Więcej nie znaczy lepiej - konieczne odchudzenie podstawy programowej historii

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Podstawa programowa historii powinna zostać odchudzona - uważa dr Piotr Kroll pełnomocnik do spraw specjalizacji nauczycielskiej na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Uważa, że powinno się w niej znaleźć więcej historii społecznej, gospodarczej, historii mentalności i kultury.

24.03.2021

Nauczycielskie wyrównania gwoździem do trumny dla części gminnych kas

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty

Pandemia sprawiła, że część gmin miała spory problem z osiągnięciem średnich wynagrodzeń nauczycieli – co oznacza, że musiała płacić pedagogom wyrównanie. Niektóre tak duże, że oznaczało konieczność zaciągnięcia pożyczek. Resort edukacji niepokoju samorządów nie podziela i zapewnia, że rządowe nakłady na edukację rosną z każdym rokiem.

23.03.2021

Zdalne lekcje przez konieczność kontrolowania nauczycieli?

Kadry w oświacie

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców apeluje o zmianę zasad zdalnej edukacji, w tym przede wszystkim o ograniczenie liczby godzin, które dzieci spędzają przed komputerem. Tomasz i Karolina Elbanowscy stawiają tezę, że taka organizacja pracy służy przede wszystkim kontrolowaniu pracy nauczycieli.

10.03.2021

Kolejni pedagodzy będą wyłączeni spod Karty Nauczyciela

Kadry w oświacie

MEN planuje zmiany w przepisach dotyczących edukacji włączającej. Związkowcy obawiają się, że zmiana wyłączy spod Karty Nauczyciela kolejnych pedagogów. Stanie się to na skutek przekształcenia poradni psychologiczno-pedagogicznych - według związkowców może to skutkować znacznym zwiększeniem pensum.

09.03.2021

Epidemia wstrzymuje zmiany w Karcie Nauczyciela, ale MEN planuje je jeszcze w tym roku

Kadry w oświacie

Resort edukacji jeszcze w tym roku planuje zmiany w Karcie Nauczyciela, choć przez epidemię się opóźniają. MEiN zapewnia, że wszelkie decyzje będą podjęte w porozumieniu z zainteresowanymi środowiskami, niekoniecznie jednak zgodnie z ich opiniami, bo tłumaczy, że minister musi brać pod uwagę różne czynniki.

06.03.2021

Starsi nauczyciele do szczepienia, pracownicy obsługi poczekają

Kadry w oświacie Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku na szczepienia mogą rejestrować się nauczyciele do 69. roku życia, zdarzają się jednak problemy ze znalezieniem ich na listach w systemie informacji oświatowej. Natomiast mimo wcześniejszych obietnic, dłużej na zaszczepienie poczekają pracownicy niepedagogiczni placówek oświatowych.

04.03.2021

Prof. Horban o opóźnieniu szczepień nauczycieli. MZ uspokaja

Kadry w oświacie Koronawirus

Uważam, że należy przerwać szczepienia nauczycieli zdecydowanie. Możemy do tych szczepień wrócić za miesiąc czy za dwa, jeżeli będziemy mieli nową szczepionkę – powiedział doradca rządu prof. Andrzej Horban. Resort zdrowia jednak uspokaja, że nie zamierza rezygnować ze szczepienia pedagogów.

01.03.2021

Raport: Nauczyciele przeciążeni obowiązkami i odpowiedzialnością

Kadry w oświacie

Nauczyciele czują się przeciążeni, obarczeni zbyt rozległymi obowiązkami administracyjnymi i odpowiedzialnością za dobrostan uczniów. Zmagają się też z niską samooceną i niskimi poczuciem własnej wartości - wynika z raportu „PowerED. Jak przeciwdziałać wykluczeniom w edukacji?”.

27.02.2021

Czarnek: Nie zamierzamy likwidować poradni psychologiczno-pedagogicznych

Kadry w oświacie

Nie ma planów likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznych, nie ma planów likwidacji również statusu nauczyciela pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznych - zadeklarował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślał też, że jego resort nie zamierza zlikwidować szkół specjalnych.

24.02.2021

"Trzynastka" to nie owocowe wtorki - szkoła nie może z niej zrezygnować

Kadry w oświacie Prawo pracy Finansowanie oświaty

Szkoła i jej organ prowadzący nie mogą ot tak sobie zaoszczędzić na wypłatach „trzynastek”. Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczyciela wynika wprost z ustawy i dyrektor, który odmawia wypłaty wynagrodzenia pedagogowi, naraża się na odpowiedzialność. Wyjątkiem są szkoły niepubliczne.

24.02.2021

Ruszają szczepienia nauczycieli, najpierw dla uczących stacjonarnie

Kadry w oświacie Koronawirus

Na szczepienia zarejestrowało się już 268 tys. nauczycieli m.in. uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. To oni mieli pierwszeństwo w kolejce. W piątek, 12 lutego pierwsze osoby z tej grupy otrzymały pierwsze dawki szczepionek. Od poniedziałku, 15 lutego rusza kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 60. roku życia oraz nauczycieli akademickich.

12.02.2021

Będziesz memem - cyberprzemoc powszechna podczas zdalnego nauczania

Prawo karne Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Zamiast wyzwisk na korytarzu ośmieszający filmik na Youtube - dręczyciele ze szkół przenieśli swoją aktywność do internetu. Łatwo nagrać, jak kolega jąka się podczas zdalnej lekcji lub zrobić zrzut ekranu z jego głupią miną. Uczniowie, ale także placówki oświatowe nie do końca radzą sobie z tym zjawiskiem. A to problem wychowawczy i prawny.

09.02.2021

Od niedzieli testy przesiewowe dla nauczycieli

Kadry w oświacie Koronawirus

Od 7 lutego rozpoczynają powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych, w kolejnym tygodniu ruszą testy dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach. Osoby, które chorowały na COVID-19, tzw. ozdrowieńcy oraz pozostały personel szkoły nie będą uczestniczyli w badaniu.

05.02.2021

Szczepienie niekoniecznie dla starszych pedagogów?

Kadry w oświacie

Nauczyciele mają zostać zaszczepieni szczepionką AstraZeneca, której część krajów nie zaleca dla osób powyżej 60. roku życia. Zaniepokoiło to Związek Nauczycielstwa Polskiego, który apeluje o szczepionki o najwyższej skuteczności. Związkowcy krytykują przekaz resortu zdrowia, według którego szczepionka jest tak samo dobra jak inne.

03.02.2021

Nauczyciele dostaną szczepionkę AstraZeneca

Kadry w oświacie

Nauczyciele są w pierwszej kolejności" do szczepień preparatem firmy AstraZeneca tak, "żeby działo się to równolegle z otwieraniem czy przywracaniem edukacji" - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Do 14 lutego przeprowadzone zostaną badania przesiewowe nauczycieli. Od ich wyniku zależeć będzie powrót pedagogów do szkół.

01.02.2021

Szkolne wojny - rodzic kontratakuje

Kadry w oświacie

Dzięki zdalnej edukacji szkoła wkracza w nową erę - już nie "pani uwzięła się" na ucznia, ale coraz częściej rodzice na panią. Podpowiadają i kłócą się o oceny, a w spory z nauczycielami angażują dzieci, którym bez ogródek zdradzają np., że nie ma co słuchać anglistki, bo ta i tak wkrótce zniknie ze szkoły. Niektóre działania rodziców mogą nosić nawet... znamiona przestępstwa.

30.01.2021

Nauczyciele nie dostaną pieniędzy za konsultacje z uczniami

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty

Nauczyciele prowadzą konsultacje dla uczniów klas szkół podstawowych, liceów i techników. Za zajęcia te nie otrzymują dodatkowych pieniędzy, choć część pedagogów uważa, że powinny być one dodatkowo płatne, skoro stanowią dodatkowy obowiązek. Chyba, że taki obowiązek nauczycieli jest zapisany w statucie szkoły.

29.01.2021

Czarnek: Mam nadzieję na zaszczepienie pedagogów w pierwszym kwartale

Kadry w oświacie

Mam nadzieję, że nauczyciele zostaną zaszczepieni jeszcze w I kwartale, choć na razie informacje, jakie mamy, to jest drugi kwartał - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapewnił, że walczy o to, by nauczyciele zostali zaszczepieni jak najszybciej - mówił.

21.01.2021

Nauczyciele na razie bez szans na szczepienie

Kadry w oświacie

Mamy ograniczenia związane z liczbą dostaw szczepień - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że nie ma na razie szans, by nauczyciele klas I-III zostali zaszczepieni szybciej, bo szczepionki, które otrzyma Polska są potrzebne na zaszczepienie chorych i seniorów.

12.01.2021

Nauczyciele w szkołach za granicą z możliwością awansu

Kadry w oświacie

Od 1 stycznia 2021 r. nauczyciele pracujący w szkołach za granicą mogą awansować na tych samych zasadach, co pedagodzy zatrudnieni w kraju. Zmiany wprowadzono przy okazji reformy szkolnictwa zawodowego. Ustawa wprowadza preferencyjne warunki dla nauczycieli z dłuższym stażem.

11.01.2021