Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 19 września 2024 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie art. 112 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 127 i 1089) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 sierpnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 638 oraz z 2017 r. poz. 1703) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1-5 otrzymują brzmienie:

"§ 1. Służba kandydacka w Państwowej Straży Pożarnej jest odbywana w Akademii Pożarniczej i w szkołach aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "szkołami PSP".

§ 2. Do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej "służbą kandydacką", przyjmuje się osobę, która spełnia wymagania, o których mowa w art. 28 ust. 1 i art. 112 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, oraz:

1) uzyskała świadectwo dojrzałości,

2) w roku kalendarzowym, w którym ubiega się o przyjęcie do służby kandydackiej, nie ukończyła 26 roku życia,

3) spełnia wymagania określone w postępowaniu rekrutacyjnym,

4) zaliczyła test sprawności fizycznej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 28 ust. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej,

5) zaliczyła sprawdzian z pływania.

§ 3. 1. Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej, zwana dalej "kandydatem", składa podanie do komendanta szkoły PSP w terminie do dnia 31 maja.

2. Podanie zawiera:

1) imię i nazwisko kandydata, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL (o ile został nadany) oraz jego obywatelstwo,

2) imiona rodziców kandydata,

3) adres miejsca zamieszkania kandydata,

4) adres do korespondencji,

5) adres poczty elektronicznej i numer telefonu kandydata, o ile je posiada.

3. Kandydat dołącza do podania następujące oświadczenia i dokumenty:

1) świadectwo dojrzałości,

2) oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych,

3) zobowiązanie do pełnienia służby po ukończeniu nauki,

4) zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do przystąpienia do testu sprawności fizycznej oraz sprawdzianu z pływania,

5) zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z postępowaniem o przyjęcie do służby kandydackiej,

6) dowód wniesienia opłaty, o której mowa w § 5.

4. W przypadku gdy kandydat przystąpił do egzaminu maturalnego w roku kalendarzowym, w którym ubiega się o przyjęcie do służby kandydackiej, składa świadectwo dojrzałości w terminie określonym w postępowaniu rekrutacyjnym.

§ 4. Komendant szkoły PSP dokonuje wstępnej kwalifikacji podań oraz dołączonych do nich oświadczeń i dokumentów, w wyniku której osobie niespełniającej warunków określonych w § 2 pkt 1-3 oraz § 3 zwraca złożone dokumenty, podając przyczyny niezakwalifikowania tej osoby do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

§ 5. Kandydat jest obowiązany wnieść opłatę w wysokości ustalonej przez komendanta szkoły PSP. Wysokość opłaty nie może przewyższać planowanych kosztów związanych z przeprowadzeniem postępowania rekrutacyjnego.";

2)
uchyla się § 7;
3)
w § 8:
a)
w ust. 2 w pkt 1 lit. b otrzymuje brzmienie:

"b) ustalenia punktów rekrutacyjnych:

– w przypadku Akademii Pożarniczej - na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw wewnętrznych wydanej na podstawie art. 443 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm. 2 ),

– w przypadku szkół aspirantów Państwowej Straży Pożarnej - zgodnie ze szczegółowymi zasadami określonymi w załączniku nr 3 do rozporządzenia, ",

b)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Komisja do przeprowadzenia testu sprawności fizycznej:

1) przeprowadza:

a) test sprawności fizycznej,

b) sprawdzian z pływania,

2) sporządza protokół wyników testu sprawności fizycznej, który przekazuje komisji rekrutacyjnej.";

4)
w § 12 w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) immatrykulacji - w przypadku słuchaczy Akademii Pożarniczej.";

5)
uchyla się załączniki nr 1 i 2;
6)
załącznik nr 3 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem stosuje się w sprawach dotyczących przyjęcia do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej, począwszy od roku szkolnego 2025/2026 i roku akademickiego 2026/2027.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY USTALANIA PUNKTÓW REKRUTACYJNYCH

1. Od kandydata wymaga się, aby w części pisemnej egzaminu maturalnego przystąpił do egzaminu z przedmiotów: matematyka i język obcy.

2. Kandydatom, którzy przystąpili w części pisemnej egzaminu maturalnego do jednego z dodatkowych przedmiotów: fizyka, chemia, informatyka albo biologia, wyniki tego egzaminu uwzględnia się przy obliczaniu punktów rekrutacyjnych.

3. Wyniki z części pisemnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów wymienionych w pkt 1 i 2 przelicza się, przyjmując większą z dwóch liczb: 0,7 × P lub 1 × R, gdzie:

P - oznacza wynik procentowy uzyskany na poziomie podstawowym,

R - oznacza wynik procentowy uzyskany na poziomie rozszerzonym.

4. Punkty rekrutacyjne oblicza się według wzoru:

W = 1 × M + 0,5 × J + 0,8 × D

gdzie:

W - oznacza wynik końcowy kandydata,

M - oznacza wynik z matematyki,

J - oznacza wynik z języka obcego,

D - oznacza najlepszy uzyskany wynik z przedmiotu dodatkowego (fizyka, chemia, informatyka albo biologia), jeżeli kandydat przystąpił do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 1088, 1234, 1672, 1872 i 2005 oraz z 2024 r. poz. 124, 227 i 1089.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1421

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej.
Data aktu: 19/09/2024
Data ogłoszenia: 26/09/2024