Krajowa Administracja Skarbowa coraz częściej walczy z nadużyciami w handlu, wykorzystując nabycia sprawdzające. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, zgodnie z art. 94k ustawy o KAS, to rozwiązanie polegające na zakupie towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzanego z obowiązków w zakresie:

  • ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej;
  • wydawania nabywcy paragonu fiskalnego.

- Na podstawie nabyć sprawdzających zrealizowanych w I półroczu 2024 r. w całym kraju nieprawidłowości w branży gastronomicznej osiągnęły poziom ok. 27 proc., przy czym działania prowadzone w dni świąteczne charakteryzowały się nawet 46 proc. poziomem nieprawidłowości. Tym samym, działania wobec tej branży, prowadzone z wykorzystaniem nabyć sprawdzających mają pełne uzasadnienie - wyjaśnia wiceminister finansów Zbigniew Stawicki w odpowiedzi na interpelację poselską nr 4504. 

 

Nie wystarczy wydrukować, trzeba wydać

Paragonu nie wystarczy jednak wydrukować. MF wyjaśnia, że zgodnie z par. 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, podatnicy, prowadząc ewidencję, wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto