WSA: Podwyższając wynagrodzenia nauczycieli, trzeba wysłuchać związkowców

Kadry w oświacie

Wyrażenie opinii o gotowym już projekcie uchwały nie jest tym samym, co podejmowanie działań w celu ustalenia treści tego aktu na etapie jego tworzenia. Wójt gminy nie dopełnił obowiązku uzgodnienia regulaminu wynagradzania nauczycieli ze związkami zawodowymi – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

14.06.2019

Dyrektor w szkole za granicą na rok bez wymaganych kwalifikacji

Kadry w oświacie

Resort edukacji chce ułatwić powoływanie dyrektorów szkół za granicą. Czasowo będzie można będzie powierzyć tę funkcję osobie, która nie spełnia określonych w przepisach wymagań. Zmiany obejmą też pracowników Szkół Europejskich.

12.06.2019

Będzie minimalna kwota dodatku dla wychowawców, ale nie w przedszkolu

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Karta Nauczyciela będzie określać minimalną kwotę dodatku za wychowawstwo. To realizacja jednej z obietnic, którą MEN w czasie strajku złożyło "Solidarności". Według wiceprezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w projekcie zapomniano o dodatkach dla nauczycieli przedszkoli.

12.06.2019

Prof. Jeżowski: Zamiast dotacji pensje nauczycieli w układzie zbiorowym

Kadry w oświacie

Związki zawodowe od dawna postulują, by wynagrodzenia nauczycieli wypłacane były w formie dotacji. Może to jednak pogrążyć samorządowe kasy. Według prof. Antoniego Jeżowskiego należałoby raczej pomyśleć o uzależnieniu wynagrodzeń od układów zbiorowych. Ale skutkiem byłoby większe zróżnicowanie pensji w poszczególnych gminach.

11.06.2019

Nauczyciel bez obowiązkowej oceny, ale i bez dodatku

Kadry w oświacie

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie rozszerzy uprawnienia do dodatku za wyróżniającą pracę na wszystkich nauczycieli niezależnie od stopnia awansu. Resort zmienił koncepcję i w ogóle wycofa się z wprowadzonych w 2018 r. zasad oceniania pedagogów. A przy okazji również z dodatku dla najlepszych.

11.06.2019

Minister zapowiada wdrożenie uzgodnień sprzed strajku nauczycieli

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W najbliższym czasie będziemy chcieli wywiązać się z tych porozumień, które zawarliśmy jeszcze przed wybuchem strajku nauczycieli - zadeklarował w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Z jego wypowiedzi wynika, że chodzi przede wszystkim o porozumienie zawarte z Solidarnością.

06.06.2019

Prawo oświatowe przyczynia się do wypalenia zawodowego nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy BHP

Kolejne zmiany w przepisach prawa oświatowego nakładają na szkoły duży rygor wykonywalności, obowiązku, kontroli, narzucanych rozwiązań. Tymczasem możliwość przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu to przede wszystkim środowisko, gdzie mamy autonomię, kreatywność, dobrą komunikację, motywację i wsparcie - uważa Jarosław Kordziński

06.06.2019

MEN: Poprawa wynagrodzeń nauczycieli to priorytet

Kadry w oświacie

Poprawa wynagrodzeń nauczycieli to jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nauczyciele są grupą zawodową, która wykonuje pracę o szczególnym znaczeniu, dlatego wszelkie regulacje płacowe dla tej grupy powinny być odpowiednie do rangi wykonywanego zawodu - podkreśla wiceminister edukacji Maciej Kopeć

23.05.2019

Zmiany w Karcie Nauczyciela w skróconym trybie

Kadry w oświacie

Zmiany w Karcie Nauczyciela najprawdopodobniej już wkrótce przejdą całą procedurę legislacyjną. Resort edukacji chce, by były uchwalone jako projekt poselski. Ustawa ma wdrożyć rozwiązania, które MEN zapowiadał w negocjacjach ze związkami zawodowymi.

17.05.2019

Nauczyciel jednak nie będzie urzędnikiem

Kadry w oświacie

Nauczyciele nie będą urzędnikami - pogłoski o pracach nad kodeksem urzędniczym dementuje ministerstwo przedsiębiorczości. Takie rozwiązanie miała proponować szefowa tego resortu Jadwiga Emilewicz. Pedagodzy w służbie cywilnej mogliby liczyć na wyższe dodatki, ale jednocześnie zostaliby objęci zakazem strajku.

17.05.2019

Nauczyciel z wyższym wynagrodzeniem, ale bez możliwości strajku

Kadry w oświacie

W ministerstwie przedsiębiorczości pojawił się pomysł, by nauczyciele zostali członkami korpusu służby cywilnej. Zyskaliby prawo do dodatków, zachowując wiele posiadanych uprawnień. Nie mogliby natomiast strajkować i zmieniłyby się kryteria naboru.

15.05.2019

Wypłaty za strajk mogą się skończyć odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Rozbieżne interpretacje prawa w sprawie wypłat wynagrodzeń dla nauczycieli za strajk powodują, że samorządy i dyrektorzy szkół muszą sami zdecydować, jak rozwiązać ten problem. Korporacje samorządowe próbują pomóc. Mimo, że samorząd ma swobodę działania w granicach prawa, jego samodzielność finansowa jest niedookreślona.

10.05.2019

Kolejna tura rozmów w ramach okrągłego stołu ws. oświaty

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Rząd chce kontynuować rozmowy z nauczycielami w ramach okrągłego stołu ws. oświaty. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 10 maja. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska ponownie zaprosiła do udziału w obradach ZNP. - Tylko w wyniku szerokiego dialogu, porozumienia możemy wypracować najlepsze rozwiązania - mówiła we wtorek.

09.05.2019

Zakaz strajku w oświacie. Nowy pomysł w komisji petycji

Kadry w oświacie

Nauczyciele nie powinni mieć prawa do strajku w czasie egzaminów, bo to zagraża dobru uczniów - uważają autorzy petycji, która wpłynęła do Sejmu. Uzasadniają to konstytucyjnym prawem do nauki. Tymczasem zdaniem ekspertów nie ma podstaw, by wprowadzić taką regulację.

09.05.2019

Kolejna fala fałszywych alarmów bombowych na maturach

Kadry w oświacie

We wtorek 7 maja kolejne szkoły, w których odbywały się matury, otrzymały zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego. W większości z nich, egzamin - tego dnia była to matematyka - odbył się bez opóźnień - w jednej został przerwany.

07.05.2019

WSA: Odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego tylko w wyjątkowych sytuacjach

Kadry w oświacie Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Jeśli w trakcie roku szkolnego zapada decyzja o odwołaniu dyrektora szkoły w trybie bez wypowiedzenia, to musi ona wynikać z zaistnienia tzw. szczególnie uzasadnionego przypadku. Długotrwały konflikt dyrektora ze współpracownikami nie uzasadnia podjęcia takich kroków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

03.05.2019

Klasyfikacja absolwentów we wszystkich szkołach

Kadry w oświacie

We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce zakończono klasyfikację absolwentów. Tym samym 270 tys. tegorocznych absolwentów szkół już w najbliższy poniedziałek, 6 maja br. przystąpi do egzaminu maturalnego.Tylko 200 szkół skorzystało z nowych przepisów.

30.04.2019

We wtorek druga tura "okrągłego stołu". ZNP nie weźmie udziału 

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej ponad 100 osób ma uczestniczyć w pracach zaplanowanych na wtorek 30 kwietnia pięciu podstolików podczas drugiej tury debaty przy okrągłym stole edukacyjnym. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału tym wydarzeniu, mimo zaproszenia premiera.

29.04.2019

RPO też podkreśla, MEN nie ma prawa zbierać danych strajkujących

Kadry w oświacie

MEN domagało się w czasie strajku, by dyrektorzy szkół wpisywali do centralnego Systemu Informacji Oświatowej dane o strajkujących nauczycielach. Według RPO nie ma ku temu podstawy prawnej, a przetwarzanie danych bez odpowiedniego przepisu może naruszać Konstytucję.

29.04.2019