Jak przypomina Biuro RPO, media podały, że Kuria Arcybiskupia zwolniła trzy z pięciu pracownic biura prasowego – rozwiązała z nimi umowy cywilnoprawne argumentując to tym, że kobiety te nie są zamężne. Komunikat Kurii stwierdzał też, że „dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej”
RPO podkreśla, że podjął sprawę z urzędu występując formalnie do Inspekcji Pracy o informację o wynikach postępowania w tej sprawie, a w szczególności - na temat podstawy prawnej wykonywania pracy przez zwolnione osoby, a także legalności tego zatrudnienia.
Osobne pismo rzecznik wystosował też do Kanclerza Archidiecezji Krakowskiej ks. Tomasza Szopy. Wyjaśnił w nim, że zwraca się o dobrowolne wyjaśnienia, bowiem mandat Rzecznika nie pozwala na badania stosunków między podmiotami prywatnymi.
Jednak RPO zwraca uwagę, że odpowiada w Polsce za realizację zasady równego traktowania wprowadzonej ustawą z 3 grudnia 2010 r. „o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania”, a sprawa zwolnionych kobiet zdaje się dotykać tych kwestii niezwykle istotnych z punktu widzenia praw człowieka. Stąd - czytamy w komunikacie Biura RPO - prośba o „dobrowolne przedstawienie wyjaśnień w kwestii okoliczności zwolnienia z pracy trzech pracownic Biura Prasowego” w tym motywów, jakimi kierowano się zatrudniając osoby w Biurze Prasowym na podstawie umów cywilnych w sytuacji możliwości zastosowania zatrudnienia pracowniczego, zapewniającego efektywną ochronę ustawodawstwa pracy.
RPO podkreśla, że wyjaśnienia takie pozwolą na lepsze zrozumienie okoliczności niniejszej sprawy, niewątpliwie istotnej z perspektywy równego traktowania w zatrudnieniu.
O stosunek Państwowej Inspekcji Pracy do problemu Prawo.pl spytało parę dni temu krakowski oddział tej instytucji. - Anna Majerek z Inspekcji Pracy w Krakowie poinformowała, że inspekcja nie otrzymała żadnego zgłoszenia z prośbą o kontrolę zwolnionych pracownic kurii. - Do tej pory nie wpłynął żaden wniosek o kontrolę, także od Rzecznika Praw Obywatelskich. Jeżeli taki wniosek otrzymamy to zostaną podjęte odpowiednie czynności - powiedziała.
Czytaj: PIP nie bada jeszcze sprawy zwolnionych pracownic krakowskiej kurii>>