Chodzi o propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, które mają zrealizować wyroki Trybunału Konstytucyjnego, bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych. Przedstawiony przez MF projekt jest szeroko krytykowany przez organizacje przedsiębiorców. Przykładowo Konfederacja Lewiatan ostrzega, że zmiany definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku przedsiębiorców. Doprowadzą do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej kraju. Również według Rzecznika Praw Obywatelskich zastrzeżenia podatników może budzić to, że zaproponowane zmiany zwiększą obciążenia fiskalne z uwagi na uwzględnienie w definicji budowli także instalacji i urządzeń, jeżeli stanowią wraz z obiektem całość techniczno-użytkową. 

Jarosław Neneman powiedział, że ze zdziwieniem dowiaduje się z mediów, że "minister finansów zamachnął się na polską energetykę i chce ją zdusić podatkiem od nieruchomości, który rośnie kilkunastokrotnie".

- Nie zamachnęliśmy się na nic. W projekcie ważne są detale. Jesteśmy w procesie konsultacji i w tym procesie potrzebna jest wiedza techniczno-budowlana, dotycząca linii przesyłowych, sieci, farm i wielu różnych rzeczy. Nie jesteśmy ekspertami od biogazowni czy linii wysokiego napięcia. Po to są konsultacje, żeby to ustalić. Na pewno na koniec dnia nie będzie tak, że jakiś sektor zapłaci 10-krotnie, 5-krotnie czy 2-krotnie większy podatek, chyba że w tym sektorze są podmioty, które w gminie A płacą podatek od budynku, a w gminie B od, budowli a sądy raczej ustaliły, że to powinna być budowla - powiedział wiceminister finansów.

Przypomnijmy, że projekt przedstawiony przez MF w połowie czerwca przewiduje, że budowlą będą obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. W uzasadnieniu do projektu wskazano transformatory, urządzenia rozdzielcze oraz baterie akumulatorów, które mogą stanowić całość techniczno-użytkową wraz z siecią elektroenergetyczną.