„Leśna szkoła z klimatem” to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.
NSA: Nowy właściciel lasu ochronnego musi sporo zapłacić za jego wycinkę>>
Lekcje pomogą chronić przed pożarami lasów
Inny ważny w okresie letnim temat, który będzie poruszany to ochrona przeciwpożarowa lasu. Dzięki zajęciom w terenie dzieci zobaczą punkty czerpania wody, dowiedzą się jak funkcjonuje Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w nadleśnictwie, czemu służą dostrzegalnie przeciwpożarowe i po co leśnikom radiotelefony. – Zależy nam, aby w atrakcyjny i przystępy sposób umożliwić dzieciom i młodzieży poznawanie otaczającej ich przyrody poprzez obcowanie z nią, np. wspólne poznawanie gatunków drzew i roślin, rozpoznawanie tropów zwierząt czy obserwacje ornitologiczne. W trakcie ekolekcji leśnicy będą też przypominać jak zachować się w lesie, m.in. zetknięciu z dzikimi i chorymi zwierzętami” – zaznacza wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
Poprzez realizowanie grupowych aktywności w plenerze, program będzie też wspierał rozwój kompetencji interpersonalnych, umiejętności uczenia się i pracy w grupie, komunikacji, logicznego myślenia, kreatywności oraz samodzielności.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.