Spółki, które otrzymały wsparcie z rządowego programu pomocy dla firm energochłonnych, powinny podzielić się z fiskusem - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w licznych interpretacjach. Chodzi o program wsparcia, który ma częściowo zrekompensować przedsiębiorstwom wzrost kosztów energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Wojewódzkie sądy administracyjne orzekają natomiast, że bezzwrotna pomoc publiczna ma charakter dotacji i w efekcie jest zwolniona z CIT. Jednak na razie wyroki nie są prawomocne, co oznacza, że w sprawie musi się wypowiedzieć Naczelny Sąd Administracyjny. 

 

Skarbówka nie zgadza się na zwolnienie z podatku

Stanowisko fiskusa jest jednolite. Przykładem jest interpretacja z 8 maja 2024 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.137.2024.1.SH), dotycząca spółki, która otrzymała bezzwrotną pomoc publiczną z programu pomocy. Jej zdaniem otrzymana dopłata jest zwolniona od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

W ocenie dyrektora KIS wykładnia literalna (językowa), jak i wykładnia systemowa prowadzą do jednoznacznego wniosku, że pomoc publiczna otrzymana przez spółkę, nie stanowi dotacji w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, a co za tym idzie nie została objęta dyspozycją art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto