1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 19 listopada 2024 r. Celem zmian jest dostosowanie przepisów do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, czyli stworzenie autonomicznych definicji budynku i budowli, nie odnoszących się do prawa budowlanego. Mimo iż Ministerstwo Finansów od początku deklarowało chęć zachowania podatkowego "status quo", to w wielu przypadkach może się okazać, że nowe zasady klasyfikacji budynków i budowli znacząco zmienią też podstawę opodatkowania i wysokość podatku.

 

Dodatkowe dwa miesiące na deklarację DN-1

Osoby prawne (w tym spółki z o.o. i akcyjne) składają co do zasady deklarację na podatek od nieruchomości (DN-1) do 31 stycznia. W tym roku wyjątkowo termin został wydłużony do 31 marca. Ministerstwo Finansów chce dać przedsiębiorcom więcej czasu "na zapoznanie się z nowymi przepisami oraz na dokonanie prawidłowej kwalifikacji obiektów składających się na ich majątek".

Jak wyjaśnia Patrycja Marczuk, starszy konsultant w Thedy&Partners, dłuższy termin nie będzie obowiązywał automatycznie. Skorzystanie z tego prawa wymaga spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze, przedsiębiorcy powinni złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta do 31 stycznia 2025 r. pisemne zawiadomienie o skorzystaniu z tego uprawnienia. Pismo powinno zawierać:

  • nazwę organu podatkowego, do którego pismo jest kierowane,
  • nazwę podmiotu składającego zawiadomienie, adres siedziby oraz NIP,
  • oświadczenie o skorzystaniu z uprawnienia do złożenia DN-1 na rok 2025 w terminie do 31 marca 2025 r.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto