Obiad dla współpracowników w kosztach firmy - fiskus zmienia zdanie

CIT PIT

Pracodawca odliczy wydatki na poczęstunek zarówno dla pracowników, jak i osób współpracujących z firmą na podstawie umów cywilnoprawnych. Szef Krajowej Administracji Skarbowej po czterech latach zmienił interpretację na korzyść podatników. Teraz argumentuje, że nie są to koszty reprezentacji, a przepisy podatkowe nie zabraniają odliczają tych wydatków. Według prawników warto rozszerzyć to stanowisko na imprezy integracyjne.

15.10.2024

JPK CIT już niedługo - jak się przygotować?

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Największym wyzwaniem będzie odpowiednie zastosowanie znaczników podatkowych. Powstaje m.in. pytanie, jak oznaczyć koszty hipotetycznych odsetek, koszty finansowania dłużnego czy przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń. To tylko przykładowe wątpliwości, które mogą się pojawić podczas próby przypisania znaczników i warto jak najszybciej podjąć analizy rozwiązań – piszą Wojciech Majkowski i Patrycja Młynarska z KPMG w Polsce.

14.10.2024

Kolejne rozwiązania podatkowe dla firm poszkodowanych w powodzi

CIT PIT VAT Powódź

Ministerstwo Finansów wprowadza kolejne rozwiązania podatkowe dla powodzian. Zgodnie z najnowszymi informacjami, poszkodowani przedsiębiorcy nie zapłacą podatku dochodowego od odszkodowań oraz otrzymają 2 tys. zł dofinansowania do zakupu kasy fiskalnej. Eksperci postulują, by umożliwić też poszkodowanym firmom odliczenie kar umownych, które zapłacą z tytułu niezrealizowanych zobowiązań. Warto też poprawić jakość informacji o pomocy.

14.10.2024

Skarbówka szybciej dowie się, kto nie płaci podatku od najmu

CIT PIT VAT Prawo europejskie

Przychody z krótkoterminowego najmu mieszkań, oferowanych na platformach internetowych, można rozliczać ryczałem od przychodów ewidencjonowanych – potwierdza Ministerstwo Finansów. Obowiązujące od lipca przepisy, dotyczące raportowania handlu oraz najmu przez internet, nie zmieniają sposobu opodatkowania ani nie wprowadzają dodatkowych kontroli. Jednak dzięki nim skarbówka szybciej zyska dane, kto nie płaci podatku od najmu. Pierwsze raporty trzeba złożyć już w styczniu 2025 roku.

10.10.2024

Firmy poszkodowane w powodzi nie zapłacą podatku od odszkodowań - jest projekt

CIT PIT Powódź

Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od odszkodowań z tytułu ubezpieczeń majątkowych otrzymanych w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. - zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku. Zaniechanie obejmie dochody (przychody) uzyskane w okresie od 12 września 2024 r. do końca 2026 r. Obecnie odszkodowania stanowią dla firm co do zasady przychód podlegający opodatkowaniu.

09.10.2024

Ogólnopolska Konferencja Podatkowa ELSA rozpocznie się już 15 października

CIT PIT VAT Rachunkowość

15 i 16 października odbędzie się XXV edycja organizowanej przez ELSA Poland Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej, która przyciąga nie tylko ekspertów ze świata podatków, ale także studentów. Tematyka jubileuszowej edycji obejmuje cztery główne filary: cyfryzację, trendy międzynarodowe, zakres obecnych zmian w prawie podatkowym oraz aspekty ESG.

07.10.2024

Spółki na CIT estońskim nie zapłacą podatku od darowizn dla powodzian

CIT Rachunkowość Powódź

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić ulgę dla spółek płacących CIT estoński, które pomagają powodzianom. Chodzi o zaniechanie poboru podatku z tytułu darowizn przekazanych podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w związku z usuwaniem skutków powodzi - zakłada projekt rozporządzenia.

04.10.2024

Granty zamiast ulg strefowych - odpowiedź rządu na podatek wyrównawczy

CIT Prawo europejskie

Granty gotówkowe mają zastąpić zwolnienia z podatków PIT i CIT w strefach ekonomicznych - takie rozwiązanie przedstawili w piątek na konferencji przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To odpowiedź na wdrożenie w Polsce globalnego podatku wyrównawczego. Wartość grantu byłaby uzależniona od wartości inwestycji, lokalizacji oraz liczby zadeklarowanych kryteriów jakościowych.

04.10.2024

Jest skarga na Polskę do TSUE za niewdrożenie podatku wyrównawczego

CIT Prawo europejskie

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej (dyrektywa Pillar II), co należało zrobić do końca 2023 roku. Chodzi o wprowadzenie minimalnego podatku wyrównawczego na poziomie 15 proc. Komisja zaskarżyła też Hiszpanię, Portugalię i Cypr.

03.10.2024

Rewolucja w CIT już wkrótce. Najwyższa pora zacząć przygotowania

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Największe firmy będą musiały od 2025 roku prowadzić ewidencję w sposób, który umożliwi im złożenie JPK CIT. Prawnicy podkreślają, że to duże wyzwanie, do którego przedsiębiorcy są na razie słabo przygotowani. Największy problem sprawiać będzie odpowiednie zastosowanie znaczników podatkowych. Wątpliwości budzi np. oznaczenie nieodpłatnych świadczeń, kosztów hipotetycznych odsetek czy finansowania dłużnego. Tymczasem dane raportowane przez podatników będą podstawą kontroli.

03.10.2024

Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy WOT lub AW dostaną wsparcie. Sejm uchwalił ustawę

Zamówienia publiczne CIT PIT Prawo pracy Wojsko

Zastąpienie odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej świadczeniem początkowym, wprowadzenie preferencji dla przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego, przy wykonywaniu którego będą zatrudniać pracowników - żołnierzy WOT oraz wprowadzenie preferencji podatkowych dla przedsiębiorców - osób fizycznych i prawnych, zatrudniających pracowników będących żołnierzami OT i żołnierzami AR to najnowsze propozycje zmian.

02.10.2024

Czy zasiłki dla powodzian będą zwolnione z podatku

CIT PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Powódź

Pomoc przyznawana powodzianom będzie zwolniona z podatku na podstawie dotychczasowych przepisów – wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Chodzi o jednorazowy zasiłek powodziowy, jednorazowy zasiłek losowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Według ekspertów wskazane byłoby zwolnienie ich wprost w nowelizacji specustawy powodziowej. Prawnicy apelują też o zwolnienie z podatku odszkodowań przyznanych przedsiębiorcom.

01.10.2024

Rozwiązania podatkowe dla powodzian to za mało

CIT PIT VAT Powódź

Przedsiębiorcy, którzy w wyniku powodzi stracili kasy fiskalne, skorzystają z odliczenia VAT lub otrzymają zwrot wydatków poniesionych na ich zakup - zakłada projekt tzw. specustawy powodziowej. Co do zasady będzie to 700 zł, ale minister finansów może określić wyższe kwoty w rozporządzeniu. Według ekspertów poszkodowane firmy powinny mieć zagwarantowany zwrot całej kwoty na zakup nowej kasy. Zwracają też uwagę, że działania pomocowe są niewystarczające i brakuje spójnych informacji na temat rozwiązań dla powodzian.

26.09.2024

Ulga na bezpieczeństwo przyda się także w powodzi

CIT PIT Doradca podatkowy Powódź

Ponad 83 proc. przedsiębiorców chce wprowadzenia specjalnej ulgi podatkowej na bezpieczeństwo. Propozycja zgłoszona przez samorząd doradców podatkowych zakłada dodatkowe odliczenie wydatków na m.in. szkolenia, poprawę cyberbezpieczeństwa i zakup specjalistycznego sprzętu. Do tego katalogu można dodać również sprzęt przydatny w czasie powodzi, jak np. agregaty prądotwórcze. Teraz czas na decyzję rządu.

23.09.2024

Darowizny dla powodzian - jest rozbieżność w VAT i CIT

CIT PIT VAT Powódź

Przedsiębiorca, który przekazał darowiznę np. szpitalowi czy gminie poszkodowanej w wyniku powodzi, skorzysta z zerowej stawki VAT. Nie ma jednak ulgi w podatku dochodowym. Darczyńcy mogą mieć problem z prawidłowym rozliczeniem, ponieważ przepisy o PIT i CIT pozwalają na mniej, niż przepisy o VAT. Prawnicy apelują o ich ujednolicenie i wskazują, że jeszcze więcej zamieszania wprowadzi zerowa stawka VAT na darowizny materiałów budowlanych dla osób fizycznych.

20.09.2024

Przygotowania do zmian w podatkach trzeba zacząć już teraz

CIT PIT VAT Rachunkowość

Przygotowania do wdrożenia JPK_CIT można zacząć od oceny dostosowania systemów i procesów podatkowych do nowego obowiązku raportowania. Jeśli bowiem od początku 2025 roku księgowania nie będą zawierały odpowiednich znaczników, to żeby wygenerować JPK_CIT w ustawowym terminie, trzeba będzie uzupełnić ewentualne braki do końca marca 2026 roku – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

20.09.2024

Ulgi podatkowe dla firm poszkodowanych w powodzi

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Powódź

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi zapłacą VAT i podatek dochodowy dopiero za kilka miesięcy. Tak zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Eksperci chwalą to rozwiązanie, ale obawiają się, że może ono nie być wystarczające. Dla tych, którzy stracili cały majątek, realną pomocą byłoby umorzenie. Niezależnie od tego poszkodowane firmy będą mogły odliczyć straty i VAT na zasadach ogólnych.

19.09.2024

MF odroczy termin zapłaty podatków przez firmy poszkodowane w powodzi

CIT PIT VAT Powódź

Ministerstwo Finansów wydłuży termin zapłaty podatków VAT, PIT i CIT przez przedsiębiorców, których dotknęła powódź. W przypadku VAT, odroczenie zapłaty podatku będzie obowiązywać do 25 stycznia 2025 r. W zakresie PIT i CIT odroczenie dotyczyć będzie zaliczek i podatków za sierpień–grudzień 2024 r. Przedsiębiorcy rozliczą je dopiero w zeznaniu rocznym. Odroczenie dotyczyć będzie również podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego za pracowników poszkodowanych firm.

18.09.2024

Jakie ulgi podatkowe przysługują poszkodowanym w powodzi

CIT PIT VAT Powódź

Poszkodowani w wyniku powodzi - zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy - mogą wystąpić do urzędu skarbowego o ulgi w spłacie podatków. Chodzi o takie preferencje, jak rozłożenie na raty, odroczenie terminu zapłaty czy umorzenie. Preferencje przyznawane są na wniosek podatnika. Nie ma jednak specjalnych rozwiązań podatkowych dla powodzian.

17.09.2024

Jak rozliczyć darowizny dla powodzian

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Powódź

Woda w butelkach, środki czystości, sucha żywność, pieniądze - w całym kraju trwają zbiórki dla powodzian. Wszyscy, którzy przekazują darowizny, mogą je odliczyć od dochodu na zasadach ogólnych, o ile spełnią ustawowe warunki. Obowiązuje już rozporządzenie, zgodnie z którym przedsiębiorcy wspomagający powodzian skorzystają do końca 2024 r. z zerowej stawki VAT. MF chce też wprowadzić zerową stawkę na darowizny materiałów budowlanych na rzecz m.in. osób fizycznych i szkół. Prawnicy apelują do Ministerstwa o wprowadzenie specjalnych rozwiązań również w podatkach dochodowych.

17.09.2024