To efekt konsultacji z resortem sprawiedliwości - MS zaproponowało objęcie przepisami w zakresie przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o dwa lata także uczniów szkół w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

Organizator kolonii musi zgłosić je do kuratorium>>

Czytaj w LEX: Program pracy z uczniem ze SPE >>

Spójność z systemem

Jak wskazuje MEiN w uzasadnieniu nowe regulacje prawne umożliwią uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność skorzystanie z przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o dwa lata w przypadku, gdy uczeń ten nie skorzystał z takiej możliwości w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym i jeżeli przedłużenie okresu nauki nie uniemożliwi uczniowi ukończenia kształcenia w tej szkole do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24. rok życia.

Czytaj w LEX: Zadania i kwalifikacje pedagoga specjalnego >>

Możliwość przedłużenia okresu kształcenia w ww. szkołach o dwa lata będzie dotyczyła uczniów:

  1. posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, przy zachowaniu zasady ukończenia szkoły ponadpodstawowej do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym ukończą 24. rok życia,
  2. szkoły ponadpodstawowej w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich

– którzy nie skorzystali z przedłużenia okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym.

Czytaj w LEX: Finansowanie kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych >>

W przypadku gdy wyżej wymienionym uczniom przedłużono okres nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym zostanie zachowana dotychczasowa możliwość przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o jeden rok.

- Uczniowie szkół ponadpodstawowych w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich będą mogli skorzystać z przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o dwa lata, w przypadku gdy nie skorzystali z takiej możliwości w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym - wskazano.

 

Według MEiN wprowadzenie regulacji zwiększy szanse (m.in. uczniów z niepełnosprawnościami) i uczniów szkół  ponadpodstawowych w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich na nabycie wiedzy i umiejętności określonych odpowiednio w podstawie programowej kształcenia ogólnego lub podstawie programowej kształcenia w zawodzie, co pozwoli na kontynuację kształcenia na poziomie wyższym (po zdaniu egzaminu maturalnego), uzyskanie kwalifikacji w zawodzie (po zdaniu egzaminu zawodowego) lub znalezienie zatrudnienia na rynku pracy.