Program dla szkół jako mechanizm Wspólnej Polityki Rolnej UE jest realizowany od roku szkolnego 2017/2018. W latach wcześniejszych funkcjonowały w tym obszarze dwa niezależne od siebie mechanizmy unijne, tj. „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”.
Aktualnie obowiązujące przepisy unijne nie wymagają obligatoryjnego współfinansowania programów dla szkół z budżetów państw członkowskich UE. Pomimo to, dofinansowanie krajowe jest wskazane i potrzebne dla realizacji celów programu dla szkół. Większość państw członkowskich UE przeznacza krajowe środki na ten cel.
Biorąc pod uwagę powyższe, proponuje się utrzymanie w przyszłym roku szkolnym poziomu dofinansowania krajowego przez Polskę z lat szkolnych 2017/2018–2021/2022, tj. na poziomie 128,1 mln zł. Rozwiązanie to zostało uprzednio zaplanowane w notyfikowanej Komisji Europejskiej w 2017 r. strategii krajowej dotyczącej realizacji przez Polskę przedmiotowego mechanizmu w latach 2017/2018–2022/2023 oraz przedłużone w kolejnej strategii na lata 2023/2024–2028/2029.
- Bez wsparcia krajowego, mając na uwadze wprowadzenie w zreformowanym programie obligatoryjnej realizacji dodatkowych działań, takich jak działania edukacyjne, a także promocja, monitoring i kontrola, utrzymanie poziomu dotychczasowej dystrybucji nie byłoby możliwe - wskazano w uzasadnieniu projektu.
Kalendarz zadań dyrektora - Czerwiec 2023 >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.