Pierwsze decyzje o wypłacie "500 plus" dla niepełnosprawnych

Ubezpieczenia społeczne

Jest już gotowych 49 decyzji do wypłaty pierwszego świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wnioski o "500 plus" dla niesamodzielnych złożyło do ZUS ponad 184 tys. osób. Do KRUS złożono do tej pory 46 tys. takich wniosków.

01.10.2019

Raport Iloraz HR, czyli co polscy menedżerowie HR wiedzą o zarządzaniu

HR

Nie jest źle z wiedzą polskich menedżerów HR z zakresu zarządzania - nie odbiega ona w żaden istotny sposób od wiedzy menedżerów z USA, Holandii, Australii i innych krajów - wynika z raportu Iloraz HR, przygotowanego przez dr. Piotra Prokopowicza, a wydanego przez Wolters Kluwer, który swoją premierę ma 1 października w trakcie konferencji Rozwiązania HR.

01.10.2019

PIP chce prawa do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę

Prawo pracy

Państwowa Inspekcja Pracy po październikowych wyborach parlamentarnych zamierza przedstawić projekt ustawy zakładający rozszerzenie kompetencji inspektorów. Zgodnie z tą propozycją w określonych przypadkach mieliby prawo przekształcić umowy cywilnoprawne w umowy o pracę. Eksperci mają jednak wątpliwości, w tym konstytucyjne.

01.10.2019

Emeryci i renciści skorzystają z obniżki PIT

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od 1 października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach czyli także emeryci i renciści.

01.10.2019

Powstała Rada Senioralna przy RPO

Celem rady jest zacieśnianie współpracy z byłymi pracownikami Biura RPO. Przedstawiciele Rady Senioralnej planują stworzyć stowarzyszenie, które będzie działać na rzecz seniorów oraz uruchomić Uniwersytet Trzeciego Wieku.

01.10.2019

Opłaty przy PPK w górę? PFR uspokaja - "nikt o tym nie myśli"

Emerytury i renty PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe opierają się na brytyjskim rozwiązaniu - tam pomysł sprawdził się, ale przez lata wzrosła wysokość składek. I tego właśnie obawiają się polscy przedsiębiorcy. Polski Fundusz Rozwoju uspokaja, że nie ma żadnych planów, by podnosić opłaty do PPK. Eksperci podkreślają jednak, że w przyszłości trzeba będzie się nad tym zastanowić.

30.09.2019

Kaczyński: 13. emerytura w 2020 r. czternasta w 2021.

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Będzie trzynasta emerytura, chcę to mocno podkreślić, a w kolejnym roku, a może i wcześniej, będzie także czternasta - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński w Szczecinie, precyzując sprzeczne dotąd zapowiedzi wyborcze polityków Prawa i Sprawiedliwości.

29.09.2019

Uwaga na zaległe urlopy - w poniedziałek mija termin

Prawo pracy

Zbliża się ważny termin dla wszystkich pracodawców. Do 30 września powinni udzielić pracownikom zaległych urlopów. Jeśli nie dopilnują tego terminu, to o urlopy pracowników zadbają inspektorzy pracy. Za nieudzielenie pracownikowi wolnego grozi mandat karny w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych.

28.09.2019

SN pyta unijny trybunał o składki emerytalne osób pracujących w różnych krajach

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE pytania o wykładnię przepisów prawa wspólnotowego dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w sytuacji, gdy ta sama osoba pracuje i płaci składki w więcej niż jednym kraju UE, a także jak w takiej sytuacji liczy się okresy składkowe i nieskładkowe.

27.09.2019

Są pierwsze skargi o nakłanianiu do rezygnacji z PPK - mogą być kary

Prawo pracy PPK

Do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły pierwsze zgłoszenia o nieprawidłowościach przy tworzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dotyczą nakłaniania pracowników do rezygnacji z dodatkowego oszczędzania w programie. Skarg może być o wiele więcej, kiedy PPK wejdzie do małych firm. W ich przypadku rezygnacja całej załogi oznacza uniknięcie prowadzenia PPK, a to dla przedsiębiorstw istotne oszczędności.

27.09.2019

Andrzej Radzikowski nowym szefem OPZZ

Prawo pracy

Radzikowski przez wiele lata pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Wybór nowego szefa OPZZ związany jest ze śmiercią przewodniczącego Jana Guza, który zmarł pod koniec maja w Warszawie.

26.09.2019

Nowe technologie to mniej wypadków przy pracy - wyzwaniem stres i odosobnienie

Prawo pracy

Nowoczesne technologie spowodują, że wiele zagrożeń takich jak hałas, czy obciążenie fizyczne pracownika, zostanie wyeliminowanych. Wyzwaniem dla bezpieczeństwa i higieny pracy będzie za to stres, wypalenie zawodowe oraz odosobnienie. - W przyszłości bowiem większość zawodów będzie polegała na pracy przed monitorem, a to samotna praca - podkreślają eksperci.

26.09.2019

Polacy zmieniają pracę z powodu zarobków i braku szans na rozwój kariery

Prawo pracy

Aż 60 proc. Polaków jako powód rezygnacji z pracy podaje zbyt niskie wynagrodzenie. Inne przyczyny odejścia z firmy to brak możliwości rozwoju, nieprzyznanie premii i nagród, zbyt długie dojazdy do miejsca pracy oraz trudność w znalezieniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym

26.09.2019

RPO interweniuje w sprawie zwolnionych pracownic krakowskiej kurii

Prawo pracy

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zdecydował o podjęciu z urzędu sprawy zwolnień pracownic biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Jak poinformowało w środę jego biuro, zwrócił się o informacje w tej sprawie do Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie i do kanclerza kurii.

25.09.2019

Holenderska i polska inspekcja pracy planują zacieśnić współpracę

Prawo pracy

Kontrola warunków pracy, kwestii wynagrodzeń i bezpieczeństwa między innymi w agencjach pracy tymczasowej - polska i holenderska inspekcja pracy chcą ze sobą bliżej współpracować. To efekt rozmów między Wiesławem Łyszczkiem Głównym Inspektorem Pracy a Marckiem Kuipersem, Inspektorem Generalnym ds. Społecznych i Zatrudnienia w Holandii.

25.09.2019

Na początku października poznamy „Pracodawców Jutra”

HR

Przedsiębiorcy, którzy przyczyniają się do poprawy oferty edukacyjnej, podnoszenia kwalifikacji pracowników poprzez zaangażowanie się we współpracę z instytucjami edukacyjnymi, mają szansę na wyróżnienie w konkursie „Pracodawca Jutra”. Finał V edycji konkursu odbędzie się 2 października w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

24.09.2019

"S" chce stałego mechanizmu wzrostu płacy minimalnej - powiązanego z PKB

Prawo pracy

NSZZ "Solidarność" chce, by poziom płacy minimalnej nie był uzależniony od decyzji polityków, lecz został powiązany ze wzrostem PKB. Związek proponuje, żeby najniższa pensja rosła szybciej, jeśli będzie wzrost produktu krajowego brutto na poziomie przynajmniej 3 procent. Według tej metody płaca minimalna wynosiłaby w 2020 roku ok. 2600 złotych.

24.09.2019

PIP nie bada jeszcze sprawy zwolnionych pracownic krakowskiej kurii

Prawo pracy

Inspekcja nie otrzymała żadnego zgłoszenia z prośbą o kontrolę zwolnionych pracownic kurii - poinformowała Prawo.pl Anna Majerek z Inspekcji Pracy w Krakowie. Zastrzegła jednak, że jeżeli taki wniosek wpłynie do PIP to zostaną podjęte odpowiednie czynności. Wyjaśnienia sprawy chce RPO oraz Lewica.

23.09.2019

Raport: Polska nadal ma problem z "szarą strefą"

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W Polsce odsetek pracujących w szarej strefie należy do największych w regionie i nie uległ istotnej zmianie między 2015 a 2018 rokiem. Najwięcej osób nielegalnie pracuje w mikroprzedsiębiorstwach i małych firmach - wynika z raportu "Ograniczenie szarej strefy w krajach bałtyckich", który współtworzyło Forum Obywatelskiego Rozwoju.

23.09.2019

Brakuje mediatorów do sporów zbiorowych - potrzebne zmiany

W sporach zbiorowych pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi mogą być wykorzystywani mediatorzy. Także z listy ministerstwa pracy, ale ona jest coraz bardziej martwa, również dosłownie, bo widnieją na niej nieżyjące osoby. Na skutek sporów pracodawców ze związkami nie dopisuje się nowych, więc o mediatora coraz trudniej.

23.09.2019