Okręg Śląski ZNP w ramach pogotowia protestacyjnego wystąpił z pomysłem, by w dniach 26-30 września nauczyciele w całej Polsce zrezygnowali z pracy na własnym sprzęcie. Związkowcy zauważają, że często pedagodzy z własnej kieszeni finansują zakup wielu materiałów edukacyjnych i piśmienniczych oraz pracują na własnym sprzęcie.

Czytaj: Nauczycielskie 500 plus - jest już wzór wniosku>>
ZAPROSZENIE NA SZKOLENIE: Awans zawodowy nauczycieli od 1.09.2022 r. >>>

Żadnego wspierania pracodawcy z własnych zasobów

Związkowcy postulują, by nauczyciele nie używali do celów służbowych własnych telefonów, komputerów i drukarek. Ma to unaocznić skalę problemu. Jest to legalna forma protestu, bo szkoła nie różni się tu szczególnie od innych zakładów pracy - musi zadbać o wyposażenie pracowników.

O tym, że w praktyce bywa z tym ciężko, nauczyciele przekonali się w czasie pandemii, w pierwszej fazie przechodzenia przez szkoły na zdalne nauczanie. W 2020 r. ZNP przeprowadziło badanie ankietowe na ten temat - wzięło w nim udział 8107 nauczycieli. Z odpowiedzi wynikało, że  aż 73 proc. nauczycieli musi pracować na własnym sprzęcie. Na własną rękę podnosili też swoje kompetencje cyfrowe.

 

Zdalne, czy stacjonarne - sprzęt zapewnia szkoła

- Pedagog zatrudniony w szkole w oparciu o stosunek pracy, skierowany do pracy zdalnej ma mieć zapewnione przez pracodawcę narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej, co należy rozumieć jako zapewnienie komputera, oprogramowania i dostępu do internetu - tłumaczy radca prawny Maciej Sokołowski, specjalizujący się w prawie oświatowym. - Z tego obowiązku szkoła (dyrektor) może zwolnić się gdy pracownik posiada własny sprzęt, na którym jest w stanie zapewnić odpowiednie zabezpieczenia dla informacji i danych związanych z wykonywaną pracą - podkreśla.

Zapewnienie przez pracodawcę komputera i dostępu do internetu należy zatem traktować jako zasadę, od której może nastąpić wyjątek tylko na podstawie ustaleń pracownika z pracodawcą i w razie zapewnienia bezpieczeństwa danych na prywatnym sprzęcie pracownika.