SN: Upadłość spółki to koniec płacenia składek przez wspólnika

Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne

Obowiązek ubezpieczenia wspólnika jednoosobowej spółki powiązany jest jedynie z posiadaniem przez niego takiego statusu prawnego, a nie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki oznacza, że ubezpieczony nie spełnia warunku prowadzenia działalności gospodarczej od momentu ogłoszenia upadłości - orzekła Izba Pracy Sądu Najwyższego

14.06.2021

WSA: Inspektor może nakazać wypłatę tylko bezspornego wynagrodzenia

Prawo pracy

Inspektor pracy może wydać pracodawcy nakaz wypłaty wynagrodzenia. Świadczenie musi jednak być wyliczone, nie może być sporu co do jego wysokości i podstawy, a fakt niewypłacenia nie może budzić wątpliwości. Jeśli natomiast wynagrodzenie budzi kontrowersje, jedynym organem kompetentnym do weryfikacji spornych roszczeń jest sąd pracy.

10.06.2021

WSA: Przyznanie dodatku służbowego nie jest uznaniowe, ale jego wysokość już tak

Prawo pracy

Przyznanie dodatku służbowego za pełnienie zawodowej służby wojskowej na określonych stanowiskach albo jednostkach jest obowiązkowe. Dlatego wydawana w tej sprawie decyzja ma charakter związany. Natomiast wysokość dodatku jest uznaniowa, ponieważ ustawodawca określił jedynie ramy, w jakich powinien się on zawierać. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

05.06.2021

WSA: Nie każde zwyrodnienie stawów u masażysty to choroba zawodowa

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze rozpoznali u masażysty zmiany zwyrodnieniowe stawów, ale nie były one objęte obowiązującym wykazem chorób zawodowych. Organ wydał więc decyzję, w której odmówił stwierdzenia, że schorzenia mają związek z wykonywanym zawodem. Kwestionowanie orzeczeń lekarskich nie przyniosło skutku, ponieważ od strony formalnej były one prawidłowe, a zawarte w nich wnioski nie budziły wątpliwości.

27.05.2021

SN: Praca w służbach łączności milicji to służba w organach bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Pracownicy wydziałów łączności milicji obywatelskiej są osobami, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa PRL, według ustawy lustracyjnej. Pomimo tego w indywidualnych sprawach trzeba brać pod uwagę wszystkie okoliczności w tym możliwość popełnienia błędu w oświadczeniach z uwagi na niejasność przepisów - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Karnej

26.05.2021

SA: Odwołanie od decyzji ZUS kieruje się do organu rentowego

Emerytury i renty

Strona niezadowolona z decyzji organu rentowego powinna wnieść odwołanie do organu, który może zmienić wydane rozstrzygnięcie. W takim wypadku nie przekazuje on odwołania do sądu. Dopiero jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględnia odwołania, przekazuje pismo wraz z dokumentacją do właściwego sądu - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

26.05.2021

SA: Zmiana zaskarżonej decyzji przez organ emerytalny to forma uznania powództwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Organ emerytalny wydał decyzję dotyczącą policyjnej renty inwalidzkiej. Nie zgodziła się z nią strona, która najpierw wniosła odwołanie, a później apelację. Postępowanie przed sądem stało się jednak zbędne. Z analizy nowo wydanych decyzji wynika, iż żądanie ubezpieczonego zostało uwzględnione w całości - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

21.05.2021

Nie było rzecznika - SN później odpowie, kto działa nieetycznie: ZUS czy matka-przedsiębiorca

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Izba Pracy Sądu Najwyższego odroczyła w czwartek bez podania terminu rozpoznanie pytania prawnego sądu, który powziął wątpliwość czy ZUS może obniżyć zasiłek prowadzącej działalność gospodarczą kobiecie, która przebywała na zasiłkach prawie 80 proc. okresu swojej działalności, bo w tym czasie rodziła dzieci lub była chora. Odroczenie wynikało z niezawiadomienia o rozprawie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw,

20.05.2021

Sąd stanął po stronie wolności słowa urzędnika państwowego

Prawo pracy

Sąd Rejonowy w Warszawie wydał 6 maja br. korzystny wyrok dla b. pracownika jednego z ministerstw, który został zwolniony ze względu na treść wpisów publikowanych na prywatnym profilu w mediach społecznościowych. Według sądu, uwzględnienie stanowiska pracodawcy doprowadziłoby do nadmiernego ograniczenia wolności wypowiedzi pracownika,

13.05.2021

SN: Ustawa dla bogaczy, a należności musi płacić zadłużony

Ubezpieczenia społeczne

Ustawa abolicyjna z 2012 r., której celem było oddłużenie przedsiębiorstw spowodowała zamęt i kolejne problemy. Osoby nie będące prawnikami ani księgowymi w tej sytuacji nie wiedziały, które kwoty składek i opłat podlegają umorzeniu i w jakim terminie. To ustawa dla bogatych, a nie przedsiębiorców w kłopotach - podkreślił Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

13.05.2021

NSA: Pracownik nie słyszy na oboje uszu, ale choroby zawodowej nie ma

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Trwały ubytek słuchu u pracownika z powodu hałasu w miejscu pracy powinien być stwierdzony wiarygodnymi i jednoznacznymi badaniami lekarskimi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił dwie decyzje inspektorów sanitarnych. Teraz wyjaśnić trzeba przyczyny niestwierdzenia choroby zawodowej obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu.

08.05.2021

SA: Pracownik stracił oko, a więc jest częściowo niezdolny do pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych bezzasadnie uznał, że przystosowanie się do jednooczności w codziennym funkcjonowaniu pozwala na wykonywanie zatrudnienia zgodnego z posiadanymi kwalifikacjami i umiejętnościami - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie i uchylił decyzję organu. - Niepotrzebne jest także powołanie biegłego z medycyny pracy - dodał sąd.

05.05.2021

SN: Należy się dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nocy i za czas dojazdu

Prawo cywilne Prawo pracy

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do jej wykonywania. Sytuacja, w której pracownik podróżuje w ramach wykonywania umówionej pracy na określonym obszarze geograficznym, nie stanowi podróży służbowej, ale wlicza się do czasu pracy i trzeba za nie zapłacić - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

27.04.2021

WSA: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop policjanta bez przepisu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2018 roku należy ilość należnego i niewykorzystanego urlopu policjanta pomnożyć przez "wycenę" według ostatniego dnia roboczego przysługującego skarżącemu za okres przed 6 listopada 2018 r., gdy ogłoszono to orzeczenie - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

23.04.2021

SN: Nie wolno w umowie na 10 lat określać wypowiedzenia na dwa tygodnie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Zawieranie umów na czas określony, lecz na długi okres, nie odpowiada społeczno-gospodarczemu przeznaczeniu umowy, jeżeli nie znajdowało to uzasadnienia w potrzebie wykonania czasowo określonych zadań przez danego pracownika - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I dodał, że swoboda umów w takiej sytuacji nie ma zastosowania.

19.04.2021

SN: Wdrożenie instrukcji BHP nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności

Prawo pracy BHP

Samo wdrożenie instrukcji BHP nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności, o ile ustali się, że miejsce pracy było nieprzygotowane. Zakres ochrony pracownika nie może być iluzoryczny, zwłaszcza w razie wykonywania pracy obarczonej dużym ryzykiem. A to powinno być pracownikom jasno wyjaśnione - orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

14.04.2021

NSA: Potrącenie wynagrodzenia policjantowi z winy lekarza

Policja Prawo pracy

Nawet jeśli policjant przeprowadza badania lekarskie po 30 dniach nieobecności na służbie i nie stawia się w pracy, to można potrącić mu uposażenie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powodem był brak jakiegokolwiek dokumentu usprawiedliwiającego nieobecność. Lekarz policjanta nie przyjął, gdyż nie miał zaświadczenia o zakończeniu leczenia.

10.04.2021

SA: Wada wzroku nie upoważnia do renty rodzinnej po ojczymie

Prawo pracy

Jeśli ubezpieczony nie był osobą całkowicie niezdolną do pracy przed 16 rokiem życia, to tym samym nie spełnia warunków do przyznania prawa do renty rodzinnej po ojczymie - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie i uchylił wyrok sądu I instancji. Stwierdził, że rozpoznanie u ubezpieczonego wrodzonej genetycznie choroby oczu nie przeszkodziło powodowi w podejmowaniu, choć nieudolnie prac

30.03.2021

Strasburg: Skazanie za zniesławienie w toku sporu pracowniczego z naruszeniem wolności wyrażania opinii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Skazanie karne za krytyczną wypowiedź w kontekście zawodowym i zarzucenie współpracownikowi złej wiary stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy sprawy z Grecji, ale jest też kolejnym argumentem za wykreśleniem z polskiego kodeksu karnego art. 212, penalizującego zniesławienie.

26.03.2021