Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej.

- Najnowsza wersja projektu jest najbardziej skomplikowana w porównaniu z wcześniejszymi. Przepisy zostały uszczelnione, pojawiło się więcej kazuistycznych przykładów budowli, a z drugiej strony pozostawiono otwarte kategorie. Została doprecyzowana m.in. definicja urządzeń budowlanych, które będą opodatkowane jako budowle. Okazuje się, że nawet obiekty OZE mogą być potencjalnie opodatkowane od całości, wbrew deklarowanym intencjom MF - mówi Rafał Kran, doradca podatkowy, partner w MDDP.

Chodzi o definicję budowli. Zgodnie z projektowanym art. 1a ust. 1 pkt 2 lit. b, opodatkowane wyłącznie w zakresie ich części budowlanych będą: elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia, w części niebędącej budynkiem. 

Ale art. 1a ust. 1 pkt 2 lit. c stanowi, że budowlą będzie urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w lit. a i b, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. 

Jak wyjaśnia MF, celem projektu jest doprecyzowanie definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości. Brak odwołania do prawa budowlanego ma zapewnić wzrost pewności prawa podatkowego, na które nie będą już bezpośrednio wpływały  zmiany w prawie budowlanym.

W projekcie zawarto zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu. Jednocześnie zawężony został katalog urządzeń budowlanych podlegających opodatkowaniu, wyłącznie do tych, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Poza opodatkowaniem pozostaną tzw. obiekty małej architektury.

Do najważniejszych rozwiązań należą również: 

  • przedłużenie do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców, by dać im czas na dostosowanie do proponowanych zmian.
  • zniesienie w podatku rolnym wnioskowego trybu udzielania zwolnień podmiotowych (np. dla instytutów badawczych), które będą stosowane z mocy samego prawa – w celu wyeliminowania zbędnej biurokracji.
  • uszczelnienie poboru opłaty uzdrowiskowej.

W projekcie przyznano radom gmin prawo do nałożenia na inkasentów opłaty uzdrowiskowej obowiązku prowadzenia ewidencji osób, które zobowiązane będą do uiszczenia tej opłaty, co umożliwi sprawowanie kontroli nad rzetelnym wywiązywaniem się z obowiązku pobierania tej opłaty.

Projekt określa też właściwości organu podatkowego w sprawie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa składanego w formie elektronicznej (na przykład w e-Urzędzie Skarbowym).

Do najważniejszych zmian należy też ujednolicenie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jak mieszkania.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Czytaj również: Jak będą opodatkowane budynki i budowle - projekt