Z danych GUS wynika, że w 2018 r. zgłoszono 84 304 osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy, o 4,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zmniejszyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 osób pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 6,84 w 2017 r. do 6,37 w tym samym okresie 2018 r.

Czytaj też:  RPO interweniuje w sprawie zwolnionych pracownic krakowskiej kurii >>
 

Nowe technologie - nowe zagrożenia

Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP uważa, że nowe technologie niosą ze sobą nierozpoznane zagrożenia. Zaznacza, że upowszechniają się one o wiele szybciej niż przypuszczaliśmy. - Od momentu, kiedy bracia Wright wznieśli się w powietrze, musiało minąć 68 lat, żeby lotnictwo cywilne przewiozło 50 milionów pasażerów. Od pierwszych telefonów do 50 milionów użytkowników mięło już tylko 12 lat - mówi.

Powołał się na raport przygotowany przez McKinsey & Company we współpracy z magazynem „Forbes”. Wynika z niego, że blisko połowę czasu pracy udałoby się zautomatyzować i usprawnić. - To przekłada się na to, że 7,3 mln miejsc pracy czekają zmiany, jeśli nie przekształcenie lub likwidację - zwraca uwagę. Najbardziej narażonymi na automatyzacją są m.in. pracownicy przetwórstwa przemysłowego, przetwórstwa tekstyliów i odzieży, stolarze, pracownicy przygotowujący posiłki.

Czytaj w LEX: Boty w HR - czy i jak dział HR może wykorzystać nowe technologie? >

Dyrektor zwraca uwagę, że są już w Polsce w pełni zautomatyzowane tartaki. - To są ultra bezpieczne zakłady. Nie ma niektórych zagrożeń m.in. zapylenia, hałasu, dolegliwości dynamicznych, mięśniowo-szkieletowych. Pojawiły się za to nowe zagrożenia - dla operatora. Chodzi o skutki pracy siedzącej, przeciążenia percepcyjnego, odpowiedzialności - wylicza.

Odniósł się także do pracy zdalnej w domu. Według niego ma ona również swoje minusy. - Badania pokazują, że 40 proc. pracowników przyznaje się do pracy w nocy w godzinach od 22 - do 5 rano. 36 proc. wykonywało taką pracę przez 7 dni w tygodniu. Co w tej sytuacji z prawem do odpoczynku, z czasem pracy? - pyta ekspert.

Czytaj w LEX: Wypadek przy pracy telepracownika >

Chojnicki zwraca uwagę, że cyfryzacja powoduje, że większość pracowników pracuje przed ekranem monitora. - Praca przed ekranem to praca samotna. Zatem niektórzy pracownicy będą czuć odosobnieni, to daje duże pole dla psychologów - dodaje.

Sprawdź w LEX:

Co należy rozumieć przez prace brudzące? >

Czy w hali produkcyjnej wszyscy pracownicy są zobowiązani do stałego noszenia kasków ochronnych? >

Ile powinno wynosić natężenie oświetlenia na stanowisku pracy operatora suwnicy placowej? >

Ostrożnie z siecią 5G

Prof. Danuta Koradecka z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy zwraca uwagę, że trzeba czasu na zbadanie skutków niektórych urządzeń i ich wpływu na człowieka. Chodzi m.in. o telefon komórkowy. Jak mówi, są już pierwsze doniesienia, które mówią, że zbyt częste i niewłaściwe używanie aparatów może zwiększać ryzyko zachorowalności na nowotwory narządu słuchu. - Największy problem pojawia się wtedy, kiedy używamy telefonu np. w samochodzie, zamkniętym pomieszczeniu, podziemnym garażu. Wówczas potrzebuje on dużo większej mocy, żeby połączyć się z nadajnikiem - wyjaśnia.

 

Profesor zwraca uwagę, że w przypadku stworzenia sieci 5G powstanie dużo więcej nadajników, które będą jednak generowały dużo większą moc niż te obecne. - Nikt odpowiedzialny nie jest w stanie powiedzieć, że wprowadzamy technologię o przewidywalnych efektach. Na pewno trzeba podejść do tego z odpowiednią ostrożnością - mówi.

5G to rozbudowana sieć, która ma przyśpieszyć rozwój internetu rzeczy np. pojazdów autonomicznych, inteligentnych miast. 5G zakłada, że każda z rzeczy będzie połączona z internetem np. lodówka i pralka i będzie można nimi sterować wirtualnie.

Czytaj w LEX: Stan nietrzeźwości a wypadek przy pracy >

Według prof. Koradeckiej już teraz należy przyjrzeć się niektórym zawodom i próbować wyeliminować niektóre negatywne efekty pracy. - Można się zastanowić, czy kobiety w ciąży powinny zdejmować chipy z ubrań w sklepie, używając elektromagnesu. Podobnie jest z ochroniarzami, którzy stoją często cały dzień przy bramkach wykrywających niezapłacone zakupy - mówi.

Ernst Friedrich Pernack z Ministerstwa Pracy, Spraw Społecznych, Zdrowia, Kobiet i Rodziny Landu Brandenburgia podkreśla, że w Niemczech przepisy, które mają zastosowanie uniwersalne i odnoszą się do miejsca czasu pracy zasadniczo sprawdzają się również w czasach cyfryzacji. - Zmiany w systemie prawnym są jednak niezbędne, aby wprowadzać odpowiednie środki ochrony dla nowych form pracy i stosunków pracy. Odnosi się to w szczególny sposób do dotychczas nie podlegających uregulowaniom zagadnień stresu psychicznego oraz pracy mobilnej - mówi.

Sprawdź w LEX: Czy pracodawca może zobowiązać pracowników do stosowania słuchawek bluetooth do telefonów komórkowych? >

Zwraca uwagę, że w świecie pracy, który uległ cyfrowej przemianie, zmniejszeniu wysiłku fizycznego i rosnącej produktywności towarzyszy coraz większy wysiłek psychiczny i umysłowy. - Wzrastają zaburzenia psychiczne wśród pracowników. Dlatego potrzebne są regulacje, które określałyby stres mentalny w środowisku pracy. Wyzwaniem jest także określenie norm odpoczynku - dodał.

Sprawdź w LEX:

Telepraca - zarządzanie pracownikami >

Bezpieczna praca osób świadczących pracę w formie telepracy - krok po kroku >

Czy incydentalna praca z domu jest telepracą? >

Zarządzanie różnorodnością kompetencji pracowników >