Czarnek: Zaproszenie do rozmów to hucpa w wykonaniu ZNP

Zarządzanie oświatą

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w niedzielę, że wysłane zostało pisemne zaproszenie do miasteczka edukacyjnego dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. - Jeżeli nie skorzysta z zaproszenia, 15 października my podejdziemy pod siedzibę MEiN – zapowiedział Broniarz.

11.10.2022

Dane ZUS: Świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tys. osób

Liczbę osób pobierających świadczenia kompensacyjne i ich przeciętną wysokość zawarto w "Miesięcznej informacji o wybranych świadczeniach pieniężnych". W sierpniu 2022 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tys. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

11.10.2022

Awans zawodowy nauczyciela - do 2026 r. dwie ścieżki

Od 1 września 2022 r. zniknęły stopnie: nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Po odbyciu przygotowania do zawodu nauczyciela pedagog obligatoryjnie przystąpi do egzaminu nauczyciela mianowanego. Obowiązująca już nowela daje jednak cztery lata na zdobycie stopnia awansu na dotychczasowych zasadach.

05.10.2022

Protest nauczycieli: ZNP uruchamia miasteczko edukacyjne

Zarządzanie oświatą

Miasteczko to inicjatywa ZNP w ramach trwającej akcji protestacyjnej ws. narastających problemów edukacji. Jest efektem współpracy z Radą Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, Forum Związków Zawodowych, rodzicami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz edukacji.

05.10.2022

Raport RPD: Dzieci optymistyczniej oceniają szkołę niż ich rodzice

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Co piąty uczeń negatywnie ocenia swoją szkołę. To lepiej niż ich rodzice - z funkcjonowania oświaty niezadowolonych jest aż połowa rodziców uczniów. Matki są większymi pesymistkami niż ojcowie, nie ma zaś przy takich ocenach większego znaczenia miejsce zamieszkania rodziców, ich wiek czy status materialny.

04.10.2022

Zarząd komisaryczny za nieogrzanie szkół? Nie ma podstawy prawnej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Minister Przemysław Czarnek zapowiada, że nieogrzewanie szkół przez samorządy i doprowadzenie do przejścia na zdalne nauczanie skończy się ustanowieniem w gminie lub powiecie rządowego komisarza. Obowiązujące obecnie przepisy to jednak wątła podstawa prawna do podjęcia takiej decyzji w tym przypadku, ale zmiany w tym zakresie ma przynieść nowa ustawa.

04.10.2022

Dopłaty na podręczniki dla niepełnosprawnych uczniów

Zarządzanie oświatą

Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023–2025.

03.10.2022

Czarnek: Jeśli samorząd celowo nie ogrzeje szkoły, to wystąpimy o zarząd komisaryczny

Jeżeli któryś samorząd nie wywiąże się z zadań publicznych i celowo nie będzie ogrzewał szkoły, która jest przez niego prowadzona dla jego dzieci, to będziemy występować niezwłocznie o zarząd komisaryczny - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek. Odniósł się w ten sposób do informacji, że niektóre szkoły, na skutek rosnących cen energii elektrycznej, mogą mieć kłopoty z ogrzewaniem budynków i tym samym mogą wprowadzić nauczanie zdalne.

01.10.2022

Mimo zapowiedzi, na razie bez zmian ws. zwolnień z WF

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, semestralne czy dłuższe, będą uznawane tylko wówczas, kiedy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas, lekarz rodzinny - zapowiadał w czasie wakacji minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Miała to być recepta na rosnącą liczbę zwolnień z lekcji wychowania fizycznego w szkołach - na razie jednak przepisy nie uległy zmianie.

01.10.2022

MEiN: Nie ma mowy o likwidacji szkół specjalnych

Zarządzanie oświatą

Szkoły specjalne są absolutnie priorytetem w tym wszystkim, bo od państwa idą kompetencje, fachowa wiedza na temat, jak zająć się tymi wspaniałymi dziećmi, które potrzebują państwa kompetencji – stwierdził minister edukacji Przemysław Czarnek. Podkreślił, że wszystkie pogłoski o jakichkolwiek planach likwidacji szkół specjalnych należy od razu dementować.

30.09.2022

Blisko 4 tys. szkół pobrało arkusze próbnej matury

Zarządzanie oświatą

Arkusze próbnej matury z języka polskiego pobrało z serwisów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych około 3,9 tys. szkół, natomiast dodatkowo arkusze próbne egzaminu maturalnego z języka polskiego pobrało ok. 47 tys. osób - przekazała rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak.

30.09.2022

ZNP: Konieczne podwyżki płac o 20 procent

Zarządzanie oświatą

Chcemy rozmawiać z rodzicami o problemach, z jakimi się zmagamy, o warunkach pracy i nauki w szkołach. Nam – nauczycielom i pracownikom oświaty – zależy na edukacji, rodzicom też – na kształceniu ich dzieci - wskazują związkowcy w informacji na temat akcji protestacyjnej.

28.09.2022

Minister Czarnek przeprasza wszystkich urażonych za swoje słowa o osobach LGBT+

Zarządzanie oświatą

Wycofuję się ze swoich słów, które padły na antenie TVP Info i Radia Maryja, pozostając jednocześnie przy swoich poglądach. Moją intencją nie było urażenie kogokolwiek, w tym także osób ze społeczności LGBT+ – napisał Przemysław Czarnek na Twitterze. Oświadczenie związane jest z jego sporem z prof. Jakubem Urbanikiem.

28.09.2022

W razie zagrożenia szkoła poda uczniom jodek potasu

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Jeżeli w wyniku wojny w Ukrainie dojdzie do skażenia radioaktywnego, szkoły zaangażują się w przeciwdziałanie jego skutkom - podadzą uczniom jodek potasu, który zapobiega uszkodzeniu tarczycy przez izotop jodu 131. W tym celu zbierane są zgody rodziców na podanie specyfiku. Jak podkreślają służby, to działanie czysto prewencyjne, bo na razie takiego zagrożenia nie ma.

28.09.2022

Protest trwa - ZNP wzywa nauczycieli, by nie używali prywatnego sprzętu w pracy

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do pedagogów, by do końca września nie korzystali w pracy z własnego sprzętu. To element akcji protestacyjnej, którą związkowcy prowadzą przeciwko niskim wynagrodzeniom w oświacie i zmianom wprowadzającym nowy system awansu zawodowego nauczycieli.

27.09.2022

ZUS proponuje szkołom lekcje o ubezpieczeniach społecznych

Szkoła i uczeń Emerytury i renty

Rusza dziewiąta już edycja „Lekcji z ZUS” organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla szkół ponadpodstawowych. Co roku uczestniczący w nich uczniowie otrzymują solidną dawkę wiedzy z ubezpieczeń, emerytur, rent czy składek. Jak podkreślają organizatorzy akcji, wiedza zdobyta podczas zajęć z ZUS pozwoli młodym ludziom z pełną świadomością wkroczyć na rynek pracy.

23.09.2022

Episkopat za obowiązkową religią i etyką w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła jednoznaczną potrzebę wsparcia inicjatywy dotyczącej wprowadzenia obowiązkowej lekcji etyki. Lekcje religii i etyki w szkole, katecheza parafialna oraz prace związane z opracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce i dokumentu określającego posługę katechisty były głównymi tematami obrad Komisji.

21.09.2022

„Przygody z Paragrafem” - MS ma ofertę programów edukacyjnych dla szkół

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawiło ofertę programów edukacyjnych pn. „Przygody z Paragrafem”, skierowanych do uczniów szkół podstawowych, klas 7 – 8. Programy przewidują zarówno klasyczne lekcje o prawie jak i różnorodne zajęcia praktyczne i ćwiczenia prowadzone przez profesjonalistów.

21.09.2022

MEiN: 980 mln zł dla samorządów na pokrycie kosztów edukacji dzieci ukraińskich

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Ukraina

Przekazaliśmy na rachunki samorządów 980 mln zł na pokrycie kosztów edukacji dzieci ukraińskich w Polsce - poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I podkreślił, że na utrzymanie ukraińskich dzieci w polskich szkołach Polska nie dostała ani jednego euro z Unii Europejskiej.

21.09.2022

Dyrektor CKE: Dwie formuły matury w 2023 roku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Matura w przyszłym roku wiosną będzie wyglądać inaczej niż w tym roku. Absolwenci 4-letniego liceum będą ją pisać w nowej formule, która jest sprzęgnięta z podstawą programową obowiązującą od 2019 r. Druga, przeprowadzana równolegle z nią, to ostatnia matura dla absolwentów jeszcze 4-letniego technikum, którzy realizują podstawę programową z 2012 roku.

21.09.2022