Środki gromadzone na rachunkach uczestników pracowniczych planów kapitałowych (dalej: PPK) są lokowane w fundusze, które różnicują poziom ryzyka w zależności od wieku uczestnika, czyli fundusze zdefiniowanej daty (FZD). Fundusze te tworzone są ze zdefiniowaną datą funduszu, przypadającą co 5 lat dla kolejnych 5-letnich przedziałów roczników. Zdefiniowana data to rok, w którym 60 lat osiągną osoby urodzone w środkowym roku przedziału roczników. Przykładowo osoba urodzona w 1972 roku zostanie przypisana do funduszu zdefiniowanej daty „2030”, który został utworzony dla osób urodzonych między 1968 a 1972 rokiem, a osoba urodzona w 1990 r. zostanie przypisana do funduszu zdefiniowanej daty „2050”, utworzonego dla osób urodzonych pomiędzy 1988 a 1992 rokiem. Osiągnięcie zdefiniowanej daty oznacza też moment, w którym struktura portfela osiąga tę docelową, to znaczy o najwyższym udziale instrumentów finansowych ocenianych jako bezpieczne.
Czytaj również: Można przedłużyć umowę o zarządzanie PPK>>
Polityka inwestycyjna FZD
W miarę zbliżania się uczestnika PPK do 60. roku życia, fundusz zmienia swoją politykę inwestycyjną w taki sposób, że w wartości jego aktywów maleje udział części udziałowej (o wyższym ryzyku inwestycyjnym, ale większym potencjale stóp zwrotu, obejmującej np. akcje), a zwiększa się udział części dłużnej (o niższym poziomie ryzyka inwestycyjnego, ale też o niższym potencjale stóp zwrotu, obejmującej np. obligacje).
Zasadniczo uczestnik PPK inwestuje z jednym funduszem (tym, do którego został przypisany ze względu swój na wiek) przez cały okres gromadzenia środków. Może on jednak w dowolnym czasie przenieść środki – w całości lub części - do innego funduszu/funduszy zdefiniowanej daty - zarządzanego przez tę samą instytucję finansową, składając wniosek o konwersję lub zamianę.
Cena promocyjna: 9.29 zł
|Cena regularna: 12.9 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 9.68 zł
Konwersja lub zamiana
Konwersja polega na przenoszeniu środków zgromadzonych w PPK między funduszami inwestycyjnymi lub subfunduszami nie będącymi w tym samym funduszu inwestycyjnym zarządzanymi przez ten sam podmiot. Zamiana polega natomiast na przenoszeniu środków pomiędzy subfunduszami wydzielonymi w ramach tego samego funduszu inwestycyjnego. Oznacza to, że uczestnik PPK może przenieść całość środków lub pewną ich część z jednego FZD (źródłowego) do innego FZD (docelowy) zarządzanego przez to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych, zakład ubezpieczeń, PTE lub pracownicze towarzystwo emerytalne.
Ważne! Uczestnik PPK może m.in.:
- ulokować część lub wszystkie dotychczas zgromadzone środki w funduszu/funduszach zdefiniowanej daty innych niż ten zdefiniowany dla jego wieku oraz zdecydować aby nowe wpłaty były nadal dokonywane do funduszu właściwego do jego wieku;
- ulokować wszystkie dotychczas zgromadzone środki w funduszu zdefiniowanej daty właściwym dla jego wieku oraz zdecydować aby nowe wpłaty były dokonywane do jednego lub więcej funduszy, które nie są właściwe dla jego wieku;
- ulokować część środków w funduszu zdefiniowanej daty właściwym dla wieku uczestnika PPK, a inną część w jednym lub kilku funduszach zdefiniowanej daty, które nie są właściwe dla wieku uczestnika PPK, oraz zdecydować do jakiego FZD będą trafiały nowe wpłaty (nie musi to być żaden z funduszy, do którego przeniósł środki).
Należy pamiętać, że składając instytucji finansowej wniosek o konwersję lub zamianę, uczestnik PPK określa procentowy udział środków zgromadzonych w PPK, które chciałby ulokować w poszczególnych funduszach lub subfunduszach. Jednak wpłata do jednego funduszu lub subfunduszu powinna stanowić kwotę odpowiadającą co najmniej 10 proc. środków zgromadzonych w PPK.
W ustawie o PPK zastrzeżono, że realizacja w danym roku kalendarzowym dwóch konwersji lub zamian jest bezpłatna.
Zobacz w LEX: PPK w sektorze finansów publicznych – problematyczne kwestie wdrożenia > >
Sprawdź również książkę: Kodeks pracy. Przepisy >>
Składanie dyspozycji
Wszelkie dyspozycje dotyczące środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnik składa instytucji finansowej, która prowadzi jego rachunek PPK. Sposób, w jaki należy złożyć dyspozycję konwersji lub zamiany, powinien wynikać z umowy o prowadzenie PPK, którą pracodawca – w imieniu i na rzecz pracownika – zawarł z instytucją finansową. Niezwłocznie po zawarciu tej umowy, instytucja finansowa udostępnia uczestnikowi PPK informację wskazującą m.in. jak składać dyspozycje w zakresie środków zgromadzonych na rachunku PPK. Niektóre z tych dyspozycji uczestnik PPK będzie mógł złożyć w formie elektronicznej w serwisie instytucji finansowej (po otrzymaniu dostępu do swojego rachunku PPK).
Czytaj również: Na wpłaty do PPK mają wpływ limity z tzw. ustawy kominowej>>
Sprawdź również w LEX: Charakter prawny wpłat podmiotu zatrudniającego do PPK > >
Wypłata transferowa
Uczestnik PPK może także transferować środki pomiędzy swoimi rachunkami PPK. W każdym czasie może przenieść wszystkie środki zgromadzone na jednym ze swoich rachunków PPK na inny rachunek PPK, prowadzony dla niego przez tę samą lub inną instytucję finansową. Wystarczy, że złoży odpowiedni wniosek instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK, z którego chce przenieść środki. W sytuacji zmiany pracodawcy lub zmiany instytucji finansowej przez pracodawcę uczestnik PPK może dokonać wypłaty transferowej za pośrednictwem swojego pracodawcy.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.
Podstawa prawna:
Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK