Kuratorzy kontrolują szkoły, które zaangażowały się w Tęczowy Piątek

Zarządzanie oświatą

Pomorskie Kuratorium Oświaty rozpoczęło kontrole szkół, gdzie został zorganizowany Tęczowy Piątek - kurator oświaty zażądała wyjaśnień od wszystkich szkół w Gdańsku. Fundacja GrowSPACE opublikowała Tarczę Prawną 2.0, która ma pomóc szkołom w przygotowaniu się do kontroli. Fundacja proponuje także pomoc prawną placówkom, które zaangażowały się w akcję.

06.11.2023

Dotacje za dodatek dla nauczycieli trzeba rozliczyć

Finansowanie oświaty

Do końca listopada 2023 roku konieczne jest rozliczenie dotacji otrzymanej na wypłatę dodatków dla nauczycieli wypłacanych w październiku z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Przepisy w tej kwestii nie są do końca precyzyjne. Problemem może być np. kwestia zaklasyfikowania wydatków na nagrody - nie należy tych pieniędzy zaliczać do wydatków bieżących.

04.11.2023

Zmiany w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia, które zmienia klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego. Projekt uwzględnia m.in. realizację wniosku ministra właściwego do spraw energii w zakresie wprowadzenia do systemu oświaty nowego zawodu przyporządkowanego do „branży motoryzacyjnej”, tj. technik elektromobilności.

02.11.2023

Branżowe centra umiejętności zorganizują turnusy dla młodocianych pracowników

We wrześniu weszły w życie przepisy, tworzące podstawy prawne do tworzenia i funkcjonowania branżowych centrów umiejętności. To nowy rodzaj publicznej lub niepublicznej placówki umożliwiającej uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę takich kwalifikacji, a także wspierające współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami. Przepisy wykonawcze umożliwią dokształcanie młodocianych pracowników w BCU.

30.10.2023

W przyszłym roku nowe zasady oceniania prac egzaminacyjnych

Zarządzanie oświatą

Obecne zasady sprawdzania zadań maturalnych mogą prowadzić do zarzutów, że wynik egzaminu zależy w dużej mierze od uznania egzaminatora - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do dyrektora CKE. Ten odpowiada, że nie ma instytucji, którym bardziej zależałoby na zapewnieniu rzetelnej, obiektywnej i sprawiedliwej oceny rozwiązań zadań egzaminacyjnych, niż instytucje tworzące system egzaminów zewnętrznych.

24.10.2023

Wybrano Super Dyrektora Szkoły i Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Marta Kasina z Gminnego Przedszkola Marzeń i Talentów w Dobroszycach otrzymała tytuł Super Dyrektor Przedszkola, zaś Super Dyrektorem Szkoły został Piotr Tokarz z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. To już dziesiąta edycja tego konkursu - wyniki ogłoszono podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywał się w dniach 19-20 października 2023 r. w Kazimierzu Dolnym.

20.10.2023

Współpraca szkoły z uczelnią pomoże uczniom świadomie wybrać kierunek studiów

Szkoły średnie coraz chętniej nawiązują współpracę z wyższymi uczelniami, dla uczniów to szansa, by bardziej świadomie wybrać ścieżkę kariery. O swoich doświadczeniach i planach opowiadały dr Ewa Dawidziuk, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS oraz Anna Grabek, dyrektor CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie.

20.10.2023

Niejasne przepisy utrudnią konkursy na dyrektora szkoły

Zmiany dotyczące składu komisji prowadzącej konkurs na dyrektora szkoły mogą powodować problemy interpretacyjne. Chodzi o wyłanianie członków komisji przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego - wskazywała Agata Piszko, prawniczka specjalizująca się w prawie oświatowym, podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój.

19.10.2023

Wyzwania związane z AI tematem jubileuszowego Kongresu Edukacja i Rozwój

Zarządzanie oświatą

Rewolucja związana z wdrażaniem sztucznej inteligencji nie ominie sektora edukacji - korzystać z nowych narzędzi nauczyć się muszą i uczniowie, i nauczyciele. Konieczne jest też położenie nacisku na krytyczne myślenie - wskazywali uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój. Jubileuszowa edycja wydarzenia organizowanego przez Wolters Kluwer Polska obywa się w dniach 19-20 października w Kazimierzu Dolnym.

19.10.2023

LEXOMETR 2023: Walka z brakami kadrowymi w szkołach - największym wyzwaniem

Zarządzanie oświatą

Masowe odchodzenie nauczycieli z zawodu i spowodowane tym braki kadrowe, to główna bolączka dyrektorów w trwającym roku szkolnym - wynika z drugiej edycji raportu Lexometr Oświatowy. To o tym problemie dyrektorzy mówią w kontekście wyzwań związanych z organizacją placówki. Zarządzanie zasobami ludzkimi zajęło w tym roku pierwsze miejsce na liście szkolnych ryzyk.

19.10.2023

Opozycja obiecała nauczycielom podwyżki, ale trudno będzie wdrożyć je od stycznia

Zarządzanie oświatą

Choć Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, jest prawie pewne, że przez najbliższe cztery lata nie zobaczymy już ministra edukacji wywodzącego się z tej formacji. Szansę na stworzenie rządu zyskała opozycja, która - jeżeli będzie działać wspólnie - ma większość parlamentarną. Wszystkie partie opozycyjne obiecały nauczycielom wyższe zarobki.

18.10.2023

Rusza kolejna edycja akcji "Szkoła Pamięta"

Zarządzanie oświatą

MEiN zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach zachęca szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych. Każda szkoła, która zgłosi chęć udziału, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.

17.10.2023

mLegitymacja nie dla ucznia ze szkoły za granicą

Zarządzanie oświatą

Wydawanie uczniom szkół w Polsce legitymacji szkolnych w postaci karty formatu ID-1 i nowej mLegitymacji będzie uregulowane analogicznie jak w przypadku uczniów szkół polskich i szkół za granicą - resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie. Uczniowie będą otrzymywać kartę, ale nie będzie im wydawana mLegitymacja.

11.10.2023

Szkoła może sprawdzić, czy rodzic nie sprzedał szkolnego komputera

Zarządzanie oświatą

Laptopy przekazane czwartoklasistom przeszły na własność ich rodziców lub opiekunów prawnych uczniów. Nie oznacza to jednak dowolności w rozporządzaniu sprzętem - przez pięć lat nie można go oddać ani sprzedać. Szkoła może poprosić rodzica o okazanie komputera, natomiast w razie sprzedaży trudno wyegzekwować zwrot sprzętu.

11.10.2023

Uczniowie z Ukrainy nadal będą mogli uczyć się zdalnie

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji ściśle współpracuje ze stroną ukraińską w kwestii kształcenia uczniów z Ukrainy w polskich szkołach, zamierza też doinwestować doskonalenie nauczycieli w tej materii. Organizatorami szkoleń mają być placówki doskonalenia nauczycieli, a także uczelnie i inne jednostki, których zadania statutowe obejmują doskonalenie zawodowe nauczycieli.

10.10.2023

Dodatek dla nauczycieli mniejszy niż zapowiadano?

Kadry w oświacie

W październiku nauczyciele otrzymają dodatek z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej - wyniesie on 1125 zł brutto. Na pieniądze mogą liczyć również pedagodzy ze szkół niepublicznych, choć są zatrudnieni na podstawie przepisów kodeksu pracy. W ich przypadku istniał też pewien problem z pokryciem kosztów szkół niepublicznych. Dodatek zostanie wypłacony nauczycielom, którzy byli zatrudnieni 20 września 2023 r.

10.10.2023

MEiN: Powstało 150 strzelnic w ramach programu "Strzelnica w każdym powiecie"

Zarządzanie oświatą

Powstało ponad 150 strzelnic, z których zdecydowana większość do strzelnice wirtualne - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Z tych strzelnic mogą lub będą mogły również korzystać szkoły - podaje MEiN. Obowiązek prowadzenia szkoleń strzeleckich będzie dotyczył wszystkich szkół dopiero od kolejnego roku szkolnego tj. 2024/2025.

09.10.2023

Szkolne prawybory to nie agitacja

Zarządzanie oświatą Wybory

Szkolne prawybory, w których uczciwie przedstawia się program wszystkich partii, nie mogą być uznawane za agitację wyborczą. Zwłaszcza zaś, gdy głosują w nich osoby niemające czynnego prawa wyborczego. Co innego, gdyby pełnoletnich uczniów zachęcano lub zniechęcano do głosowania na konkretnego kandydata.

07.10.2023

ZNP: Wszyscy nauczyciele powinni dostać bony na komputery

Zarządzanie oświatą

Przepisy określające, którzy nauczyciele dostaną bony na laptopy dyskryminują pedagogów uczących w klasach I-III i szkołach ponadpodstawowych - wskazuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Uważa, że rozporządzenie określające kategorię beneficjentów pomocy nie realizuje zakresu delegacji ustawowej oraz jest wbrew założeniom Krajowego Planu Odbudowy.

05.10.2023

Mniej uczniów nie musi oznaczać oświatowej tragedii

Zarządzanie oświatą

Według najczarniejszej prognozy Głównego Urzędu Statystycznego liczba mieszkańców naszego kraju do 2060 r. zmniejszy się z obecnych ponad 37 mln do 26,7 mln osób - skurczy się też liczba osób w wieku produkcyjnym. Oznacza to konieczność zreformowania systemu edukacji zarówno, jeżeli chodzi o kwestie kadrowe, jak i infrastrukturalne.

04.10.2023