Jak wynika z raportu, choć nakłady na badania i rozwój w Polsce wzrosły trzykrotnie w ciągu ostatniej dekady, udział wydatków B+R w PKB wzrósł jedynie o 0,56 punktu procentowego – z 0,9 proc. w 2012 roku do 1,46 proc. w 2022. W porównaniu do liderów innowacji, takich jak Niemcy (3,13 proc.) czy Szwecja (3,47 proc.), nadal pozostajemy daleko w tyle. Różnica nie tkwi tylko w procentowym udziale wydatków na B+R, ale w samej skali. Niemieckie PKB jest pięciokrotnie większe niż polskie, więc nasi zachodni sąsiedzi przy dwukrotnie większym udziale procentowym, nominalnie wydają na innowacje aż 10 razy więcej.
Bariery rozwoju
- Przedsiębiorcy często wskazują na bariery finansowe, które blokują ich innowacyjne projekty. Firmy realizujące działania rozwojowe nie muszą
polegać wyłącznie na własnych środkach – do ich dyspozycji pozostają narzędzia, takie jak ulgi podatkowe, granty rządowe, dotacje unijne czy Polska Strefa Inwestycji. Co więcej, rozwiązania te można łączyć, co pozwala firmom realnie zwiększyć swoje budżety na badania i rozwój. Kluczowe pytanie brzmi: jak sprawić, by biznes chętniej po nie sięgał? - komentuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska.
W ciągu ostatnich trzech lat jedynie 28 proc. skorzystało ze wsparcia zewnętrznego. Najczęściej decydowały się na to największe organizacje,
zatrudniające ponad 250 pracowników (44 proc.). Wraz ze zmniejszaniem się wielkości firmy, maleje też zainteresowanie zewnętrznymi źródłami – wśród średnich firm (50-249 pracowników) było to 23 proc., a w przypadku małych firm (10-49 pracowników) tylko 18 proc. Zdecydowana większość badanych firm (88 proc.) jako przyczynę tego stanu rzeczy wskazała brak informacji o szczegółach funkcjonowania dostępnych na rynku instrumentów. Drugim najczęściej wskazywanym wyzwaniem (73 proc.) był brak zasobów kadrowych i czasu uniemożliwiający firmom samodzielne pozyskiwanie finansowania.
Ulga B+R z wieloma formalnościami
Jeszcze mniej badanych firm, bo zaledwie 23 proc. deklaruje korzystanie z ulgi B+R. Tymczasem wszystkie firmy biorące udział w badaniu potwierdziły prowadzenie działań innowacyjnych, takich jak rozwój produktów, usług czy procesów. Dodatkowo - tak jak w przypadku
innych mechanizmów, ulga badawczo-rozwojowa jest powszechnie znana. Aż 90 proc. badanych przyznało, że zna ten instrument podatkowy.
Jak pokazuje raport, wielu przedsiębiorców, którzy sięgnęli po ulgę B+R, nie ukrywa frustracji związanej z formalnościami – aż 75 proc. wskazuje na trudności z gromadzeniem dokumentacji, 74 proc. narzeka na skomplikowany proces aplikacyjny, a 78 proc. na zbyt długi czas oczekiwania na wsparcie.
Zdecydowana większość firm przeznacza środki pozyskane dzięki uldze B+R na dalsze działania badawczo-rozwojowe (94 proc.) lub inwestuje w rozwój swojego biznesu (93 proc). Reinwestowanie środków w kolejne projekty B+R staje się jednym z kluczowych działań wspierających innowacyjność polskich przedsiębiorstw.
- Pomimo tych trudności, zdecydowana większość firm, które przeszły przez cały proces i skorzystały z ulgi B+R, ocenia ją pozytywnie. Aż 87 proc. przedsiębiorstw wskazuje, że skala uzyskanego wsparcia odpowiada ich realnym potrzebom i stanowi istotne wsparcie w finansowaniu działalności innowacyjnej. To pokazuje, że mimo wyzwań proceduralnych, ulga B+R jest wartościowym narzędziem wspierającym
rozwój nowatorskich rozwiązań. Kluczowe na tym etapie wydaje się zatem uproszczenie formalności i przyspieszenie procesów administracyjnych, aby firmy mogły szybciej uzyskać dostęp do środków. Skrócenie tego okresu byłoby szczególnie istotne dla małych i średnich firm, które często nie mogą sobie pozwolić na długie oczekiwanie. W efekcie takie działanie mogłoby zwiększyć ich zaangażowanie w korzystanie z ulgi i wsparłoby realizację innowacyjnych projektów - komentuje Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, dyrektor konsultingu Ayming Polska.
Warto wprowadzić zwrot gotówkowy
Ayming Polska oraz Konfederacja Lewiatan opracowały rekomendacje dla rządu, które mają na celu usunięcie barier i lepsze dopasowanie ulgi B+R do potrzeb firm.
- Zaproponowaliśmy wprowadzenie możliwości zwrotu gotówkowego dla przedsiębiorstw, które są na stracie lub nie generują wystarczających dochodów z powodu intensywnych inwestycji w innowacje, które czasowo obciążają ich finanse. Zwrot ten obejmowałby wszystkie podmioty, w szczególności MŚP, w ramach zasad de minimis z limitem 200 tys. euro na 3 lata. Rozwiązanie to pozwoliłoby szybciej skorzystać z ulgi firmom, które obecnie nie mogą w pełni wykorzystać jej potencjału. Dodatkowo, proponujemy zwiększenie odliczeń do 200 proc. dla wszystkich kosztów kwalifikowanych, takich jak materiały, usługi doradcze, amortyzacja czy ochrona patentów. Ważnym elementem naszych rekomendacji jest również zniesienie obowiązku współpracy wyłącznie z jednostkami naukowymi, co otworzy drogę do bardziej elastycznego korzystania z ekspertów spoza sektora naukowego - komentuje Przemysław Pruszyński, dyrektor Departamentu Podatkowego Konfederacji Lewiatan.
Czytaj również: Koniec ulgi termomodernizacyjnej na piece gazowe i olejowe
Cena promocyjna: 143.1 zł
|Cena regularna: 159 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 119.25 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.