Szefowie gminnych wydziałów oświaty, z którymi rozmawialiśmy mówią, że wnioski o nauczycielskie 500 plus wpływają stopniowo i powoli - przewidują, że najwięcej wpłynie ostatniego dnia. Dokumenty, które będą podstawą wypłaty pieniędzy, nauczyciele muszą dostarczyć do dyrektora szkoły, w której pracują.

 

Pieniądze dotarły, ale nie wszędzie

Karolina Gałecka, rzecznik prasowy stołecznego magistratu mówi nam, że środki wpłynęły do Urzędu m.st. Warszawy 27 listopada. Nauczyciele składają teraz wnioski do dyrektorów szkół. Następnie dyrektorzy przekażą listy uprawnionych do dzielnicowych biur finansów oświaty, które je zweryfikują i prześlą do urzędów dzielnicy.

- Kolejnym krokiem będzie przekazanie przez dzielnice informacji  o wysokości środków do Biura Edukacji. Dzielnicowe biura finansów oświaty zajmą się również wypłatą świadczeń dla nauczycieli - wyjaśnia.

 

Podobnie było w Urzędzie Gminy Zbrosławice, gdzie pieniądze wpłynęły 30 listopada z konta Ministerstwa Finansów w Narodowym Banku Polskim. Również Urząd Gminy Łapanów otrzymał środki na konto 30 listopada. Gminy czekają na wnioski i dyspozycje od dyrektorów placówek i będą wypłacały pieniądze na konta nauczycieli.

Joanna Wons-Kleta, wójt Pawonkowa, uczestniczka Akademii Samorządowej Fundacji Batorego, podkreśla, że wpływ środków odnotowano 30 listopada. - Środków nie możemy wydatkować przed przyjęciem ich do budżetu przez Radę Gminy w Pawonkowie. Sesję planujemy 14 grudnia - dodaje. Dyrektorzy zweryfikowane listy nauczycielskich wniosków muszą najpóźniej dostarczyć do Urzędu Gminy 11 grudnia. Czas na wypłaty przewidziano do 31 grudnia.

- W Systemie Informacji Oświatowej widzimy już listę nauczycieli uprawnionych do tego zasiłku, ich liczba pokrywa się z ilością otrzymanych środków. Widzimy jednak kilka przypadków, które muszą zostać zweryfikowane, być może sytuacja tych nauczycieli  - m.in. urlop zdrowotny - nie zostały we właściwym czasie oznaczone w SIO, stąd te nieścisłości - mówi.

 

Pieniądze nie wszędzie jednak dotarły - jak mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, pieniądze nie wpłynęły, a dyrektorzy szkół spodziewają się ich do 11 grudnia

Monika Domagała-Janowska, radna gminy Kozielice, uczestniczka Akademii Samorządowej Fundacji Batorego mówi, że środki nie wpłynęły jeszcze na konto gminy. - Jeśli chodzi o zainteresowanie to 100 proc. uprawnionych nauczycieli jedynej jednostki podległej gminie Kozielice złożyło wniosek - mówi.
 

Pieniądze bezpośrednio od  MF

Jak informuje Justyna Sadlak z Biura Prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej, pieniądze przekazuje Minister Finansów na konta organów prowadzących w ramach zwiększenia subwencji oświatowej. Podział dodatkowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej odbywał się proporcjonalnie do liczby nauczycieli, którym przysługuje jednorazowe dofinansowanie.

- Nie docierają do nas sygnały, by był w tej materii jakiś problem - mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - Zostało jeszcze trochę czasu na składanie wniosków, więc być może dlatego część samorządów jeszcze czeka na pieniądze. W przyszłym tygodniu, po upływie terminu na składanie wniosków, zamierzamy przeprowadzić ankietę i zebrać od nauczycieli informację, jak przebiegała cała akcja - mówi wiceprezes ZNP.

 

Dla kogo pieniądze na zakup sprzętu?

Wniosek o dofinansowanie nauczyciel będzie składał w szkole, w której jest zatrudniony. Jeżeli zakup nastąpił od 1 września br. do 20 listopada br. to do wniosku dołącza się oryginał lub kopię paragonu oraz oświadczenie nauczyciela, że paragon dotyczy wymienionego w rozporządzeniu, zakupionego sprzętu, oprogramowania lub usługi. Wszystkie zakupy dokonane po 20 listopada 2020 r. nauczyciel musi udokumentować imiennym dowodem zakupu.

 

Dofinansowanie przysługuje wszystkim nauczycielom za wyjątkiem: nauczycieli oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wymaga się, by byli zatrudnieni w jednostce systemu oświaty w dniu 2 listopada 2020 r. oraz w dniu wypłaty dofinansowania

Dofinansowanie nie przysługuje:

  1. nauczycielom przebywającym do dnia 7 grudnia 2020 r. na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopach: wychowawczym, dla poratowania zdrowia, macierzyńskim, rodzicielskim lub na warunkach urlopu macierzyńskiego;
  2. nauczycielom przebywającym w dniu 7 grudnia 2020 r. na urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni;
  3. nauczycielom, którzy do dnia 7 grudnia 2020 r. byli urlopowani lub całkowicie zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 263).

 

Przypominamy wzór wniosku na 500 plus dla nauczycieli