Cena zakupu telefonu, baterii oraz opłaty za abonament to wydatki na cele rehabilitacyjne - potwierdza skarbówka w najnowszych interpretacjach. Co istotne, chodzi o "zwykły" telefon, na którym zainstalowano oprogramowanie lub aplikację ułatwiającą życie osobie niepełnosprawnej. 

Dzięki aplikacji telefon staje się narzędziem rehabilitacji 

Potwierdzenie tego uzyskała kobieta posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności, która zamierza kupić telefon, tablet i smartwatch. Dzięki zainstalowanej aplikacji urządzenia te będą kompatybilne z używanymi przez nią aparatami. 

Dyrektor KIS potwierdził w interpretacji z 7 czerwca 2024 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.317.2024.2.KP), że wydatki na zakup telefonu komórkowego, tableta oraz smartwatcha będą mogły zostać odliczone od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Mają cechy indywidualnego sprzętu, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że odliczeniu mogą podlegać wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem. Wyjątkiem jest sprzęt gospodarstwa domowego.

- Urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się również urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Zainstalowanie na sprzęcie oprogramowania lub aplikacji, które zmniejszają ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych, powoduje, że posiada on indywidualny charakter, związany z niepełnosprawnością. To również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych - stwierdził dyrektor KIS.

PORADNIK w LEX: Ulga rehabilitacyjna na przykładach >

W innej interpretacji z 22 maja 2024 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.275.2024.2.KP) dyrektor KIS potwierdził, że matka niepełnosprawnego dziecka może odliczyć wydatki na zakup telefonu dla dziecka oraz comiesięcznego abonamentu i baterii do aparatu. Dzięki zainstalowanej na telefonie aplikacji możliwe jest ciągłe monitorowanie stanu zdrowia dziecka, a w konsekwencji zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom. Matka niepełnosprawnego dziecka nie odliczy jednak wydatków na zakup własnego telefonu, którego używa do kontaktów i monitorowania stanu zdrowia dziecka. 

Korzystną odpowiedź otrzymała też inna matka niepełnosprawnego dziecka (interpretacja z 28 lutego br. nr 0112-KDIL2-1.4011.5.2024.1.MB). Może odliczyć wydatki na zakup telefonu do obsługi pompy insulinowej. 

Sprawdź w LEX: Czy wydatki na porady psychologa można rozliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? >

Decyduje indywidualny charakter sprzętu

Skarbówka pozwala skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup laptopa, ale musi to być sprzęt „zindywidualizowany". Tak było w przypadku mężczyzny, który ma orzeczenie o niepełnosprawności narządu ruchu oraz dużą wadę wzroku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się w interpretacji z 29 września 2023 r. (nr 0111-KDSB2-2.4011.278.2023.2.AP), że przysługuje mu ulga na nabycie sprzętu ułatwiającego wykonywanie pracy zdalnej. 

Czytaj również: Montaż klimatyzacji w mieszkaniu z ulgą rehabilitacyjną >>

Sprawa dotyczyła mężczyzny posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności narządu ruchu, co utrudnia mu pracę na stanowisku niedostosowanym ortopedycznie. Posiada też inne orzeczenie z powodu dużej krótkowzroczności. Mężczyzna jest zatrudniony na umowę o pracę, a ze względu na ograniczenia zdrowotne, pracuje zdalnie. 

Do wykonywania pracy w warunkach home office planuje zakup:

  • fotela ortopedycznego biurowego dostosowanego do sylwetki (ze względu na schorzenia kręgosłupa);
  • komputera lub laptopa o odpowiedniej specyfikacji (stworzonego na zamówienie), zezwalającego na użycie powiększenia ekranu, lupy i audiodeskrypcji;
  • monitora komputerowego dostosowanego do dużych rozdzielczości oraz powiększeń;
  • telefonu komórkowego posiadającego odpowiednio duży lub podwójny ekran dla czytelności, zezwalającego na uruchamianie aplikacji dotyczących śledzenia stanu zdrowia;
  • zegarka - opaski monitorującej stan zdrowia, tętna i upadki (do połączenia z telefonem).

Uzasadniał, że zarówno sprzęt komputerowy, jak i fotel zostaną stworzone na zamówienie, zachowując indywidualny charakter. Monitor, zegarek i telefon zostaną wybrane z istniejącej oferty rynkowej na podstawie indywidualnych potrzeb zdrowotnych podatnika.

Dyrektor KIS potwierdził, że przysługuje ulga na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Wymienione sprzęty stanowią narzędzia pomocne i ułatwiające codzienne życie – ze względu na ich wpływ na stan zdrowia podatnika, zdolność do pracy zawodowej oraz spersonalizowany lub dopasowany do niepełnosprawności charakter. 

Czytaj w LEX: Alimenty mogą ograniczyć stosowanie ulgi rehabilitacyjnej >

Nie ma ulgi na sprzęt powszechnego użytku

- Podejście organów podatkowych jest słuszne. O prawie do odliczenia wydatków zdecydował fakt, że sprzęt jest przystosowany do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. W przypadku standardowego komputera odliczenie byłoby trudne. Jednak w sprawie analizowanej przez dyrektora KIS podatnik udowodnił, że jest to sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności życiowej konkretnej osoby -  mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.  

Według Ministerstwa Finansów istotnym warunkiem odliczenia wydatków na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych jest to, aby zakupione przedmioty były niezbędne w rehabilitacji. Ma to miejsce wtedy, gdy:

  • pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niepełnosprawności istnieje ścisły związek oraz
  • przedmiot ten jest wykorzystywany (używany) w rehabilitacji, przywraca sprawność organizmu lub ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych.

To sprawia, że ten sam przedmiot u jednej osoby niepełnosprawnej będzie podlegał odliczeniu, a u drugiej nie.

Również dyrektor KIS w interpretacji z czerwca 2017 r. (0115-KDIT2-2.4011.45. 2017.2.MM) wyjaśnia, że laptop jest dobrem powszechnego użytku, przeznaczonym dla wszystkich osób, niezależnie od stanu zdrowia. Indywidualne cechy zyskuje, gdy zostaje wyposażony np. w klawiaturę z alfabetem Braille'a czy oprogramowanie umożliwiające sterowanie głosem komputerem.

W interpretacji z 21 lutego 2024 r. (nr 0115-KDIT2.4011.600.2023.2.MM) dyrektor KIS nie zgodził się, by mężczyzna z orzeczeniem o niepełnoprawności odliczył wydatki na telewizor, laptop, tablet oraz głośnik typu soundbar, które będą mu służyć do oglądania filmów i słuchania muzyki. - To ogólnodostępne urządzenia techniczne i mieszczą się w kategorii dóbr powszechnego użytku, z których w zwykły sposób korzystać może ogół osób, niezależnie od faktu ewentualnej niepełnosprawności - stwierdził dyrektor KIS.

Czytaj w LEX: II FSK 2079/17 - Ulga rehabilitacyjna z tytułu przewozów osoby niepełnosprawnej na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne >

Można odliczyć całość wydatków

- Wydatki na zakup zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, należą do tzw. wydatków nielimitowanych. To oznacza, że ustawa o PIT nie przewiduje limitu kwotowego ich odliczenia. Podatnik może je odjąć od dochodu w faktycznie poniesionej wysokości, na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie. Taki dokument musi zawierać: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego towar lub usługę; rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - mówi Grzegorz Grochowina. 

Jak wyjaśnia Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie, wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów, które potwierdzają ich poniesienie. Może to być np. faktura, rachunek, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu bankowego, o ile wynika z nich kto, kiedy, komu, ile oraz za co zapłacił. Nie ma też znaczenia, czy podatnik poniesie wydatek w kraju czy za granicą. Do przeliczenia poniesionych wydatków w walucie obcej na polskie złote stosuje się średni kurs Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku.