W 2022 bez czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku, tak jak w tym roku, zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych bez czwartego przedmiotu. Ten pojawi się dopiero w 2024 - zdecydował resort edukacji. Takie rozwiązanie zarekomendowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

20.04.2021

Zasady zwrotu kosztów dowozu niepełnosprawnych dzieci nadal problematyczne

Zarządzanie oświatą

To jednostka samorządu terytorialnego najlepiej oszacuje, ile wynoszą koszty dowozu dziecka do szkoły - uważa resort edukacji i nie zamierza zmieniać przepisów w tej sprawie. Algorytm, według którego wylicza się, ile należy zwrócić rodzicom, którzy samodzielnie zawożą dziecko do szkoły, jest krytykowany od czasu jego wprowadzenia.

20.04.2021

CKE ogłosiła wytyczne sanitarne na tegoroczne egzaminy

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne sanitarne obowiązujące na tegorocznej maturze i egzaminie ósmoklasisty. Są one podobne do zeszłorocznych - uczniowie mogą np. pisać egzaminy bez maseczek, ale dopiero gdy już zajmą miejsce przy stoliku.

19.04.2021

Przedszkola i żłobki znów otwarte

Zarządzanie oświatą Koronawirus

W poniedziałek, 19 kwietnia, ponownie otwarto przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego. Resort zdrowia uznał, że sytuacja na tyle się poprawiła, że można zdecydować się na taki krok. Jeżeli któraś z placówek zostanie zamknięta, rodzice dzieci mogą liczyć na zasiłek.

19.04.2021

Wychowanie do życia w rodzinie priorytetem MEN

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem państwa w roku szkolnym 2021/2022 - mówił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Według ministra to konieczne, by walczyć z kryzysem rodziny...

19.04.2021

Dostęp do świadczeń mogą stracić rodziny, które ich najbardziej potrzebują

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Rząd chce, by wnioski o świadczenie "Dobry Start" były składane wyłącznie drogą elektroniczną. Osobom, które nie mają komputera lub nie radzą sobie z internetem, pozostanie skorzystanie z "zusowskiej kafejki internetowej". Według ekspertów to jedynie preludium - zmiany wkrótce mogą objąć 500+. To uderzenie w najbiedniejsze rodziny

19.04.2021

Rocznik skrzywdzony przez system – oświatowcy apelują o przełożenie matury

Zarządzanie oświatą

Nowa formuła matury budzi lęk uczniów, rodziców i nauczycieli. Zmiana, mimo że była zapisana w aktach prawnych już dawno, wchodzi w życie w środku pandemii, gdy szkolnictwo zmaga się z problemami wynikającymi z nauki zdalnej. Dlatego oświatowcy apelują do resortu edukacji: odłóżmy tę nową formułę na dwa lata.

17.04.2021

Strasburg: Ustawowy obowiązek zaszczepienia dziecka nie narusza prawa do poszanowania życia rodzinnego

Pacjent Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 8 kwietnia 2021 r. stwierdził, iż ustawowy obowiązek szczepień dzieci nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego rodziców i dzieci. Zdaniem Trybunału, czeska regulacja szczepień nie jest nieuzasadniona i nieproporcjonalna, a odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola ma charakter prewencyjny, a nie karzący.

12.04.2021

Uczniowie wyręczają państwo w pomocy szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Zdalne nauczanie uderzyło nie tylko w uczniów i nauczycieli, ale również we właścicieli szkolnych sklepików. W pomoc dla ulubionych pań i panów ze sklepiku zaangażowali się uczniowie. Rząd zabiera się do tego dość opieszale - na razie planowane jest poszerzenie kategorii firm objętych pomocą, ale niekoniecznie uratuje to właścicieli sklepików.

08.04.2021

Nauczyciel opiekujący się oddziałem przedszkolnym z prawem do dodatku

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Część samorządów ogranicza wydatki na dodatki funkcyjne dla nauczycieli przedszkoli - zwracają uwagę posłowie. Chodzi o uzależnianie wypłaty dodatku od liczby godzin pensum wychowawcy. Resort edukacji wyjaśnia, że taka praktyka jest niezgodna z prawem. I podkreśla, że dodatek funkcyjny dla nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym jest dodatkiem obligatoryjnym.

07.04.2021

Świadectwa będą lepiej chronione przed fałszerstwem

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zamierza wymienić druki świadectw i dyplomów - chodzi o lepsze zabezpieczenia tych dokumentów. Nowe wymogi dla kategorii dokumentów, do której należą świadectwa, wprowadziło ministerstwo spraw wewnętrznych. Zmiany obejmą też arkusze ocen i suplementy do dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

02.04.2021

Ustawa opublikowana - będzie monitoring losów absolwentów szkół ponadpodstawowych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Opublikowano nowelizację Prawa oświatowego, która przewiduje monitorowanie losów absolwentów szkół ponadpodstawowych. Teraz są oni pomijani - monitoruje się tylko ekonomiczne kariery absolwentów szkół wyższych. Nie wiadomo więc, jak na rynku pracy radzą sobie osoby po szkołach branżowych lub specjalnych.

01.04.2021

Na egzaminach bez maseczek - rząd zaktualizował rozporządzenie

Zarządzanie oświatą

Resort zdrowia usunął luki w rozporządzeniu epidemicznym tak, by umożliwić organizację egzaminów ósmoklasisty i matur. Nauczyciele zasiadający w zespołach egzaminacyjnych mogą nocować w hotelach, zdający są zwolnieni z obowiązku noszenia maseczki, a przy przekraczaniu granicy w celu zdawania egzaminu, nie trzeba odbywać kwarantanny.

31.03.2021

SN: Likwidacja szkoły utrudnia przywrócenie do pracy

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Sąd Najwyższy odmówił nauczycielce szkoły podstawowej przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Dlatego, że trzy lata wcześniej skargę powódki rozpoznał i zgodził się, że nauczycielce trzeba wypłacić odszkodowanie za wypowiedzenie umowy o pracę. Niemożliwe jest jednak przywrócenie jej do pracy, gdyż szkołę zlikwidowano, a nie ma następcy prawnego.

29.03.2021

Minister: Nowy Ład to liczne zmiany w oświacie i nauce

Zarządzanie oświatą

Edukacja, nauka, szkolnictwo wyższe to są obszary, w których naprawdę będziemy mieli wiele nowości - zapowiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Nie wiadomo jeszcze, na czym mają polegać zmiany w tych obszarach, minister Czarnek zapowiada, że będą to " dobre nowości, z których będziemy się cieszyć".

24.03.2021

Czarnek: Szkoły bezpieczne, ale trzeba je było zamknąć

Zarządzanie oświatą

W szkołach nie ma szczególnie wielu ognisk zakaźnych i wysokiej transmisji wirusa - ocenia minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek. Dodał jednak, że trzeba je było zamknąć, żeby ograniczyć mobilność społeczną - bo "ponad 1,2 mln dzieci wraz z opiekunami to kilka milionów osób w ruchu każdego dnia".

22.03.2021

Zmiany w maturach od 2023 r. - jest nowe rozporządzenie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dwa zadania na egzaminie ustnym z języka polskiego i dłuższy czas egzaminów pisemnych – takie m.in. zmiany w maturach od wiosny 2023 r. przewiduje opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra edukacji i nauki. Maturę według tych zasad zdawać będą uczniowie z obecnych drugich klas szkół ponadpodstawowych powstałych w wyniku reformy edukacji.

18.03.2021

Będą dodatkowe zajęcia dla wyrównania braków po nauce zdalnej

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które pozwolą wprowadzić w szkołach dodatkowe zajęcia dla uzupełnienia powstałych w wyniku nauki zdalnej ewentualnych braków w opanowaniu wymagań ustalonych w podstawie programowej. Projekt, który przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, przewiduje powiększenie w tym celu subwencji oświatowej.

16.03.2021

Jedna dawka szczepionki nie uchroni nauczyciela przed kwarantanną

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Nauczyciel po jednej dawce szczepionki nie jest zwolniony z kwarantanny - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem zwolnione są osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z dwóch dawek, oraz ci, którzy mają negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.

15.03.2021

Tarcza antykryzysowa nie dla szkolnych stomatologów

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje na razie wsparcia finansowego szkolnych gabinetów dentystycznych z tarczy antykryzysowej. Środowisko dentystów odpowiada – to marnowanie potencjału gabinetów stomatologicznych zlokalizowanych w szkołach i działanie na szkodę przyszłego pokolenia Polaków zmagającego się z próchnicą.

15.03.2021