Jak podkreśla resort finansów, wprowadzone w ramach rozwiązań antyinflacyjnych preferencje, które funkcjonowały w obszarze podatku VAT w 2022 r., w tym m.in. obniżona do 5 proc. stawka tego podatku na energię elektryczną , już z założenia miały mieć charakter tymczasowy. Od 1 stycznia 2023 r. zdecydowano o odejściu od preferencji w VAT w obszarze energii i paliw na rzecz rozwiązań o charakterze pozapodatkowym.
- W zakresie instrumentów pozapodatkowych wskazać można na np. różnego rodzaju dodatki czy działania w postaci zamrożenia cen ciepła czy energii elektrycznej. Rozwiązania te pozostają w zakresie właściwości resortu Ministra Klimatu i Środowiska, które obecnie prowadzi analizy we wskazanym obszarze. Obniżenie stawki podatku VAT z 23 proc. do 8 proc. na energię elektryczną nie jest zatem rozważane - poinformował wiceminister Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską nr 2362.
Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2024 r. obowiązuje 5 proc. stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze:
- mięso i ryby oraz przetwory z nich,
- mleko i produkty mleczarskie,
- jaja,
- miód naturalny,
- orzechy,
- warzywa i owoce oraz ich przetwory,
- tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
- zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
- określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.
Czytaj również: Bon energetyczny: Od 300 do 1200 zł dopłat do rachunków >>
Czytaj również: MF: Od 1 kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.