Laptop darmowy, sieć płatna? Doposażanie szkół w sprzęt nie bez problemów

Finanse publiczne Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Od września uczniowie i nauczyciele mają mieć lepszy sprzęt - nie ma jednak planu na włączenie urządzeń do procesu edukacyjnego. Problemem może być też infrastruktura, która zostanie przeciążona przez taką liczbę urządzeń - w negocjacjach krajowy plan odbudowy zmodyfikowano tak, że sieci mogą być płatne.

06.07.2023

Kursy dla nauczycieli: „Szkoła dostępna dla wszystkich” - MEiN zachęca do udziału

Zarządzanie oświatą

We wrześniu ruszą kursy dla nauczycieli „Szkoła dostępna dla wszystkich”. Uczestnicy projektu będą poznawać i wdrażać oddziaływania edukacyjno-specjalistyczne skierowane do uczniów i rodziców oraz zespołu nauczycieli danej placówki. Po zrealizowanym cyklu szkoleniowym nauczyciele specjaliści uzyskają status doradców ds. dostępności uczenia się.

05.07.2023

Czarnek: Branżowe Centra Umiejętności ewenementem na skalę UE

Zarządzanie oświatą

Branżowe Centra Umiejętności (BCU) to absolutnie novum nie tylko w polskim systemie oświaty i szkolnictwa zawodowego, ale też na rynku europejskim - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. We wtorek w siedzibie resortu edukacji i nauki odbyła się uroczystość podpisania pierwszych 14 umów na utworzenie centrów.

05.07.2023

Przeciętna wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego to 3500 zł

Kadry w oświacie

Z danych ZUS wynika, że w maju 2023 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,9 tys. osób, a jego przeciętna wysokość wyniosła ok. 3,5 tys. złotych. Liczba nauczycieli pobierających to świadczenie w maju tego roku jest niższa niż przed rokiem i dwa lata temu w analogicznym okresie.

05.07.2023

MEiN: Sprawdzian wiadomości po odwołaniu od oceny to nie kara, a szansa

Zarządzanie oświatą

Uczeń, który już raz został pokrzywdzony ustaleniem jego oceny niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, zostaje pokrzywdzony drugi raz, gdyż musi przystąpić do sprawdzianu obejmującego swym zakresem materiał, a tak być nie powinno - wskazują rodzice uczniów i chcą zmian procedur.

04.07.2023

Są już wyniki egzaminu ósmoklasisty - średnia podobna do zeszłorocznej

Szkoła i uczeń

Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2023 r., przystąpiło ok. 510 400 spośród ok. 520 600 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 98 proc.). Z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 66 proc. możliwych punktów, z matematyki średnio 53 proc. punktów, a z języka obcego nowożytnego - od 53 proc. (język niemiecki) do 82 proc. (język francuski). Z najpopularniejszego jęz. angielskiego - średnia wyniosła 66 proc.

03.07.2023

Osoba z niepełnosprawnością w ośrodku wychowawczym będzie mogła uczyć się dłużej

Szkoła i uczeń Niepelnosprawność

MEiN przygotowało projekt rozporządzenia umożliwiającego przedłużenie okresu nauki o dwa lata uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Chodzi o dokumenty wydane ze względu na niepełnosprawność uczęszczających do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów i rodzajów oraz uczniom szkół ponadpodstawowych w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich.

29.06.2023

Konkurs dla nauczycieli „Kierunek – Innowacja 2023”

Ministerstwo Edukacji i Nauki organizuje konkurs o nazwie „Kierunek – innowacja 2023”, skierowany do nauczycieli z publicznych i prywatnych przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu opisu innowacyjnej działalności przeprowadzonej w roku szkolnym 2022/2023.

26.06.2023

Koniec roku szkolnego - po wakacjach wiele zmian w przepisach

Zarządzanie oświatą

Ponad cztery miliony uczniów kończy rok szkolny - nie był on łatwy ani dla nich, ani dla nauczycieli. Początek upłynął pod znakiem łatania braków kadrowych w placówkach, zmian dotyczących awansu i oceny pracy nauczyciela, końcówka to walka o podwyżki wynagrodzeń. Po wakacjach kolejne zmiany - w tym być może nawet likwidacja Karty Nauczyciela.

23.06.2023

Dane o kondycji fizycznej w jednej bazie - gratka dla łowców talentów, ryzyka dla uczniów

Zarządzanie oświatą RODO

Każdy uczeń od klasy czwartej wzwyż będzie musiał co roku zaliczać testy sprawnościowe, a dane – nie tylko o wynikach – bo np. również o wadze ucznia, trafią do bazy „Sportowe talenty”. W ten sposób resort edukacji chce zadbać o zdrowie i lepszą kondycję fizyczną uczniów, a przy okazji zapewnić zaplecze dla klubów i związków sportowych. Prawnicy wskazują na ryzyka przetwarzania takich danych.

20.06.2023

Przywileje dla nauczycieli i więcej władzy dla kuratora - Sejm uchwalił ustawę

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Emerytury stażowe nauczycieli, rozszerzenie grona uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zwiększenie nadzoru kuratora nad szkołami - takie m.in. zmiany wprowadził w piątek Sejm nowelizacją Karty Nauczyciela. Za uchwaleniem ustawy głosowało 236 posłów, 39 było przeciw, 178 wstrzymało się od głosu.

16.06.2023

MEiN jeszcze raz konsultuje zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego

Szkoła i uczeń

Do ponownych konsultacji publicznych został skierowany projekt zmian w zakresie podstawy programowej wychowania fizycznego. Proponowane zmiany obejmują wprowadzenie testów sprawnościowych uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wpisywanie ich wyników do systemu teleinformatycznego „Sportowe Talenty”.

16.06.2023

Jest nowe rozporządzenie w sprawie świadectw i dyplomów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister Edukacji i Nauki podpisał nowe rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków, które określa m.in. wzory świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły, arkuszy ocen, legitymacji szkolnych, zaświadczeń, świadectw, dyplomów i certyfikatów wydawanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne oraz reguluje zasady wypełniania i wydawania dokumentów przez szkoły, kuratoria oświaty i okręgowe komisje egzaminacyjne.

16.06.2023

Nowe obowiązki dla dyrektorów szkół - stworzą procedury ochrony dzieci przed przemocą

Prawo karne Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Trwają prace nad zmianami, które mają zapewnić wyższe standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Oznacza to również nowe obowiązki dla szkół - dyrektorzy będą musieli stworzyć m.in. zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego. Za nieprzestrzeganie przepisów grozić będą kary, w skrajnych przypadkach nawet więzienie.

12.06.2023

Od września szkoły w Łodzi i Włocławku bez punktowej oceny zachowania

Zarządzanie oświatą

Łódź i Włocławek będą strefą wolną od punktowej oceny zachowania, takie rozwiązanie rozważa też Kutno. To efekt działań Fundacji Autism Team, która od dawna zwraca uwagę, jak szkodliwa jest taka ocena dla uczniów w spektrum autyzmu, a także decyzji władz samorządowych, które zdecydowały się na taki eksperyment. Szkoły nie będą tam mogły wystawiać stopni ani przyznawać punktów, a zachowanie będzie oceniane opisowo.

10.06.2023

Dyrektor ustali wymiar godzin karcianych - nowelizacja już w Sejmie

Kadry w oświacie

Będzie kolejna modyfikacja dotycząca "godzin karcianych" - nowelizacja, która jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych w Sejmie, doprecyzuje sytuację nauczycieli, którzy w danej szkole pracują tylko kilka godzin. O tym, kiedy będą musieli być dostępni dla uczniów i rodziców, zdecyduje dyrektor szkoły - oczywiście proporcjonalnie do ich czasu pracy w tej placówce.

01.06.2023

Dofinansowanie do owoców i mleka w szkole bez zmian

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

W tym roku dopłaty na owoce, warzywa i mleko dla szkół utrzymane zostaną na tym samym poziomie. Określono to w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi. przyszłym roku szkolnym poziomu dofinansowania krajowego przez Polskę z lat szkolnych 2017/2018–2021/2022, tj. na poziomie 128,1 mln zł.

31.05.2023