Z wnioskiem o interpretację wystąpił mężczyzna prowadzący jednoosobową działalność w zakresie m.in. grafiki komputerowej. Zgodnie z zaleceniem lekarza musi zmienić okulary korekcyjne. Jak uzasadnia - brak okularów wyeliminuje go z rynku pracy i uniemożliwi prowadzenie jakiejkolwiek działalności, czy podjęcie pracy zarobkowej. Poza tym uznał za dyskryminację fakt, że kosztem uzyskania przychodu mogą być wydatki na zakup okularów dla pracowników, ale nie dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się jednak na odliczenie wydatków na okulary. 

- Wydatek na zakup okularów biurowych ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów korekcyjnych, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi - stwierdził dyrektor KIS.

Inaczej jest, gdy przedsiębiorca kupuje okulary dla pracowników. Jeśli pracodawca finansuje zakup okularów pracownikowi, to nie jest to dla niego wydatek o charakterze osobistym. Może więc je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Według dyrektora KIS, poniesienie wydatków na zakup okularów korekcyjnych nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych przez przedsiębiorcę ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów. Tym samym wydatek poniesiony na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie może zostać zakwalifikowany jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 12 lipca 2024 r. (nr 0115-KDIT3.4011.523.2024.1.JS)

Czytaj również: Czy przedsiębiorca odliczy wydatki na okulary

 

Sprawdź również książkę: Meritum Podatki 2024 >>