- Jeżeli chodzi o kolejność, to z panem ministrem Czarnkiem uzgodniliśmy, że kolejne kroki będą dotyczyły przede wszystkim klas ósmych i klas maturalnych, bo to są osoby, które przygotowują się do egzaminów i w tej kolejności będą wprowadzane do szkół - wyjaśnił minister. Ale oczywiście będziemy przede wszystkim patrzyli na wyniki przesiewu i na wyniki związane z sytuacją epidemiczną – mówił.
Szkoła nie może zwolnić za brak szczepienia na COVID-19>>
Szczepienia preparatem AstraZeneca
Wcześniej w radiu RMF FM powiedział że klasy IV-VIII wrócą do szkół nie wcześniej niż w marcu. Na konferencji zaznaczył, że nauczyciele są w pierwszej kolejności" do szczepień preparatem firmy AstraZeneca, "tak żeby działo się to równolegle z otwieranie czy przywracaniem edukacji". Szczepionka ma trafić do Polski 10 lutego.
Związek Nauczycielstwa Polskiego w komunikacie na swoim Facebooku zauważa jednak, że choć Europejska Agencja Leków (EMA) wprawdzie dopuściła w piątek tę szczepionkę także dla osób starszych, to niemieckie służby sanitarne ograniczyły jej stosowanie tylko do osób do 64. roku życia. Decyzja ta wynika z niewielkiej grupy seniorów, która wzięła udział w ostatnim, trzecim etapie badań klinicznych nad szczepionką. To oznacza, że preparat może okazać się nieskuteczny w przypadku starszych pedagogów.
Zgłoszenia przekazują szkoły
Nauczyciele chęć poddania się testowi mogą zgłosić w swojej szkole lub przedszkolu - lista przekazana zostanie do właściwej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno- epidemiologicznej. Badanie ma dotyczyć tych samych nauczycieli, którzy poddali się badaniu w styczniu i mieli wynik negatywny, a zatem:
- Nauczycieli szkół podstawowych klas I- III szkół podstawowych, w tym pracujących w świetlicy, bibliotece (nie dotyczy innych osób, np. pomocy nauczyciela).
- Nauczycieli klas I- III specjalnych szkół podstawowych.
A także dotychczas nietestowanych nauczycieli przedszkoli, w tym specjalnych (z wyłączeniem innych form wychowania przedszkolnego- decyzja o ich ewentualnym włączeniu będzie zależała od liczby zgłoszonych nauczycieli przedszkoli). Zapisy już ruszyły.
Podczas trwającej od 11 do 17 stycznia wspólnej akcji testowania i badania nauczycieli oraz pracowników administracyjnych szkół na obecność koronawirusa wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Wyniki otrzymało około 134 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 2591 osób tj. 2 proc. wszystkich wyników badań. Podsumowujemy akcję Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.