Szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił z urzędu interpretację wydaną kilka lat wcześniej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie wydatków na usługi gastronomiczne. Przyznał rację wnioskodawcy, że kosztem uzyskania przychodów mogą być zarówno wydatki na poczęstunek dla pracowników, jak i współpracowników. 

 

Pytanie o rozliczenie kosztów 

Sprawa dotyczyła spółki z branży IT, która pytała o rozliczenie usług gastronomicznych dla personelu. Część osób współpracuje ze spółką na podstawie umowy o pracę, a część na podstawie umów cywilnoprawnych o stałej współpracy zawieranych w ramach prowadzonej przez nie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wszyscy mogą korzystać z części wspólnych biura, w tym kuchni oraz jej wyposażenia. Spółka udostępnia im m.in. wodę mineralną, kawę, herbatę, mleko, cukier, warzywa i owoce, ciastka i soki. Podczas niektórych spotkań i szkoleń wewnętrznych zapewniane są również kanapki, pizza lub zestawy lunchowe.

Spółka wyjaśniła, że udostępnienie personelowi artykułów spożywczych jest obecnie standardową praktyką na rynku pracy, w szczególności w takich branżach jak IT. Chce w ten sposób zachęcić do podjęcia i kontynuowania pracy w firmie. Zapytała, czy może zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów. 

Sprawdź w LEX: Koszty uzyskania przychodów kierowców - przedsiębiorców > >

W interpretacji z czerwca 2020 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.119.2020.1.AM) dyrektor KIS zgodził się jedynie na odliczenie wydatków dotyczących pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Stwierdził natomiast, że kosztem podatkowym nie mogą być wydatki dotyczące współpracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. 

 

Skarbówka zmienia zdanie

11 października 2024 r. szef KAS opublikował zmienioną interpretację (nr DOP4.8221.8.2021.CPXV), w której w całości przyznał rację spółce. 

- Wydatki na zakup artykułów spożywczych opisanych w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, zarówno w zakresie, w jakim dotyczą „pracowników”, jak i „współpracowników” spełniają przesłanki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Należy również wskazać, że wydatki na artykuły spożywcze ponoszone przez spółkę nie znajdują się w zamkniętym katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy CIT. W szczególności przedmiotowe wydatki nie mogą zostać uznane za koszty reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT - stwierdził szef KAS.

Eksperci popierają nowe stanowisko skarbówki, ale wskazują, że powinno ono zostać rozszerzone. 

- Zmiana interpretacji to krok w dobrym kierunku. Skarbówka przestaje wymagać od pracodawców rzeczy wręcz niewykonalnej, czyli obliczenia, jaka część udostępnianych przez spółkę środków spożywczych przypada na pracowników, a jaka na współpracowników. Warto jednak, by szef KAS rozszerzył nową interpretację na imprezy integracyjne, żeby ich rozliczenie nie budziło wątpliwości. Dotychczas wydawane interpretacje dyrektora KIS wskazują, że fiskus traktuje uczestników spotkań w nierówny sposób, w zależności od relacji łączących ich ze spółką. Tymczasem, moim zdaniem, takie rozróżnienie nie wynika wprost z przepisów - mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy.

Sprawdź w LEX: Koszty podatkowe z tytułu zatrudnienia członka zarządu spółki kapitałowej > >

 


Co z imprezami integracyjnymi

Ze zmienioną interpretacją zgadza się też Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce. Zwraca uwagę, że jeszcze kilka lat temu skarbówka zgadzała się na rozliczenie w kosztach wydatków gastronomicznych zarówno w części przypadającej na pracowników, jak i na współpracowników. Później fiskus zmienił jednak zdanie i zaczął uzależniać rozliczenie od typu umowy łączącej daną osobę ze spółką. 

Orzecznictwo w tej sprawie jest jednak niejednolite. Przykładowo WSA we Wrocławiu w nieprawomocnym wyroku z 22 lipca 2022 r. (sygn. akt I SA/Wr 1167/21) orzekł, iż fiskus nieprawidłowo uznał za reprezentację wydatki na spotkanie integracyjne w części dotyczącej współpracowników prowadzących działalność gospodarczą. W ocenie sądu podstawą wykluczenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na organizację spotkań, w których uczestniczą też współpracownicy spółki, nie może być zakwalifikowanie ich jako kosztów reprezentacji.

- Należy zgodzić się ze zmienioną interpretacją, iż koszty poniesione przez spółkę na zakup artykułów spożywczych nie należą do kategorii kosztów reprezentacyjnych. Wydatki te mają bowiem wpływ na stworzenie odpowiednich warunków do wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników oraz współpracowników, czyli osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Można więc znaleźć argumenty, że koszty te choćby pośrednio przyczyniają się do wzrostu przychodów firmy. Zmieniona interpretacja uwzględnia realia gospodarcze. Należy mieć nadzieję, że szef KAS zmieni też z urzędu inne niekorzystne interpretacje w tym zakresie. Należy też oczekiwać, że podobne stanowisko zostanie wydane w sprawie imprez integracyjnych - mówi Grzegorz Grochowina.

 

Sporty o koszty pracownicze

Przypomnijmy, że dotychczas dyrektor KIS stwierdzi w interpretacjach, że kosztem uzyskania przychodów mogą być wydatki na organizację imprezy w zakresie dotyczącym m.in. pracowników. Nie można jednak odliczyć wydatków dotyczących współpracowników, czyli osób świadczących na rzecz spółki usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Przykładem może być interpretacji z 10 maja 2023 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.30.2023.5.KM) w której dyrektor KIS zgodził się na odliczenie tylko części wydatków. 

Według fiskusa kosztem uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, są wydatki – z wyjątkiem alkoholu - poniesione na rzecz pracowników, byłych pracowników, członków zarządu, osób najbliższych członków zarządu oraz innych osób sprawujących funkcje kierownicze. - Te wydatki związane są niewątpliwie z prowadzoną działalnością podatnika i mają na celu zintegrowanie załogi zakładu, dlatego też pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów i mogą mieć pośredni wpływ na wielkość osiągniętych przez wnioskodawcę przychodów – uzasadnia dyrektor KIS.

Czytaj również: Imprezy integracyjne a koszty uzyskania przychodu

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Oświadczenie pracownika dla celów podwyższenia kosztów uzyskania przychodów > >

 

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto