Praca zdalna na stałe lub okazjonalnie, ale ze zwrotem kosztów

Prawo pracy Polski Ład

Zamknięty katalog kosztów, jakie będzie musiał zwracać pracodawca, rezygnacja z obowiązku ubezpieczenia sprzętu przez pracodawcę, a także możliwość przeprowadzenia kontroli bez zgody pracownika i możliwość pracy zdalnej okazjonalnie - to niektóre z propozycji najbardziej dyskusyjnych. Eksperci choć z zastrzeżeniami, to pozytywnie oceniają przedstawiony przez rząd projekt.

21.05.2021

Badanie: Prawie połowa Polaków nie jest zadowolona ze swojej sytuacji zawodowej

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Prawie 40 proc. ankietowanych Polaków nie jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej. Jeszcze więcej badanych, bo aż 49 proc. nie byłoby skłonnych polecić swoim znajomym podjęcia pracy w firmie, w której obecnie pracują - wynika z badań sondażowych, które są częścią raportu Trust@Work, przygotowywanego przez Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania”.

20.05.2021

Przeciętna płaca wzrosła w kwietniu prawie o 10 proc.

Domowe finanse Prawo pracy Koronawirus

W kwietniu 2021 roku liczba pracujących w firmach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła 6316,9 tys. osób, co oznacza wzrost w ciągu roku o 58,1 tys. osób, czyli o 0,9 proc. Przeciętna płaca wyniosła zaś 5805,72 zł brutto, co oznacza wzrost w skali roku o 9,9 proc. Zdaniem ekspertów, szybszy wzrost płac w pandemii niż przed jej wybuchem może być efektem wzrostu płacy minimalnej.

20.05.2021

Projekt uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy - gotowy

Prawo pracy BHP

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. To nowa definicja pracy zdalnej zaproponowana przez MRPiT. Projekt właśnie został opublikowany na stronie RCL.

20.05.2021

Praca zdalna z innego kraju wpływa na zakres obowiązków pracodawcy

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Przepisy w Polsce są niedostosowane do wykonywania pracy zdalnej za granicą. Formalnie wiąże się to dziś z podleganiem przepisom o zabezpieczeniu społecznym w państwie wykonywania pracy. I to nawet w przypadku krótkookresowego przebywania w innym kraju - piszą Przemysław Mazur i Filip Wawrzak. I dodają, że część z tych problemów można rozwiązać zapisami w umowie o pracę.

20.05.2021

Firmy coraz częściej składają kasacje, pracownicy nie mogą wydać zasądzonych pieniędzy

Prawo pracy

Pracodawcy coraz chętniej sięgają po skargi kasacyjne w sprawach zwolnionych pracowników i żądają od nich zabezpieczenia wynagrodzeń, jakie byli zmuszeni wypłacić im wskutek zapadłych wyroków. Dla zatrudnionych oznacza to czekanie dwa lata dłużej na rozstrzygnięcie sprawy, która może przecież znów wrócić do sądu niższej instancji. W tym czasie spada realna wartość świadczeń, o które walczą.

20.05.2021

Blisko co ósmy Europejczyk pracował w 2020 zdalnie, Polak - co jedenasty

Prawo pracy

Ograniczenia związane z pandemią zmieniły sposób świadczenia pracy. Biura opustoszały, miejscem pracy dla wielu osób stał się ich dom. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w 2020 roku w UE 12,3 proc. osób pomiędzy 15 a 64 pracowało z domu. Najwięcej w Finlandii, bo ponad 25 proc. Polska jest poniżej unijnej średniej z wynikiem 8,9 proc.,

18.05.2021

Bez dodatkowych zachęt trudno będzie upowszechnić PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Najważniejsze bariery w rozwoju Pracowniczych Planów Kapitałowych to brak zaufania oraz brak wiedzy i sprawności finansowej potencjalnych uczestników – uważają przedstawiciele instytucji finansowych. Ich zdaniem, potrzebne jest wprowadzenie obowiązku przekazywania danych kontaktowych instytucjom zarządzającym, zwolnień podatkowych dla pracowników od wpłat pracodawcy

18.05.2021

Dalsza praca bez podatku - można dużo stracić i nic nie zyskać

Emerytury i renty Prawo pracy Polski Ład

Zapowiadany Polskim Ładzie zerowy PIT dla osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się dalej pracować i nie pobierać emerytury, może zaskoczyć jej beneficjentów. Osoby, które na to się zdecydują, na rękę będą dostawać tyle samo, a jeśli nie dożyją emerytury - ich rodzina nic nie otrzyma. Rzecznik rządu uspokaja: seniorzy nie zapłacą podatku do wysokości progu podatkowego, czyli 120 tys. zł.

18.05.2021

Od poniedziałku rozpoczęły się szczepienia w firmach

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Rusza pilotaż szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy. Od najbliższego poniedziałku rozpoczęły się normalne szczepienia - poinformował w poniedziałek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak podał, dotąd zgłosiło się 900 firm.

17.05.2021

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

17.05.2021

Piotr Duda: Polski Ład oceniamy z ostrożnym optymizmem, czekamy na szczegóły

Emerytury i renty Prawo pracy Polski Ład

Polski Ład oceniamy z ostrożnym optymizmem, wiele zaproponowanych rozwiązań wychodzi naprzeciw naszym postulatom, ale czekamy na szczegóły - oświadczył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Pozytywnie ocenił m.in. zapowiedź zmian podatkowych, zabrakło mu natomiast poruszenia kwestii emerytur stażowych.

15.05.2021

Polski Ład: Nowe wsparcie dla rodziców, więcej żłobków, elastyczna praca

Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Dodatkowy instrument finansowy dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to niektóre z przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin. Nowością mają być również darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy.

15.05.2021

Polski Ład to m.in. ograniczenie śmieciówek

Prawo pracy

Praca zdalna, elastyczne formy pracy i zniesienie umów śmieciowych to główne założenia Polskiego Ładu, jakie zaprezentował w sobotę Jarosław Kaczyński, prezes PiS na konwencji programowej tej partii. Podkreślał, że dzięki temu w kieszeni kilkunastu milionów Polaków ma pozostać dodatkowo około 18 mld złotych.

15.05.2021

W pandemii pracownicy częściej na kacu w pracy, niż na zwolnieniu z tego powodu?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2020 roku wystawiono 5,1 tys. zwolnień lekarskich z powodu nadużycia alkoholu. To o 58,4 proc. zwolnień mniej niż w 2019 roku. Pytanie, czy Polacy pili mniej, czy może leczyli kaca np. w pracy zdalnej. Zdaniem ekspertów, powodem może też być korzystanie przez pracowników z innych świadczeń, np. zwolnienia na kwarantannie czy dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

15.05.2021

Lewiatan: Zbyt wysoki wzrost płacy minimalnej groźny dla gospodarki, która wychodzi z kryzysu

Prawo pracy

Płaca minimalna musi, pełniąc funkcję ochronną, uwzględniać realia gospodarcze. W okresie, gdy gospodarka wychodzi z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, podwyżka minimalnego wynagrodzenia powinna brać pod uwagę kondycję firm, które z trudem radzą sobie z utrzymaniem biznesu. Każdy znaczący wzrost kosztów działalności może oznaczać trudności z utrzymaniem zatrudnienia

14.05.2021