Rosnąca popularność psychoterapii sprawia, że przedsiębiorcy coraz częściej występują z pytaniami do fiskusa o możliwość odliczenia poniesionych na nią wydatków. Skarbówka nie uznaje jednak co do zasady argumentów, że terapia pomaga w prowadzeniu biznesu.

 

Wydatki na własną psychoterapię nie są kosztem podatkowym

Przykładem może być interpretacja z 23 września 2024 r. (nr 0115-KDIT3.4011.663.2024.1.JS). Z pytaniem wystąpiła radczyni prawna, która od roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Kobieta reprezentuje klientów w postępowaniach sądowych i negocjacjach, co wywołuje duży stres, w wyniku którego cierpi na zaburzenia lękowe. Jak argumentowała, zawód radcy prawnego związany jest z odpowiedzialnością i presją. Podejmowane kroki procesowe, czy udzielone porady prawne mają niebagatelny wpływ na sytuację klientów. Zaś nieodpowiednie rekomendacje dla spółek prawa kapitałowego mogą narazić je na straty finansowe. 

Z tego powodu w sierpniu 2024 r. kobieta rozpoczęła psychoterapię, która ma jej pomóc w radzeniu sobie ze stresem w kontaktach z klientami czy też organami. Chciała uzyskać potwierdzenie, że ponoszone przez nią wydatki na psychoterapię indywidualną stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Argumentowała, że decyzja o podjęciu terapii miała związek z działalnością gospodarczą, ponieważ wcześniej nie korzystała z pomocy psychiatry czy psychoterapeuty, a taka konieczność zaistniała dopiero po założeniu przez nią własnej kancelarii. Ponosi wydatki na terapię, by móc nadal świadczyć usługi radcy prawnego, a więc „w celu uzyskania przychodu”.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto