowadzenie rozwiązań niekorzystnych dla części podatników. Resort zamierza objąć podatkiem od budowli różnego rodzaju zbiorniki oraz budowle wewnątrz budynków – fundamenty i rurociągi. Wzrost podatku może w praktyce dotyczyć wielu przedsiębiorstw.

06.09.2024

Lasy Państwowe podatnikiem podatku od nieruchomości - wyrok NSA

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Lasy Państwowe są podatnikiem podatku od nieruchomości w stosunku do gruntów Skarbu Państwa znajdujących się w ich zarządzie, objętych umową o ustanowienie służebności przesyłu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Lasy Państwowe, jako samodzielny i wymieniony wyraźnie w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych podatnik, nie mogą w imieniu Skarbu Państwa „przenosić” obowiązku podatkowego na dalszych posiadaczy nieruchomości będących w ich zarządzie i to bez względu na zakres tego posiadania.

05.09.2024

Są zmiany w definicjach budowli i budynku - MF poprawiło projekt

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Ministerstwo Finansów poprawiło projekt zmian w podatku od nieruchomości. Zadowoleni mogą być m.in. właściciele farm fotowoltaicznych, sieci przesyłowych i... krasnali ogrodowych. Resort odchodzi od kontrowersyjnej koncepcji całości techniczno-użytkowej, która prowadziłaby do wzrostu opodatkowania. Wprowadza natomiast nieprecyzyjne pojęcie urządzenia budowlanego, co może prowadzić do uznania za budowle wysokowartościowych urządzeń technicznych. Eksperci oceniają, że mimo szeregu korzystnych zmian nadal istnieć będzie ryzyko sporów.

05.09.2024

MF zapewnia: Nie będzie nowego podatku od fotowoltaiki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem nowych obciążeń podatkowych dla farm i instalacji fotowoltaicznych - potwierdził w środę resort. Zaznaczył, że w projekcie zmiany ustawy o podatkach lokalnych utrzymany będzie dotychczasowy sposób opodatkowania. Wątpliwości dotyczące objęcia daniną fotowoltaiki mają związek z przygotowywanymi zmianami w definicji budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości.

21.08.2024

Rada gminy ograniczyła grono podatników, którzy mogą skorzystać z inkasa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Rada gminy istotnie naruszyła prawo, ograniczając pobór podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego w drodze inkasa wyłącznie do osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej – stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu. Kolegium RIO wytknęło, że rada gminy jest uprawniona jedynie do zarządzenia poboru podatków w drodze inkasa, nie zaś do określania podmiotów, które będą mogły skorzystać z tej formy płatności.

20.08.2024

Ekologiczna energia jednak z niższym podatkiem

Podatki i opłaty lokalne

Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają płacić podatek od nieruchomości tylko od części budowlanej elektrowni. Unikną więc dużego wzrostu obciążeń. Ministerstwo Finansów chce poprawić w trakcie konsultacji kontrowersyjny projekt, z którego wynika, że podatek objąłby również urządzenia i panele. Prawnicy postulują, by przy okazji prac nad ustawą kompleksowo uregulować kwestie budowli związanych z odnawialnymi źródłami energii.

07.08.2024

Wiceminister Neneman: Nie będzie 10-krotnej podwyżki podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Nie będzie tak, że jakiś sektor zapłaci 10-krotnie, 5-krotnie czy 2-krotnie większy podatek od nieruchomości, chyba że w tym sektorze są podmioty, które w gminie A płacą podatek od budynku, a w gminie B od budowli, a sądy raczej ustaliły, że to powinna być budowla - powiedział w czwartek wiceminister finansów Jarosław Neneman, odnosząc się do projektu zmian w opodatkowani budynków i budowli. Zaznaczył, że szczegółowe rozwiązania zostaną ustalone w procesie konsultacji.

18.07.2024

RPO apeluje o głębszą reformę danin samorządowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Projekt zmian w podatku od nieruchomości zasadniczo spełnia wymóg opracowania autonomicznej definicji budynku oraz budowli na cele podatkowe. Brak jednak przepisu, który wskazywałby, że obiekt uznany za budynek nie może być budowlą, a to może powodować istotne wątpliwości podatników - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO ponownie apeluje o głębszą reformę danin samorządowych.

11.07.2024

Przedsiębiorcy przeciw zmianom w definicji budowli

Podatki i opłaty lokalne

Zmiany definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku przedsiębiorców. Doprowadzą do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej kraju. Są sprzeczne z deklarowanym przez resort finansów status quo w zakresie opodatkowania budowli - ostrzega Konfederacja Lewiatan, sprzeciwiając się tym propozycjom.

09.07.2024

TSUE rozstrzygnie sprawę polskiego podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kwestię zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości w kontekście pomocy publicznej - w poniedziałek odbyła się rozprawa w sprawie C-453/23. Wyrok po myśli podatników będzie oznaczał, że właściciele bocznic, którzy już zastosowali zwolnienie, nie będą musieli zwracać podatku z odsetkami jako nielegalnej pomocy publicznej. Jeżeli wyrok potwierdzi, że Polska była zobowiązana do notyfikacji zwolnienia, część podatników będzie musiała zwrócić pomoc.

09.07.2024

Rewolucja w podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Nowa definicja budowli będzie z jednej strony dość kazuistyczna - tam gdzie zawiera wyliczenie rodzajów obiektów będących budowlami (np. mosty, oczyszczalnie ścieków, parkingi). Z drugiej strony, pozostawia sporo przestrzeni do interpretacji, gdy obejmuje definicją budowli instalacje i urządzenia stanowiące wraz z określonymi budowlami całość techniczno-użytkową - piszą Marcin Kukuła i Mikołaj Jabłoński z EY Polska.

02.07.2024

Ekologiczna energia może być droższa przez podatek

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają od 2025 r. płacić podatek zarówno od konstrukcji wsporczej, jak i paneli fotowoltaicznych, co oznacza duży wzrost obciążeń. Mimo iż projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów nie wskazuje tego wprost, to zostawia furtkę dla organów podatkowych. Przedsiębiorcy ostrzegają, że podwyżka podatku może przełożyć się na wzrost cen ekologicznej energii.

01.07.2024

Zamiast starych problemów, będą nowe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Kilka dni temu, po wielu szumnych zapowiedziach, światło dzienne ujrzała kolejna odsłona sagi dotyczącej opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości. Czekali na nią wszyscy – podatnicy, samorządowcy, doradcy podatkowi i naukowcy. Nowy odcinek okazał się jednak rozczarowujący. Problemy zostaną – ba, nawet ich przybędzie. W dodatku więcej osób będzie płacić podatek.

27.06.2024