Przedsiębiorcy oceniają, że nowa przedstawiona w tym tygodniu wersja zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest zdecydowanie lepsza od pierwotnej. Ministerstwo Finansów usunęło szereg niekorzystnych propozycji, zawartych w pierwszym projekcie. Jednak nadal znajdują się w nim niekorzystne rozwiązania, które w praktyce będą prowadzić do wzrostu opodatkowania.
Czytaj również: Są zmiany w definicjach budowli i budynku - MF poprawiło projekt
Co się zmieni w definicji budynku i budowli
Zgodnie z nową wersją projektu budynkiem będzie obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach. Z definicji tej wyłączono obiekty do gromadzenia materiałów sypkich, materiałów w kawałkach, ciekłych i gazowych, których parametrem technicznym wyznaczającym ich funkcję jest pojemność, nawet gdy posiadają wszystkie cechy definicyjne budynku.
Budowlą będzie:
- obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
- elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
- urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, bezpośrednio zapewniające możliwość użytkowania budynku lub budowli zgodnie z przeznaczeniem,
- urządzenie techniczne oraz wolno stojąca instalacja przemysłowa – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
- fundamenty pod maszyny oraz urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową,
– wzniesione w wyniku robót budowlanych.
Zbiorniki do opodatkowania
Jednocześnie w załączniku nr 4 do projektu ustawy wymieniono wykaz obiektów będących budowlami. W pkt 6 załącznika wymieniono: obiekt, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach, albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego funkcję jest pojemność.
- Sformułowanie „w którym gromadzone są….” nie oznacza, iż gromadzenie jest wyłączną funkcją takiego obiektu, a jedynie jedną z kilku (np. w takim obiekcie mogą również zachodzić pewne procesy, np. oczyszczania) - wyjaśnia ministerstwo w uzasadnieniu do projektu zmian.
Martin Wrbka, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego KPMG w Polsce, zwraca uwagę, że w praktyce będzie to znacząca zmiana, która może prowadzić do wzrostu opodatkowania szeregu przedsiębiorstw.
- To oznacza, że opodatkowane jak budowle mogą zostać wszystkie urządzenia, które wyglądają jak zbiornik. Mogą to być nie tylko np. zbiorniki LPG, zbiorniki na gaz techniczny, ale też zbiorniki, w których zachodzą różnego rodzaju procesy technologiczne. Dotychczas zdecydowana większość takich obiektów nie była opodatkowana. Tymczasem przedsiębiorstwa produkcyjne w skali kraju wykorzystują bardzo wiele takich zbiorników. Ich wartość może wynosić nawet ok. 500 tys. zł czy 1 mln zł. Objęcie ich stawką 2 proc. podatku od budowli będzie więc oznaczać duży wzrost wpływów z podatku - mówi Martin Wrbka.
Wyjaśnia, że nie będzie wątpliwości, iż silosy będą opodatkowane jak budowle.
Zobacz w LEX: Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej >
Cena promocyjna: 216.81 zł
|Cena regularna: 297 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 216.81 zł
Będzie podatek od budowli w budynku
Nowa definicja stanowi też, że budowlą będą fundamenty pod maszyny oraz urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. W załączniki nr 4 do projektu wymieniono (pkt 13):
- występujące samodzielnie lub stanowiące element sieci obiekty, których charakterystycznym parametrem jest długość:
- wodociąg, gazociąg, ciepłociąg oraz inny rurociąg,
- trakcja elektroenergetyczna oraz linia elektroenergetyczna,
- linia kablowa podziemna, umieszczona bezpośrednio w ziemi lub nadziemna, z wyłączeniem kabli telekomunikacyjnych dowieszonych do już istniejącej linii kablowej nadziemnej,
- kanalizacja kablowa i kanał technologiczny, z wyłączeniem zainstalowanych w nich kabli oraz
- inny kanał
– wraz z fundamentem, podbudową słupową oraz konstrukcją wsporczą, o ile je posiadają.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że budowle lub ich części podlegają zatem obecnie opodatkowaniu również, gdy są umiejscowione wewnątrz budynku. - Umieszczenie budowli lub jej części w budynku nie oznacza, iż przedmiotem opodatkowania jest wyłącznie budynek, z pominięciem obiektu znajdującego się w jego wnętrzu. Jeżeli w budynku położona jest budowla lub jej część niestanowiąca integralnej części tego budynku, to stanowi odrębny od budynku przedmiot opodatkowania - czytamy w uzasadnieniu. MF powołuje się na orzecznictwo NSA m. in. w wyroku II FSK 2532/14, w którym Sąd stwierdził, że budowla jest przedmiotem opodatkowania niezależnie od tego, czy znajduje się w budynku.
- W praktyce budowle wewnątrz budynków, takie jak rurociągi czy fundamenty, nie są opodatkowane. Widoczny jest jednak duży nacisk ze strony MF na objecie ich daniną. To oznacza, że opodatkowane jak budowle mogą być m.in. różnego rodzaju rurociągi wewnątrz zakładu produkcyjnego, np. ciepłownicze czy rurociągi na wodę oczyszczoną albo chemikalia. Dla przedsiębiorstw będzie to oznaczało wzrost daniny - mówi Martin Wrbka.
Zobacz w LEX: Grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej >
Pytanie o namioty
- Z załącznika zniknęły natomiast namioty, które były w nim wymieniane w pierwszej wersji projektu. Dotychczas ich opodatkowanie budzi wiele wątpliwości. W orzecznictwie przyjmowane są różne warianty: opodatkowania stawką stawką właściwą dla budowli, opodatkowania stawką właściwą dla budynku lub brak opodatkowania. Powstaje więc pytanie, jakie rozwiązanie proponuje MF, ponieważ projekt tego nie precyzuje - mówi Martin Wrbka.
Przypomnijmy, że namioty na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości mogą być kwalifikowane jako budynki, budowle bądź obiekty tymczasowe.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.