Prawo.pl

Dr Keler: Reforma KKS wyzwaniem dla Komisji Kodyfikacyjnej

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Świeżo powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego rozpoczęła już prace. Karniści wiążą z nimi duże nadzieje. Jednym z ważniejszych zagadnień, wymagających szybkiego podjęcia, jest głęboka zmiana kodeksu karnego skarbowego. Znaczna część zmian w k.k.s. w ostatnich latach polegała na dodaniu do niego przepisów penalizujących kolejne uchybienia - pisze dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners
Grzegorz Keler
26.06.2024
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Skarbówka twierdzi jednolicie, że spółki energochłonne otrzymujące wsparcie z rządowego programu pomocowego, mające zrekompensować im wzrost cen gazu ziemnego i energii elektrycznej, powinny zapłacić CIT. Sprawa nie jest jednak przesądzona, bo firmy, które zaskarżyły niekorzystną interpretację, wygrywają w wojewódzkich sądach administracyjnych. Na rozstrzygnięcie przed NSA trzeba będzie jednak poczekać prawdopodobnie co najmniej do 2025 roku.
Monika Pogroszewska
26.06.2024
CIT
Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników oraz uproszczenie zasad jej obliczania poprzez wprowadzenie trzech ryczałtowych kwot - to główna propozycja zmian w składce zdrowotnej zaproponowana przez posłów Polska 2050-Trzecia Droga. A co najważniejsze – wprowadzenie zasady, że w przypadku zbiegu obowiązku zapłaty składki, jeżeli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia go obowiązkowym ubezpieczeniem, składka opłacana będzie tylko od jednego z tych tytułów lub przychodów, wskazanego przez ubezpieczonego.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2024
PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład
Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła w okresie od stycznia do maja 2024 roku ponad 21 tys. nabyć sprawdzających. W 22 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości. W efekcie KAS wystawiła ponad 4 tys. mandatów karnych na łączną kwotę 6,8 mln zł. Skarbówka zachęca podatników, by upomnieć się o paragon fiskalny i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.
Monika Pogroszewska
25.06.2024
Ordynacja
Wdrażamy system, w którym dochody Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) będą ściśle związane z tym, co wypracują mieszkańcy konkretnych samorządów. Dochody samorządów z tytułu PIT i CIT będą liczone jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, czyli inaczej niż obecnie – powiedział we wtorek na konferencji minister finansów Andrzej Domański. Według MF, "żelazną zasadą będzie obiektywność i apolityczność podziału środków".
mp/PAP
25.06.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Właściciel domu nie odliczy wydatków na wymianę pokrycia dachowego i okien dachowych - szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienia z urzędu interpretacje dotyczące ulgi termomodernizacynej na niekorzyść podatników. Teraz argumentuje, że wymiany pokrycia i dachówek nie ma w katalogu wydatków objętych ulgą. Czy zmiana interpretacji oznacza konieczność dopłaty podatku? To zależy od konkretnej sytuacji.
Monika Pogroszewska
25.06.2024
Domowe finanse PIT
Skoro cedent nie dysponował lokalem jak właściciel, to nie mógł w drodze cesji na tym etapie rozporządzić nim jak właściciel. Przedmiotem cesji w tych okolicznościach jest prawo majątkowe, nie towar. Zatem nie można do cesji zastosować stawki obniżonej 8 proc. VAT jak do dostawy lokalu mieszkalnego – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym siedmioosobowym składzie.
Wiesława Moczydłowska
24.06.2024
VAT Nieruchomości
Posłowie Lewicy chcą, by od przyszłego roku kupujący mieszkania od spekulujących płacili nie standardowe 2 proc. od wartości lokalu podatku od czynności cywilnoprawnych, tylko od 4 do 10 proc. W ten sposób chcą "ucywilizować" rynek mieszkaniowy. Przy okazji mocno uderzają jednak w "zwykłych" sprzedających, którzy z powodów czysto losowych muszą szybko sprzedać swój lokal.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.06.2024
Nieruchomości
Ministerstwo Finansów nie planuje na razie podniesienia limitu podmiotowego zwolnienia z VAT dla małych firm. W Polsce wynosi on 200 tys. złotych rocznie, podczas gdy unijna dyrektywa przewiduje limit niemal dwukrotnie wyższy. Eksperci apelują o jego zwiększenie, gdyż nie odpowiada on już realiom gospodarczym. Konieczny jest też przegląd innych progów podatkowych, m.in. dotyczących najmu mieszkań czy leasingu samochodów osobowych.
Monika Pogroszewska
24.06.2024
VAT Prawo europejskie
Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym wprowadza dwa nowe mechanizmy ochronne: opinię i opinię zabezpieczającą. Wątpliwości budzi fakt, że wniosek o opinię w sprawie opodatkowania wyrównawczego będzie mógł dotyczyć wyłącznie zdarzeń przyszłych. Tymczasem transakcje mają często charakter ciągły, a stosunki zobowiązaniowe trwają wiele lat po zawarciu umów - piszą Krzysztof Holke i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.
Krzysztof Holke Kamil Smarzewski
24.06.2024
Ordynacja

Po śmierci małżonka też trzeba rozliczyć się z fiskusem

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Nawet w tak smutnych okolicznościach, jak śmierć najbliższej osoby, trzeba pamiętać o obowiązkach fiskalnych. W grę mogą wchodzić dwa podatki. Wdowcy i wdowy nie zapłacą daniny od spadku, jeśli w odpowiednim czasie zgłoszą jego nabycie fiskusowi. Zdarza się jednak, że skarbówka żąda zapłaty podatku nawet po upływie terminu przedawnienia. Jeśli zaś chcą sprzedać spadkowy majątek, w niektórych przypadkach zapłacą PIT.
Monika Pogroszewska
22.06.2024
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Wydatki na usługi fryzjerskie oraz usługi kosmetyczne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności. Skarbówka przyznaje, że przedsiębiorca musi dbać o swój wizerunek, ale wydatki te mają charakter wydatków osobistych i nie mogą stanowić kosztów podatkowych firmy.
Malwina Pasternak-Janik
21.06.2024
PIT

Dr Kałążny: Zmiany w definicji budowli będą rewolucyjne

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Za rewolucję w podatku od nieruchomości można uznać wprowadzenie do definicji budowli pojęcia całości techniczno-użytkowej. Oznacza to, że podatek należy zapłacić nie tylko od wartości samej budowli (np. sieci lub zbiornika), ale również od urządzeń i instalacji, które są z nią połączone. Skutkiem tych zmian będzie w wielu przypadkach wzrost obciążeń podatkowych - pisze dr Adam Kałążny, partner associate w Deloitte.
Adam Kałążny
21.06.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Zawarcie intercyzy wyłączy odpowiedzialność za zaległości podatkowe współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą, ale dopiero za te powstałe po zawarciu umowy. Jednak, nawet mimo zawarcia intercyzy, małżonek odpowiada solidarnie za zaległości podatkowe powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w wykonywaniu działalności, osiągając z niej korzyści.
21.06.2024
Ordynacja Doradca podatkowy
Mimo iż początek 2024 r. był dość spokojny, prace rządu nabierają tempa, co oznacza dla przedsiębiorców i księgowych szereg zapowiadanych zmian, m.in. nowe zasady liczenia składki zdrowotnej, wakacje składkowe, czy kasowy PIT. Duzi podatnicy mają niewiele czasu na wdrożenie JPK CIT, planowanego od 2025 r. Trzeba też pamiętać o przygotowaniach do wdrożenia KSeF.
Monika Pogroszewska
20.06.2024
CIT Finanse Compliance KSeF
Projekt rekomendacji Rady UE dotyczący tempa redukcji nadmiernego deficytu, zostanie przedstawiony najprawdopodobniej pod koniec listopada br. – przekazało Ministerstwo Finansów. Komisja Europejska poinformowała właśnie, że zamierza rekomendować objęcie sześciu krajów oraz Polski procedurą nadmiernego deficytu. Decyzję podejmie w lipcu Rada Unii Europejskiej.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2024

Polska objęta procedurą nadmiernego deficytu

Finanse publiczne Finanse Prawo europejskie
W środę Komisja Europejska objęła Polskę procedurą nadmiernego deficytu. Dla kraju oznacza to konieczność przedstawienia planu działań naprawczych, które zamierza podjąć, by obniżyć deficyt. Komisja objęła też procedurą pięć innych państw członkowskich: Belgię, Francję, Włochy, Węgry, Maltę i Słowację.
mp/PAP
19.06.2024
Finanse publiczne Finanse Prawo europejskie
Brak konsekwencji w konstruowaniu treści wzmianek powoduje, że po pierwsze osłabieniu ulega transparentność listy, a po drugie podmioty wpisywane na listę są nierówno traktowane, ponieważ w odniesieniu do części z nich opinia publiczna może dowiedzieć się - na podstawie listy - jakie w sprawie zapadło rozstrzygnięcie, a w odniesieniu do części już nie - pisze Klaudia Lewandowska, prawnik w Dziale Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.
Klaudia Lewandowska
19.06.2024
Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Nowa definicja budowli - podwyżka podatku i liczne spory

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Nieruchomości
Ministerstwo Finansów przedstawiło nową definicję budowli, która nie będzie już odwoływać się do przepisów pozapodatkowych. Według ekspertów, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, projekt wprowadza duże zmiany i przyczyni się do zwiększenia obciążeń podatkowych oraz powstania nowych sporów. Niespodzianką jest odwołanie do pojęcia całości techniczno-użytkowej, czego efektem może być opodatkowanie urządzeń i wyposażenia technicznego związanego z budowlą.
Monika Pogroszewska
19.06.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Nieruchomości
Małe firmy z Polski skorzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT także w innych krajach UE. Wystarczy rejestracja w Polsce. Według ekspertów to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu mali przedsiębiorcy unikną dodatkowych kosztów i biurokracji. Muszą jednak pamiętać o dwóch limitach: unijnym wynoszącym 100 tys. euro oraz tych obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich.
Monika Pogroszewska
18.06.2024
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Duże wyzwanie dla platform internetowych

Doradca podatkowy Prawo europejskie
Już 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy wdrażające przepisy dyrektywy DAC7, które nakładają na operatorów platform internetowych obowiązek zbierania danych o sprzedawcach. W praktyce może to oznaczać aktualizację systemów IT do gromadzenia, walidacji, przechowywania i raportowania wymaganych danych. Dla platform z tysiącami użytkowników to nie lada wyzwanie - pisze Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.
Magdalena Jaworska
18.06.2024
Doradca podatkowy Prawo europejskie
Uczestnik PPK, który osiągnął 60. rok życia, sam decyduje, jak wypłaci środki ze swojego rachunku PPK. Niezależnie od przyjętego sposobu wypłaty, zyski wypracowane przez 25 proc. środków są nieopodatkowane. Co do zasady, uczestnik PPK może zmienić zadeklarowaną liczbę rat, ale są sytuacje, w których nie będzie to możliwe.
Anna Puszkarska
18.06.2024
PPK
Do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zostaną wprowadzone definicje budowli i budynku, bez konieczności odwoływania się do przepisów pozapodatkowych. Lista konkretnych budowli będzie stanowiła załącznik do ustawy - zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Garaże wielostanowiskowe będą objęte taką stawką podatku, jak budynki mieszkalne. Według ekspertów, wbrew zapowiedziom MF zmiany te mogą być bardzo istotne.
Monika Pogroszewska
17.06.2024
Podatki i opłaty lokalne
Oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Trybunału Konstytucyjnego będzie przysługiwało za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu (zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych). Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, którego celem jest implementacja wyroku TSUE z 8 czerwca 2023 r. w sprawie polskiej C-322/22.
Monika Pogroszewska
17.06.2024
Ordynacja
Już za dwa tygodnie fiskus zyska nowe narzędzie monitorowania handlu w internecie. Przepisy wchodzące w życie 1 lipca nakładają nowe obowiązki na operatorów platform internetowych, ale także na użytkowników. Platformy będą raportować dane osób, które przekroczą limit 30 transakcji lub 2 tys. euro. Z kolei sprzedający muszą podać platformie wymagane przez nią dane, by nie narazić się na blokadę pieniędzy. Mimo iż nie będzie nowych podatków, fiskus dowie się, kto nie płaci.
Monika Pogroszewska
17.06.2024
CIT PIT Nowe technologie
Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy wydatki na zakup elektroniki dostosowanej do jej indywidualnych potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna przysługuje na telefon, laptop czy smartwatch, wykorzystywane np. przy dużej wadzie wzroku czy cukrzycy. Wystarczy na "zwykłym" sprzęcie zainstalować specjalne oprogramowanie lub aplikację, by sprzęt ten zyskał indywidualny charakter.
Monika Pogroszewska
15.06.2024
PIT Niepełnosprawność

Firmy mogą dopłacić podatek od terminali kolejowych

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Przy okazji zmian w definicji budowli Ministerstwo Finansów chce rozwiązać problem dotyczący opodatkowania infrastruktury kolejowej. Obowiązujące w praktyce od 1 stycznia 2024 r. zwolnienie z podatku od nieruchomości dla terminali kolejowych zostanie uchylone z mocą wsteczną - od 1 stycznia 2024 r. Przedsiębiorcy, którzy z niego korzystają, będą musieli dopłacić podatek. 8 lipca odbędzie się rozprawa w TSUE dotycząca zwolnienia z podatku w kontekście pomocy publicznej.
Monika Pogroszewska
14.06.2024
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Operatorzy platform internetowych będą przekazać szefowi KAS informacje o sprzedających w internecie - zakłada ustawa wdrażająca dyrektywę DAC7, podpisana przez prezydenta. Ustawa ma wejść w życie zasadniczo 1 lipca 2024 r. Raportowaniu nie będą podlegały dane sprzedawców, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło w danym roku 2 tys. euro.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
PIT Prawo gospodarcze
W 2025 roku nastąpi dalsze ożywienie gospodarcze, PKB wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja średnioroczna wyniesie 4,1 proc. Stopa bezrobocia spadnie na koniec 2025 roku do 4,9 proc. - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2025 rok przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów. Wzrost PKB będzie dodatkowo pobudzany przez rozpoczęte inwestycje w ramach KPO.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
Finanse publiczne Finanse
Organy podatkowe będą wszczynać kontrole w ostateczności, opierając się w większym stopniu na analizach, a w pierwszej kolejności stosować czynności sprawdzające. Planowane jest uchwalenie Karty Praw Podatnika w formie ustawy, rozszerzenie programu współdziałania oraz zmiany organizacyjne administracji skarbowej – zapowiedział wiceminister finansów, szef KAS Marcin Łoboda podczas spotkania z dziennikarzami.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
Ordynacja Finanse publiczne VAT KSeF